Код суду 233 № 233/3633/23
01 вересня 2023 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли із ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Гостомель Київської області, громадянина України, НОМЕР_1 , проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 на посаді такелажника, має військове звання - старший солдат, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснені права згідно зі ст. 63 Конституції України, ст.268 КУпАП,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області із ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення ДНК/Б-2 № 724 від 25 червня 2023 року, відповідно до якого -25 червня 2023 року з 11 години 00 хвилин, військовослужбовець військової служби за мобілізацією ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду, в районі тимчасового розташування підрозділу військової частини в АДРЕСА_2 , та в такому стані був виявлений представниками військової частини НОМЕР_3 .
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні «Пономарев проти України» сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в матеріалах справи наявна його заява в якій він визнав свою провину у скоєнні правопорушення та просив розглянути справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя зазначає наступне.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при її розгляді зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Слід зазначити, що судовий розгляд проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 7 розділу VІІІ Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 10.10.2016 № 515 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 22.06.2021 № 169), за наявності ознак алкогольного сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у присутності двох свідків пропонує затриманій особі, з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, пройти добровільно тест з використанням спеціальних технічних засобів в органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні).
Перед проведенням огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) інформує особу, яка підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
За результатами проведення огляду на стан сп'яніння посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) складається акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 15), який підписується посадовою особою, яка проводила огляд, та двома свідками.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається порушнику, а другий підшивається до протоколу про адміністративне правопорушення.
Результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), зазначаються у відповідних графах протоколів про адміністративне правопорушення та адміністративне затримання.
У разі незгоди порушника на проведення огляду уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами оперативний черговий органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у супроводі посадової особи, визначеної начальником органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), організовує направлення затриманого до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Направлення на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 16), здійснюється оперативним черговим органу управління Служби правопорядку (посадовою особою підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) на підставі письмового звернення начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
З метою забезпечення достовірності результатів огляду затриманих посадова особа Служби правопорядку забезпечує доставлення таких осіб до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Таким чином, допустимим та достовірним результатом огляду особи на стан алкогольного сп'яніння необхідно вважати огляд на стан алкогольного сп'яніння проведений в присутності двох свідків протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Як вбачається з матеріалів доданих до протоколу про військове адміністративне правопорушення ДНК/Б-2 № 724 від 25 червня 2023 року складеного стосовно ОСОБА_1 в якості доказів скоєння правопорушення до протоколу долучено акт № 2225 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «Алконт-М» та роздруківку з приладу «Алконт-М» №00255 від 25 червня 2023 року, відповідно до яких ОСОБА_1 25 червня 2023 року станом на 25 годину 51 хвилину перебував у стані алкогольного сп'яніння (тест на алкоголь №2225, проба позитивна 1,71 % проміле).
При дослідженні роздруківки результатів проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння суддею встановлено, що дата проведення тесту зазначена кульковою ручкою, що не передбачено інструкцією до використання вказаного приладу.
Як вбачається з інструкції до експлуатації спеціального технічного засобу Алконт М з пристроєм для роздруківки результатів:
?у разі готовності до експлуатації вказаного засобу на дисплеї відображається стан «Готов», «температура», поточна «дата та час» (п.7.16.)
?режим дати та часу встановлюється на засобі шляхом використання цифрової клавіатури (п. 9.7)
?ввівши дату та час відповідальна особа повинна перевірити правильність та нажати кнопку для збереження введених даних та виходу з режиму «введення дати та часу» (п.9.8). Для редагування інформації застосовуються певні кнопки, використовуються алфавітно-цифрові клавіши (п. 9.10)
З огляду не вищевикладене, значення дати та часу тесту роздруковується з урахуванням збережених даних відповідальною особою.
Надаючи оцінку акту № 2225 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «Алконт-М» з пристроєм для роздруківки результатів № 00255 складеного за результатами тесту № 2225 щодо ОСОБА_1 суддя визнає його недопустимим доказом, оскільки дата тесту «25 червня 2023 року» написана кульковою ручкою, що є зовнішнім втручанням у результат роботи приладу.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 62 Конституції України та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Отже, матеріали справи про військове адміністративне правопорушення не містять належних доказів підтвердження перебування військовослужбовця ОСОБА_1 25 червня 2023 року з 11 години 00 хвилин під час виконання обов'язків військової служби в місці тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_2 в АДРЕСА_2 , у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов висновку, що в судовому засіданні не знайшло підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, тому провадження підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 7, 247, 251, 255, 283-284, суддя, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.В. Орчелота