Справа № 761/31907/23
Провадження № 3/761/6751/2023
06 вересня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Фролова І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації,
-за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Відповідно до протоколу серія НГУ №305023 про військове адміністративне правопорушення від 31 липня 2023 року встановлено, що 30 липня 2023 року близько 14 год 00 хв солдат ОСОБА_1 перебував на території охоронюваного об'єкту завод АДРЕСА_2, з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Дане правопорушення скоєно в умовах особливого періоду.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що даний протокол про адміністративне правопорушення не може бути предметом судового розгляду і підлягає поверненню для дооформлення із наступних підстав.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреса свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У відповідності до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі.
Протокол про адміністративне правопорушення, матеріали про адміністративне правопорушення при складанні відповідними органами повинні відповідати вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Судом встановлено, що фабула викладена в протоколі не відповідає диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки відповідальність особи передбачається за перебування на території військових частин в нетверезому стані, або за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння, а не за перебування з ознаками алкогольного сп'яніння.
Також в протоколі вказано свідка правопорушення - ОСОБА_2 ., проте відсутній підпис останнього у відповідній графі.
До матеріалів справи не долучено пояснення свідка ОСОБА_2 .
Крім цього, до матеріалів справи не долучено повноваження особи, яка складала протокол про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог частини 2 Загальних положень Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року № 329.
Вказані недоліки обмежують суд та позбавляють можливості призначити справу до судового розгляду та встановити обставини скоєного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та передбачають з'ясування цих даних шляхом проведення доопрацювання зазначених адміністративних матеріалів.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, вивчивши матеріали адміністративної справи, оцінивши факт неможливості розгляду адміністративного матеріалу без належного його оформлення, суд дійшов висновку, що протокол про військове адміністративне правопорушення НГУ №305023 про військове адміністративне правопорушення від 31 липня 2023 відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому, зазначений матеріал не може бути розглянутий судом і підлягає поверненню до
Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на дооформлення, а саме для належного викладення у протоколі суті адміністративного правопорушення, тобто, зазначення дії особи, які відповідають диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та які утворюють об'єктивну сторону складу зазначеного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.251, 255, 256, 278 КУпАП, суд-
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - повернути до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: