Справа № 183/9365/23
№ 2-а/183/93/23
08 вересня 2023 року м.Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Оладенко О.С., розглянувши у письмовому, спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
11 серпня 2023 року до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, у якій позивач просить скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті серії АА №00013188 від 27 липня 2023 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 27 липня 2023 року відповідачем винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно ОСОБА_1 , як власника транспортного засобу - MAN TGX 26.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення правил ч.2 ст.132-1 КУпАП, а саме рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п. 22.5 ПДР України.
Позивач вважає, що постанова підлягає скасуванню, оскільки в день фіксації правопорушення транспортний засіб здійснював перевезення соняшнику у складі автопоїзді з спеціалізованим напівпричепом-платформою, переробленою в 2022 році для перевезення контейнерів сипких вантажів, тому дозволена маса складає понад 44 т., яку не було перевищено. Постанова не містить інформації про нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів у складі составу (автопоїзду). Постанову винесено за відсутності факту порушення, на основі недостовірних даних. В оскаржуваній постанові вказано лише марку тягача MAN TGX 26.480, днз НОМЕР_1 , та зазначено загальну масу транспортного засобу у 43065 кг, але відсутня будь-яка інформація про причіп, на якому здійснювалося безпосереднє розміщення вантажу, а отже не міститься і жодної інформації стосовно допустимих нормативно габаритно-вагових параметрів транспортних засобів у складі составу (автопоїзду), в даному випадку контейнеровоза. Посадовою особою зроблено хибний висновок про склад автопоїзду та не враховано можливості перебування у складі такого спеціально обладнаного засобу, як контейнер. Крім того, відповідачем не доведено факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 132-1 КУпАП.
Ухвалою суду від 01 червня 2023 року у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
05 вересня 2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у позові. В обґрунтування своєї позиції вказує, що здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою, зокрема на автомобільному транспорті здійснюється, за допомогою встановлених на автомобільних дорогах автоматичних пунктів - комплексів технічних засобів, що здатні в автоматичному режимі, вимірювати загальну масу транспортного засобу; визначати кількості осей транспортного засобу; вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу тощо. У подальшому така інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих, які містять інформацію про засоби вимірювальної техніки, місце фіксації, найменування автомобільної дороги, дату і час фіксації здійснення вимірювання тощо, фотографії транспортного засобу, відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт. При цьому, система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства. Отже, посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей: про транспортний засіб; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення; наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та метаданих, сформованих автоматичним пунктом (пункти 2, 16 Порядку фіксації адміністративних правопорушень), тому, на думку відповідача доводи позивача щодо невідповідності спірної постанови вимогам Інструкції є безпідставними. Позивачем не надано доказів перевезення контейнеру із відповідним маркуванням. Відсутність контейнеру підтверджується і фотознімками, зробленими під час фіксації факту порушення. Позивач здійснював вантажні перевезення транспортним засобом, який не є контейнеровозом, тому фактична маса транспортного засобу повинна бути не більше 40 т.
Подання відповіді на відзив у зазначеній категорії справ не передбачено.
Суд, дослідивши підстави позову та матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем з 07 жовтня 2005 року. Серед переліку видів економічної діяльності, право на здійснення якої має позивач, як ФОП є КВЕД 77.12 «Надання в оренду вантажних автомобілів» (а.с.9-10).
Із копій свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 19 листопада 2022 року, серії НОМЕР_3 від 15 жовтня 2022 року вбачається, що позивачу на праві приватної власності належать: спеціалізований вантажний сідловий тягач MAN TGX 26.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а також спеціалізована напівпричіп-платформа перероблена в 2022 році для перевезення контейнерів сипких вантажів (зернових культур) марки SCHWARZMUELLER, реєстраційний номер НОМЕР_4 (а.с.22,23).
01 серпня 2023 року позивачем отримано лист з постановою Державної служби України з безпеки на транспорті по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00013188 від 27 липня 2023 року (а.с.19-21).
Постановою відповідача від 27 липня 2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та на нього накладено штраф у розмірі 8500 грн. (а.с.19)
Зі змісту постанови вбачається, що 21.07.2023 о 08:10 за адресою Н-11, км.76+702 Дніпропетровська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.480, державний реєстраційний знак НОМЕР_1 , відповідальна особа, ОСОБА_1 , допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,663% (3,065 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-КУпАП.
Інформація про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано, правопорушення: WІM 78, WAGA-WIM35, зав. №16, номер свідоцтва про повірку та строк дії: № UA.TR. 113-0619/11F-22 до 26 грудня 2023 року. Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент учинення адміністративного правопорушення: виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 47850 кг; фактичні зафіксовані параметри ТЗ: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2610 мм, 2-3: 1350 мм, 3-4: 4870 мм, 4-5: 1310 мм; 5-6: 1310 мм; навантаження на вісь 1 - 6150 кг, 2 - 5750 кг, 3 - 9200 кг, 4 - 8950 кг, 5 - 9100 кг; 6 - 8700 кг; загальна маса - 47850 кг.
Судом досліджено договір оренди та суборенди, згідно яких належні позивачу транспортні засоби передані в оренду ТОВ «Агрофірма «Ісіда»; договір поставки №60606906 від 18.01.2023, укладений між ДП з іноземною інвестицією «Сантрейд» та ТОВ «Агрофірма «Ісіда»; додаткову угоду між ДП «Сантрейд» та ТОВ «Агрофірма «Ісіда»; додаток до договору поставки; копію товарно-транспортної накладної №21/07/2 від 21.07.2023 за допомогою належного позивачу автомобіля та напівпричепа відбулося перевезення вантажу - соняшника українського походження урожаю 2022 року. Пункт навантаження - с.Булахівка Павлоградського району Дніпропетровської області; Пункт розвантаження - ПрАТ «ДОЕЗ» м.Дніпро, вул.Князя Я.Мудрого,46, вантаж насипом масою брутто 42,800т.; вантажовідправник ТОВ «Агрофірма «Ісіда», вантажоодержувач ДП «Сантрейд» (а.с.24-35)
На підтвердження відомостей, зазначених у постанові, відповідачем до відзиву додано фотознімки належного позивачу транспортного засобу з інформацією про вагу, а також час і місце його руху (а.с.101-107).
Відповідачем до відзиву додано сертифікат відповідності приладу, вказаного у постанові, сертифікат перевірки (а.с.114-119).
Вирішуючи позов суд виходить з таких норм законодавства.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішенні справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функцію фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ч. 2 ст.258 КУпАП, протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, частинами другою, третьою статті 132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копія якого міститься в матеріалах справи, ТЗ MAN TGX 26.480, ДНЗ НОМЕР_1 , є спеціальним вантажним сідловим тягачем, повна маса 28000 кг, маса без навантаження 7100 кг.
Транспортний засіб SCHWARZMUELLER, реєстраційний номер НОМЕР_4 , є спеціалізованим напівпричепом-платформою для перевезення контейнерів сипних вантажів (зернових культур), повна маса 35500 кг, маса без навантаження 4000 кг.
Пунктом 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, визначено, що автопоїзд (транспортний состав) - механічний транспортний засіб, що з'єднаний з одним або кількома причепами за допомогою зчіпного пристрою.
Дозволена максимальна маса автопоїзда - це сума дозволеної максимально допустимої маси кожного транспортного засобу, що входить до складу автопоїзда.
Фактична маса автопоїзда - сума фактичної маси кожного транспортного засобу, що входить до складу автопоїзда.
Відповідно до п. 30.3 ПДР на відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки (додаток 4):
а) «Автопоїзд» - три ліхтарі оранжевого кольору, розташовані горизонтально над передньою частиною кабіни (кузова) з проміжками між ліхтарями від 150 до 300 мм - на вантажних автомобілях і колісних тракторах (класу 1.4 т і вище) з причепами, а також на зчленованих автобусах і тролейбусах.
Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568, визначено, що сідельний тягач - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для буксирування напівпричепа.
Розділом 17 Правил встановлені правила перевезень вантажів у контейнерах.
За приписами названого розділу спеціальні контейнери належать вантажовідправникам і вантажоодержувачам та призначаються для перевезення автомобільним транспортом певних видів вантажів, які потребують додержання особливих умов під час транспортування.
Після завантаження вантажу вантажовідправник повинен зачинити контейнер, закріпити ручку замка контейнера дротом діаметром не менше 2 мм, опломбувати контейнер у порядку, передбаченому розділом 9 цих Правил, навісити бирку довжиною 120-150 мм і шириною 80-100 мм, на якій зазначаються пункти відправлення та призначення вантажу і найменування вантажоодержувача.
Під час приймання завантаженого контейнера провадиться зовнішній огляд контейнера, перевіряється наявність пломби та її справність, цілісність пломбувального дроту, а також відповідність номера контейнера і відправницького контрольного знака на відтиску пломби номеру контейнера і контрольному знаку, зазначеним у товарно-транспортній накладній.
Універсальні автомобільні контейнери, що належать Перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: - розпізнавальний знак;- номер контейнера;- найменування власника контейнера;- вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об'єм контейнера, куб.м, місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера. Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м).
Судом встановлено, що товарно-транспортна накладна №21/07/2 від 21.07.2023 містить інформацію щодо виду товару - соняшник, маси брутто - 42800 кг, маси тари - 16020 кг, маси нетто - 26780 кг, а також найменування та параметрів транспортного засобу (довжина, ширина, висота). При цьому ТТН не містить номера контейнера і відправницького контрольного знаку, як того вимагають Правила № 363, що не дає можливість дійти висновку, що транспортний засіб MAN TGX 26.480, ДНЗ НОМЕР_1 , використовувався для перевезення сипучого вантажу в контейнері.
Крім того, з фотодоказів правопорушення судом встановлено, що транспортний засіб не був обладнаний розпізнавальними знаками, які ідентифікують його як автопоїзд.
Додаткових доказів у доведення доводів щодо перевезення товару транспортним засобом у складі составу (автопоїзду), в даному випадку контейнеровоза, як то опломбування контейнера тощо, позивачем не надано.
Відтак, вірним є висновок відповідача, що перевезення товару здійснювалося транспортним засобом MAN TGX 26.480, ДНЗ НОМЕР_1 , як сідловим тягачем.
Відповідно до п. 22.5 ПДР України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Згідно з ч. 2 ст. 132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174, передбачено, що автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером.
Відповідно до п. 12 цього Порядку автоматичний пункт може забезпечувати, зокрема: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей).
Оскаржувана постанова містить фотозображення транспортного засобу з різних ракурсів та посилання на ідентифікатор доступу для ознайомлення з зображеннями транспортного засобу в момент правопорушення.
Вказані докази доводять встановлене правопорушення, зафіксоване в оскаржуваній постанові.
Також судом встановлено, що зміст оскаржуваної постанови повністю відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174 та статті 283 КУпАП.
Відповідачем надано копію сертифікату перевірки типу WAGA-WIM78 (у складі Автоматичного пункту ваго-габаритного контролю WAGA) було перевірено прилад автоматичний для зважування транспортних засобів у русі, сертифікат UA.TR. 113-0619/11F-22, виданий 27.12.2022, чинний до - 26.12.2023.
В оскаржуваній постанові вказано, що технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення є WIM 78, WAGA-WIM35, №16, свідоцтво про повірку технічного засобу UA.TR. 113-0619/11F-22, чинний до - 26.12.2023.
Таким чином суд не ставить під сумнів показники, зафіксовані вищенаведеним вимірювальним пристроєм.
Також суд зазначає, що в силу приписів статті 14-3 КУпАП саме позивач, як особа, за якою зареєстровано транспортні засоби, є належним суб'єктом відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що матеріалами даної справи підтверджується порушення Позивачем вимог пп. 22.5 п. 22 ПДР України, а саме: допущення руху транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом вимог пп. 22.5 п. 22 ПДР України.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що постанова серія АА №00013188 від 27.07.2023 про накладення адміністративного стягнення на позивача за ч. 2 ст. ст.132-1 КУпАП є обґрунтованою та такою, що відповідає нормам КУпАП. При розгляді справи були з'ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в діях позивача є ознаки правопорушення, за який законом встановлено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 3 статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про залишення оскаржуваної постанови без змін, а позову без задоволення.
Розподіляючи судові витрати, суд керується статтею 139 КАС України та враховуючи відмову у позові, покладає судові витрати у виді судового збору, понесені позивачем, на останнього.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 120, 132,134, 139, 229, 241-246, 250, 268-271, 286 КАС України, суд -
Залишити постанову серія АА №00013188 від 27.07.2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.132-1 КУпАП - без змін, а позовну заяву ОСОБА_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення без задоволення.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено і підписано 08 вересня 2023 року .
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_5 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 39816845, місцезнаходження: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51.
Суддя Оладенко О.С.