Код суду 233 № 233/3354/23
01 вересня 2023 рокуСуддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянув матеріал який надійшов з Управління Державного агентства рибного господарства у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Баку, Азербайджан, громадянки України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якій роз'яснені права відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП,
- за ст. 85 ч.4 КУпАП,
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області вдруге надійшов протокол про адміністративне правопорушення №004076 від 03 червня 2023 року, складений провідним Державним інспектором відділу ОВБР « Рибоохоронного патруля» Шебановим К.В. відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.85-1 КУпАП.
Згідно з ст.7КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом…
Відповідно до ст.256КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В той же час, відповідно до ст.278КУпАП, при підготовці до розгляду по суті справи про адміністративне правопорушення, було виявлено недоліки, допущені при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Так, при вивченні матеріалів встановлено, що розглянути даний матеріал про адміністративне правопорушення в теперішній час неможливо, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення №004076 від 03 червня 2023 року не зазначено точного місця вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.85-1 КУпАП.
На допущені порушення було вказано в постанові Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 12 липня 2023 року, однак матеріал був повторно направлений до суду без усунення недоліків.
Вище зазначені недоліки, допущені при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, позбавляють суддю можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст.245 КУпАП та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній.
Враховуючи наведене вище, вважаю, що протокол та додані до нього матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід повернути до Управління Державного агентства рибного господарства у Донецькій області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.256,276, 283КУпАП, суддя,
Протокол про адміністративне правопорушення №004076 від 03 червня 2023 року із кваліфікацією дій за ч.1 ст.85-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з доданими матеріалами вдруге повернути до Управління Державного агентства рибного господарства у Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В.Орчелота