08 вересня 2023 р. № 400/8166/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Бульби Н.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до:1) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 2) Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , вул. Герцена, 10 м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001
про:визнання протиправним та скасування рішення від 18.05.2023 № 143150013915; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 18.05.2023 № 143150013915;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області прийняти рішення про призначення з 11.05.2023 ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області прийнято рiшення про вiдмову в призначеннi йому дострокової пенсiї за віком у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на зниження пенсійного віку. До заяви долучена копія довідки про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Виконавчим комітетом Київської обласної Ради народних депутатів, проте позивачу необхідно надати довідку, видану Київською облдержадміністрацією.
Ухвалою від 06.07.2023 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України, якою встановлено особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності. Відповідно до ч. 1 вказаної статті суд розглядає такі категорії справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач - Головне управління ПФУ в Миколаївській області позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив, що рішення відповідно до принципу екстериторіальності ухвалювалось Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області. Відповідно до підпункту 7 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку. Так, потерпілими від Чорнобильської катастрофи надаються, зокрема, документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями. При зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону № 796 від 11.05.2023 позивачем документально не підтверджено право на зменшення пенсійного віку, оскільки надано копію довідки про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, без належного її оформлення, як це передбачено пунктом 2.233 Порядку № 22-1.
Відповідач - Головне управління ПФУ у Хмельницькій області позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив, що позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії у зв'язку з частиною 2 статті 15 Закону №796-XII визначено, що підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення. За змістом положень частини 3 статті 65 Закону №796-XII документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".Враховуючи, що документами не підтверджено, що позивач станом 1986 проживав в 30-ти кілометровій зоні відчуження, відтак, відсутні підстави для зниження пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону №796-XII.
Окрім того, відповідачем було заявлено письмове клопотання про розгляд справи з проведенням судового засідання в режимі відеоконференції.
Суд роз'яснює відповідачу, що вказана справа належить до категорії справ, що розглядаються судом з особливостями, передбаченими для розгляду окремих категорій справ незначної складності, у письмовому провадженні. Обгрунтувань та надання доказів на підтвердження необхідності розгляду вказаної справи в порядку загального провадження чи розгляду справи за правилами спрощеного провадження з викликом в судове засідання учасників справи та відповідних клопотань сторонами до суду не подано.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
11.05.2023 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління ПФУ у Миколаївській області.
Заява позивача розглянута Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління ПФУ в Хмельницькій області від 18.05.2023 № 143150013915 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії у зв'язку з тим, що документами не підтверджено право на зниження пенсійного віку, оскільки до заяви про призначення пенсії долучена копія довідки про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Виконавчим комітетом Київської обласної Ради народних депутатів.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до п. 2 ч.1 статті 55 Закону №796-XII потерпілим від Чорнобильської катастрофи, зокрема, евакуйованим з інших територій зони відчуження у 1986 році, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
За змістом п. 1 ч. 1 статті 11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення.
Статтею 14 Закону №796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття).
Частиною 2 статті 15 Закону №796-XII передбачено, що підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і тих, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.
Підпунктом 7 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2002 № 22-1 визначено документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема, потерпілим від Чорнобильської катастрофи: документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями.
Отже, законодавством передбачено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи за наявності підтверджуючих документів, в тому числі довідки про евакуацію із зони відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку.
Згідно з матеріалами справи, позивачу відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що документами не підтверджено право на зниження пенсійного віку, оскільки до заяви долучена копія довідки про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Виконавчим комітетом Київської обласної Ради народних депутатів.
Судом встановлено, що відповідно до довідки Виконавчого комітету Київської обласної Ради народних депутатів від 11.12.1991 № 57540 ОСОБА_1 був евакуйований 05.05.198 із зони відчуження внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, довідкою № 57540 від 11.12.1991 підтверджується факт евакуації позивача із зони відчуження у 1986 році.
Посилання відповідача на те, що Порядком № 22-1 передбачено видачу зазначених довідок про евакуацію із зони відчуження у 1986 році Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями, суд не може брати до уваги при ухваленні рішення.
На пропозицію Головного управління ПФУ у Хмельницькій області позивач 28.04.2023 звернувся із запитом до Київської обласної військової адміністрації з підстав видачі довідки про евакуацію. Листом від 10.05.2023 позивачу відмовлено у видачі довідки, оскільки посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 2 адміністрацією не видавалось.
Разом з тим, Миколаївською обласною державною адміністрацією видано позивачу посвідчення від 21.10.1996 № НОМЕР_1 , що також підтверджує факт евакуації із зони відчуження у 1986 році.
Також, Законом № 796-XII передбачено, що підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і тих, які самостійно переселилися, є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення. Проте не визначено органи та осіб, які мають видавати довідки.
Окрім того, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатись правом на перевірку таких документів не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Враховуючи викладене, оскільки позивач був евакуйований із зони відчуження у 1986 році, страховий стаж позивача становить більше 33 років, то він має право на призначення достроково пенсії за віком відповідно до Закону №796-XII. Тому відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому для захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 11.05.2023, з урахуванням висновків суду.
Позивач звільнений від сплати судового збору. Судові витрати відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001, код ЄДРПОУ 21318350) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 від 18.05.2023 № 143150013915.
3. Зобов'язати Головне правління ПФУ в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) від 11.05.2023 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 08.09.2023.
Суддя Н.О. Бульба