08 вересня 2023 року № 640/21596/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Броварської міської ради Броварського району Київської області, в якому позивач просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №909-37-08 “Про звільнення секретаря Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання ОСОБА_1 ”;
2) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №910-37-08 “Про створення лічильної комісії”;
3) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №911-37-08 “Про затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування з обрання секретаря Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання”;
4) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №912-37-08 “Про обрання секретаря Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання”;
5) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня2022 №913-37-08 “Про затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади”;
6) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №914-37-08 “Про утворення виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання, визначення його чисельності та затвердження персонального складу”;
7) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №915-37-08 “Про внесення змін до рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання від 09 лютого 2021 року № 07-01-08”;
8) визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 01 грудня 2022 №916-37-08 “Про закріплення депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання за робочими місцями в залі засідань”.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2022 було відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено, що справа буде розглядатись одноособово у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Також ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2022 було відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
04.05.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали цієї адміністративної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С. О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.06.2023 прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Дудіна С.О.
Вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами.
Відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про виклик свідків.
Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено.
Витребувано від відповідача:
- належним чином завірену копію Регламенту Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання (зі змінами та доповненнями);
- належним чином завірені копії пояснювальних записок, інших документів, що стали підставою для прийняття рішень сесії Броварської міської ради 01.12.2022;
- належним чином завірену копію протоколу засідання сесії Броварської міської ради Броварського району 01.12.2022;
- належним чином завірену копію протоколу реєстрації для отримання персонального пульту для електронного голосування на сесії Броварської міської ради 01.12.2022;
- відеозапис засідання сесії Броварської міської ради Броварського району 01.12.2022.
29.06.2023 на адресу суду від громадянина України ОСОБА_2 надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи на стороні позивача.
Заява аналогічного змісту надійшла до суду від громадянина України ОСОБА_3 29.06.2023 та 28.08.2023.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 залишено без розгляду заяву громадянина України ОСОБА_3 про вступ у справу в якості третьої особи на стороні позивача.
Натомість, заява ОСОБА_2 не розглянута, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження визначені статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною другою цієї статті встановлено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною третьою цієї статті підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, право третіх осіб на вступ у справу, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, обмежено 30 днями з моменту відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Як було вказано вище, провадження у цій справі було відкрито 09.12.2022, внаслідок чого право третіх осібна вступ у справу могло бути реалізовано у період з 10.12.2022 по 10.01.2023 включно.
У той же час, заява про вступ у справу в якості третьої особи була подана громадянином України ОСОБА_2 до суду 29.06.2023, тобто з пропуском 30-денного строку, у зв'язку з чим така заява не підлягає прийняттю до розгляду.
Відповідно до частини другої статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Таким чином, у разі подання заяви про вступ у справу третіх осіб з порушенням процесуальних строків вона має бути залишена без розгляду.
Керуючись статтями 47, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залишити без розгляду заяву громадянина України ОСОБА_2 про вступ у справу в якості третьої особи на стороні позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Дудін С.О.