Єдиний унікальний номер 725/2561/23
Номер провадження 3/725/1986/23
04.09.2023 року.Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Вольська-Тонієвич О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Чернівецької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.471 ч.3, ст.483 ч.1 МК України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, місце проживання: АДРЕСА_1 ,-
18.03.2023 о 17:37год. в зону митного контролю МАПП «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в'їхав мікроавтобус марки «MERCEDES SPRINTER», р.н. НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який слідував з Туреччини до України в приватних справах. В даному мікроавтобусі також слідувало семеро пасажирів. До митного контролю вказаний громадянин надав контрольний талон для проходження митного контролю по «зеленому коридору», чим своїми діями заявив про те, що переміщувані ними через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Під час проходження митного контролю ОСОБА_1 пред'явив для огляду особисті речі (картонні коробки, дорожні сумки).
При здійсненні митних формальностей, було виявлено не задекларовані, не пред'явлені до митного контролю без ознак приховування лікарські засоби: «PENTASA lg (у гранулах)» - 5 упаковок, «PENTASA 2g (у гранулах)» - 7 упаковок, «STRATTERA 4mg/ml (флакон 100 мл.)» - 5 упаковок, «PENTASA lg (таблетки)» - 5 упаковок, «SOLIAN 400mg (таблетки)» - 20 упаковок, «BONVIVA 150mg (таблетки)» - 5 упаковок та «BRILINTA 90 mg (таблетки)» - 60 упаковок, які знаходились у двох картонних коробках та були заклеєні клейкою стрічкою турецького походження в багажному відділені мікроавтобуса серед інших особистих речей.
Також було виявлено не заявлений і не пред'явлений під час здійснення митних формальностей, прихований від митного контролю, лікарський засіб іноземного виробництва торгової марки «ALDARA 5%» - 34 упаковки, з яких 14 упаковок знаходились в поліетиленовому пакеті білого кольору в коробці з-під кави тм «NESCAFE», заклеєної клейкою стрічкою, доступ та виїмка стали можливим після розрізання клейкої стрічки, виймання поліетиленового пакета, виймання ліків з пакета та 20 упаковок знаходились в коробці чорного кольору з надписом «VAKIF KATILIM», заклеєній двічі клейкою стрічкою, доступ та виїмка стали можливим після зрізання двох смужок клейкої стрічки та виймання з неї ліків.
Громадянин України ОСОБА_2 митний контроль пройшов та виявлені лікарські засоби не визнав своєю власністю.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення за межі митної території України, а саме лікарські засоби іноземного виробництва торгової марки «PENTASA lg (у гранулах)» - 5 упаковок, «PENTASA 2g (у гранулах)» - 7 упаковок, «STRATTERA 4mg/ml (флакон 100 мл.)» - 5 упаковок, «PENTASA lg (таблетки)» - 5 упаковок, «SOLIAN 400 mg (таблетки)» - 20 упаковок, «BONVIVA 150mg (таблетки)» - 5 упаковок та «BRILINTA 90 mg (таблетки)» - 60 упаковок, а також вчинив дії, спрямовані на незаконне переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю (інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших) лікарського засобу іноземного виробництва торгової марки «ALDARA 5%» у кількості 34 упаковки, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.471, ч.1 ст.483 МК України.
Під час розгляду справи захисник ОСОБА_1 - адвокат Хованець А.І. підтримав надані ним до суду письмові пояснення.
Додатково пояснив, що його підзахисний здійснює міжнародні перевезення пасажирів та гуманітарних вантажів для потреб ЗСУ. 17 березня 2023 року у м.Ізмір (Туреччина), зі складу видачі посилок (передач), у транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 було загружено посилки (коробки). При цьому ОСОБА_1 особисто не пакував посилки та йому не було повідомлено про їхній вміст. Під час проходження митного контролю ОСОБА_1 обрав «зелений коридор», так як вважав, що у його автомобілі відсутні товари, які підлягають письмовому декларуванню та оподаткуванню митними платежами.
Крім того, ОСОБА_1 не здійснював приховування товару, скільки дані коробки знаходились у салоні автомобіля та були у вільному доступі для перевірки працівниками митниці.
Вже в подальшому йому стало відомо про те, що виявлені працівниками митниці ліки є гуманітарним вантажем і доставлялися на територію України на замовлення благодійної організації, про те працівником складу було допущено помилку та випадково завантажено не тому водію, якому надано відповідні документи на вантаж.
За таких обставин, на його думку, у діях його підзахисного відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.471 та ч.1 ст.483 МК України, у зв'язку із чим просив провадження у справі закрити.
Розгляд справи відбувався у відсутність представника Чернівецької митниці.
Заслухавши пояснення адвоката Хованця А.І., дослідивши та проаналізувавши письмові докази, суд приходить до наступного висновку:
Так, ст.458 МК України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок.
Згідно вимог ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 366 МК України визначено поняття двоканальної системи як спрощеної системи митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Виходячи з наведених норм закону, аналізуючи письмові докази, слід дійти висновку, що ОСОБА_1 , перетинаючи митний кордон, самостійно обрав «зелений коридор», заявивши тим самим своїми діями про відсутність у нього товару, який підлягає письмовому декларуванню.
Диспозицією ч.3 ст.471 МК передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".
У відповідності ст. 370 МК України виявлені лікарські засоби, не включені до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.
Відповідно до п.1 Постанови КМУ № 458 від 23.05.2012, громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах: у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини; у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 перевозив через митний кордон України лікарські засоби у кількості 107 упаковок, що значно перевищує дозволену для перевезення через митний кордон України їх кількість, суд приходить до переконливого висновку про наявність у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 ч.3 МК України.
Санкцією ч.3 ст.471 МК України передбачено стягнення у виді накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.
Таким чином, на ОСОБА_1 за ч.3 ст.471 МК України слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100грн.
При цьому суд вважає за можливе не застосовувати до ОСОБА_1 стягнення у виді конфіскації вказаних вище лікарських засобів, оскільки вони не відносяться до переліку товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено, а тільки встановлюються на них певні обмеження щодо кількості їх переміщення без сплати відповідних митних платежів.
Крім того, у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, при цьому суд виходить з наступного:
Так, ст.483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, задля встановлення наявності у діях особи складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, необхідно встановити факт переміщення нею товарів через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у Постанові від 03 червня 2005 р. №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» у п.5, під використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).
При цьому із системного аналізу норм митного законодавства вбачається, що розміщений товар, зокрема, у валізі, може визнаватися таким, що переміщується через митний кордон способом, який утруднює його виявлення, лише у тому разі, коли товар приховано таким чином, що позбавляє службову особу митного органу можливості його виявлення шляхом звичайного візуального огляду або без застосування технічних засобів контролю.
Судом під час розгляду вказаної адміністративної справи встановлено, що під час проведення поглибленого догляду автомобіля, яким керував ОСОБА_1 , виявлено не заявлений і не пред'явлений під час здійснення митних формальностей, прихований від митного контролю лікарський засіб іноземного виробництва торгової марки «ALDARA 5%» - 34 упаковки, з яких:
14 упаковок знаходились в поліетиленовому пакеті білого кольору в коробці з-під кави тм «NESCAFE», заклеєної клейкою стрічкою. Доступ та виїмка стали можливим після розрізання клейкої стрічки, виймання поліетиленового пакета, виймання ліків з пакета.
20 упаковок знаходились в коробці чорного кольору з надписом «VAKIF KATILIM», заклеєній двічі клейкою стрічкою, доступ та виїмка стали можливим після зрізання двох смужок клейкої стрічки та виймання з неї ліків.
Таким чином, суд вважає вірною кваліфікацію дій ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України, оскільки під час розгляду справи судом з достовірністю встановлено переміщення ним через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю.
При цьому суд не бере до уваги твердження адвоката Хованця А.І. з приводу того, що ліки не були приховані та були у вільному доступі для перевірки працівниками митниці, виходячи з того, що ліки знаходились у поліетиленовому пакеті та коробках з-під кави «NESCAFE» та «VAKIF KATILIM», які не призначенні для зберігання та перевезення ліків у таких ємностях.
Крім того, службова особа митного органу не мала можливості виявити вказані лікарські засоби шляхом звичайного візуального огляду. Виявлення та виїмка стали можливим після розрізання клейких стрічок, відкривання коробок (пакета) та виймання ліків.
Суд враховує той факт, що ОСОБА_1 неодноразово у якості водія та пасажира (в період з 01.01.2023 по 18.03.2023 - 45 разів у якості водія та 13 разів у якості пасажира) перетинав митний кордон України, у зв'язку із чим йому достеменно відомі правила та порядок його перетину.
Що ж стосується тверджень адвоката Хованця І.О. з приводу того, що ОСОБА_1 , як водій, не може нести відповідальність за переміщений ним товар, оскільки йому не було відомо про вміст посилок, які він перевозив на замовлення людей, то суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Так, п.37 ч.1 ст. 4 МК України визначено, що перевізник - особа, яка здійснює перевезення товарів через митний кордон України та/або між органами доходів і зборів на території України або є відповідальною за такі перевезення.
Згідно вимог п.1 ч.2 ст. 191 МК України перевізники зобов'язані під час прийняття товарів до перевезення перевіряти точність відомостей щодо кількості вантажних місць, їх маркування, номери, зовнішній стан товарів та їх пакування. У разі неможливості такої перевірки вносити відповідний запис до міжнародної автомобільної накладної (CMR).
Відповідно до ч.2 ст.460 МК України, перевізники несуть відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення цих товарів документів, що містять неправдиві відомості (ст.483 МК України), виключно у разі, якщо ці відомості стосуються кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, а перевізниками не вжито заходів до перевірки правдивості зазначених відомостей або у разі неможливості такої перевірки не внесено відповідного запису до міжнародної автомобільної накладної (СМR).
Частиною ст.8 Конвенції про договір міжнародного автомобільного
перевезення вантажів передбачено, що приймаючи вантаж, перевізник перевіряє: a) вірність записів, зроблених у вантажній накладній щодо числа вантажних місць, а також їх маркування та нумерації місць; b) зовнішній стан вантажу і його упаковки.
Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи, а також зважаючи на те, що перевізник несе відповідальність за перевезений ним товар, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.483 ч.1 МК України.
Санкція ч.1 ст.483 МК України передбачає відповідальність у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
За таких обставин, на ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, який був предметом порушення митних правил (34 упаковки лікарського засобу «ALDARA 5%»), вартість якого відповідно до висновку товарознавчої експертизи №142000-3301-0188 від 03 квітня 2023 року становить 43107грн. 24коп., а також його конфіскацію, оскільки чинним законодавством не передбачено альтернативи повернення товару.
Також при накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненного правопорушення, особа порушника та ступінь його вини.
Враховуючи всі обставини справи та особу порушника, на ОСОБА_1 на підставі ст.36 ч.2 КпАП України слід остаточно накласти адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення - у вигляді штрафу в розмірі 43 107грн. 24коп. в дохід держави, а також конфіскації 34 упаковки лікарського засобу «ALDARA 5%», оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.
За таких обставин, з ОСОБА_1 підлягають стягненню витрати на користь Чернівецької митниці за зберігання майна, відповідно до тієї частини товару, яка підлягає поверненню ОСОБА_1 за період з 18.03.2023 по 26.04.2023, у розмірі 155грн. 41коп.
Крім того, згідно вимог ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 536грн. 80коп.
На пiдставi ст.ст.36, 40-1, 283 КУпАП та керуючись ст.ст.461, 462, 467, 471, 483 522, 524, 525, 529 Митного Кодексу України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 ч.3 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100грн.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.483 ч.1 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафув розмірі 100 відсотків вартості товару, що становить 43107грн. 24коп. в дохід держави, а також конфіскації 34 упаковки лікарського засобу «ALDARA 5%».
На підставі ст.36 ч.2 КпАП України остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення - у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що становить 43107грн. 24коп. в дохід держави, а також конфіскації 34 упаковки лікарського засобу «ALDARA 5%»,які були вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0211/40800/23 від 18 березня 2023 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернівецької митниці Державної митної служби України витрати за зберігання товару у розмірі 155 (сто п'ятдесят п'ять) грн. 41коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість)грн. 80коп.
Вилучений товар, а саме: лікарські засоби: «PENTASA lg (у гранулах)» - 5 упаковок, «PENTASA 2g (у гранулах)» - 7 упаковок, «STRATTERA 4mg/ml (флакон 100 мл.)» - 5 упаковок, «PENTASA lg (таблетки)» - 5 упаковок, «SOLIAN 400mg (таблетки)» - 20 упаковок, «BONVIVA 150mg (таблетки)» - 5 упаковок та «BRILINTA 90 mg (таблетки)» - 60 упаковок,, який був вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0211/40800/23 від 18 березня 2023 року повернути ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб, з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду, через Першотравневий районний суд м. Чернівці.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич