07 вересня 2023 року Справа № 160/14944/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
30.06.2023 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач-1), в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову №004442 від 14.06.2023 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не погоджується з прийнятою постановою. Згідно з актом № 003054 від 18.04.2023 року, під час перевірки виявлено порушення ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевізник не забезпечив виконання вимог цього закону ті інших законодавчих нормативно-правових актів України у сфері перевезення вантажів, а саме: відсутній протокол перевірки технічного стану транспортного засобу, чим порушив вимоги ст.35 Закону України «Про дорожній рух». Позивач зазначає, що на час здійснення перевірки автомобіль «DAF» р/н НОМЕР_1 пройшов обов'язковий технічний контроль, що підтверджується відповідним протоколом версії ВС № 940423 від 27.06.2022 року (в протоколі зазначена дата чергового проходження обов'язкового технічного контролю - 27.06.2023 року). Також пройшов обов'язковий технічний контроль й причіп «LOGEMAN» р/н НОМЕР_2 , що підтверджується відповідним протоколом версії ВС № 940424 від 27.06.2022 року (в протоколі зазначена дата чергового проходження обов'язкового технічного контролю - 27.06.2023 року). Вказані протоколи перевірки технічного стану транспортних засобів були в наявності у водія ОСОБА_2 . З урахуванням наведеного, позивач вважає, що з боку ФОП ОСОБА_1 відсутні порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та Закону України «Про дорожній рух», а відповідно є всі законні підстави для визнання оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 004442 від 14.06.2023 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/14944/23 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 залучено до участі у справі №160/14944/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови в якості другого відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845).
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
07.07.2023 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд пункту 3 прохальної частини позовної заяви у наступній редакції: стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань на користь ФОП ОСОБА_1 судові витрати: судовий збір у сумі 2684 грн, а також витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3000 грн., а також зазначено, що позивач є Фізичною особою-підприємцем.
12.07.2023 від Державної служби України з безпеки на транспорті через автоматизовану систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» обумовлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. Таким чином, положеннями чинного законодавства покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а водія - пред'явлення для перевірки відповідних документів. Відтак, під час перевірки було виявлено порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Як наслідок, за порушення вимог додержання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було складено постанову від 14.06.2023 № 004442. Згідно копії акту Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області, акт № 003054 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.04.2023, зокрема встановлено відсутність протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу. У тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена вимогами статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абзац третій частина 1, що полягала у відсутності на момент проведення перевірки документів, а саме: протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу. Постанова № 004442 від 14.06.2023 прийнята на основі акту № 003054 від 18.04.2023, в якому посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області зазначене і конкретизоване порушення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 . Відповідач-2 наголошує, що саме суб'єкт господарювання, який зацікавлений в доведенні своїй позиції, має надати всю інформацію, яка може вплинути на результат розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Відтак, доводи позивача є безпідставними, оскільки матеріалами справи підтверджено вчинення адміністративно-господарського правопорушення саме ним як суб'єктом господарювання. Доводи позовної заяви не підтверджують порушення в діях контролюючого органу під час проведення рейдової перевірки, а оскаржуваний акт індивідуальної дії є таким, що прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
14.07.2023 від представника позивача через автоматизовану систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, у якій вказано наступне. Щодо наявності у водія ОСОБА_2 на час здійснення рейдової перевірки протоколу перевірки технічного стану автомобілю «DAF» р/н НОМЕР_1 серії НОМЕР_3 від 27.06.2022 року (в протоколі зазначена дата чергового проходження обов'язкового технічного контролю - 27.06.2023 року), та протоколу перевірки технічного стану причіпу «LOGEMAN» р/н НОМЕР_2 серії НОМЕР_4 від 27.06.2022 року (в протоколі зазначена дата чергового проходження обов'язкового технічного контролю - 27.06.2023 року), відповідач обґрунтовує «законність» оскаржуваної постанови лише їх відсутністю в матеріалах перевірки. Проте, та обставина що 18.04.2023 під час рейдової перевірки співробітниками відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті було здійснено вибірково лише фотофіксацію протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів від 05.06.2021 № 01301-00356-21 та № 01301-00355-21, строк дії яких закінчився 05.06.2022, жодним чином не спростовує той факт, що протоколи перевірки технічного стану транспортних засобів серії ВС № 940423, та серії ВС № 940424 від 27.06.2022 року були в наявності у водія ОСОБА_2 , та надавались останнім для перевірки, що додатково підтверджується наявною в наданих відповідачем матеріалах перевірки заявою ОСОБА_3 від 24.04.2023. Представник позивача акцентує увагу суду на тому факті, що проведення перевірок технічного стану автомобілю «DAF» р/н НОМЕР_1 , причіпу «LOGEMAN» р/н НОМЕР_2 , та їх підтвердження чинними протоколами серії ВС № 940423, та серії ВС № 940424 від 27.06.2022 свідчить про відсутність в діях ФОП ОСОБА_1 порушень вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та Закону України «Про дорожній рух», що є підставою для визнання оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 004442 від 14.06.2023 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 05.07.2023 відповідачу-1 було надано строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Адміністративний позов та копія ухвали від 05.07.2023 отримані відповідачем-1 в системі «Електронний суд» 30.06.2023 та 05.07.2023 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 7 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд» суд повідомляє вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.
Суд вважає відповідача-1 належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідачем-1, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України не надано суду відзиву на позов та не повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України, наявним в матеріалах справи.
ОСОБА_1 зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності 04.10.2010. Основним видом діяльності за КВЕД є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567), на підставі направлення на перевірку №014513 від 14.04.2023 посадовими особами відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби з безпеки на транспорті 18.04.2023 проводилась рейдова перевірка на а/д Н-31 «Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка» смт Партизанське.
Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений Постановою № 422.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки DAF - вантажний фургон, номерний знак НОМЕР_1 , Logeman - бортовий причіп, номерний знак НОМЕР_2 , серія та номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 , НОМЕР_6 відповідно. Водій ОСОБА_2 .
У ході перевірки зазначеного транспортного засобу встановлено, що він належить ОСОБА_3 .
Автомобільний перевізник згідно з товарно-транспортною накладною ДНІ-001729 від 18.04.2023 ТОВ «Західна дистрибуційна мережа» (38280966).
За наслідками розгляду поданих документів співробітниками відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби з безпеки на транспорті складено акт №003054 від 18.04.2023 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксовані порушення: ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», перевізник не забезпечив виконання вимог цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення вантажів, а саме: відсутні протоколи перевірки технічного стану транспортного засобу DAF, номерний знак НОМЕР_1 , Logeman причіпу номерний знак НОМЕР_2 , чим порушено ст. 35 Закону України «Про дорожній рух».
Відповідальність за вказане порушення передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» ч.1 абз. 3 Перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону, а саме: відсутні протоколи перевірки технічного стану транспортного засобу DAF, номерний знак НОМЕР_1 та причіпу номерний знак НОМЕР_2 .
На виконання вимог п.26 Порядку № 1567 відділ Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби з безпеки на транспорті в адресу позивача направив на адресу ТОВ «Західна дистрибуційна мережа», ОСОБА_3 , ОСОБА_1 повідомлення про розгляд справи №27862/23/24-23, №27863/23/24-23 від 25.04.2023, №35870/23/24-23 від 18.05.2023 ( ОСОБА_1 ), в яких зазначалося про необхідність явки до відділу для розгляду справи на 10.05.2023 та 31.05.2023 відповідно.
За клопотанням ОСОБА_3 розгляд справи перенесено на 14.06.2023.
14.06.2023 на виконання п. 27 Порядку №1567 начальником відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби з безпеки на транспорті проведено розгляд акту та винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №004442, відповідно до якої до позивача застосовано адміністративно - господарський штраф у сумі 17000 грн.
Правомірність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №004442 від 14.06.2023 є предметом спору у цій справі.
Стосовно особи, яка була перевізником на момент проведення перевірки та визначення належної особи, на яку має бути накладено штраф, суд зазначає наступне.
Під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Товариством з обмеженою відповідальністю «Західна дистрибуційна мережа» надано лист вих. №05/05 від 05.05.2023, в якому повідомлено, що перевізником у цьому випадку був ФОП ОСОБА_4 , що підтверджується договором перевезення вантажів автомобільним транспортом №0110229Д від 01.10.2022 і заявкою-договором №2221 від 18.04.2023, укладеними між ТОВ «ЗАХІДНА ДИСТРИБУЦИНА МЕРЕЖА» і ФОП ОСОБА_1 , а також товарно-транспортною накладною від 18.04.2023.
Суд зазначає, що позивач - ОСОБА_4 - не заперечує факту, що він був перевізником товару транспортними засобами марки DAF - вантажний фургон, номерний знак НОМЕР_1 , Logeman - бортовий причіп, номерний знак НОМЕР_2 .
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п.8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567), визначає процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно з п.4 Порядку №1567 рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
В силу п.14 зазначеного Порядку №1567 рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Також, відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт», реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктами 16, 17 Порядку № 1567 рейдова перевірка (перевірка на дорозі) може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.
Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів.
Пунктом 20 Порядку №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно з п.21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Відповідно до ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
З аналізу положень вказаної статті випливає, що вказаний в статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» перелік документів не є вичерпним.
Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Згідно з статтею 22 Закону України «Про автомобільний транспорт», технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів та їх складових виконують з метою підтримання їх у належному стані та забезпечення встановлених виробником технічних характеристик під час використання, зберігання або утримання протягом періоду експлуатації.
Виконавцями технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів є суб'єкти господарювання, які відповідають таким вимогам: мають власні або орендовані засоби технічного обслуговування і ремонту, що відповідають установленим законодавством вимогам; роботи з технічного обслуговування і ремонту здійснює персонал необхідного рівня професійної кваліфікації відповідно до видів цих робіт; мають виробничі споруди, засоби технічного обслуговування і ремонту, що відповідають встановленим законодавством вимогам.
Вимоги до виконавця технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів та надаваних ним послуг (виконуваних робіт) встановлюються технічним регламентом з підтвердження відповідності, затвердженим у встановленому законодавством порядку.
Технічне регулювання у сфері технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Технологічні норми проектування виробничих споруд і підприємств автомобільного транспорту затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Положення про технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів та правила надання послуг з їх технічного обслуговування і ремонту затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Правила експлуатації колісних транспортних засобів, їх складових частин (пневматичних шин, акумуляторних батарей, систем живлення двигунів газовим паливом, установлених під час технічної експлуатації, тощо) затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про автомобільний транспорт», контроль технічного стану транспортних засобів включає: обов'язковий технічний контроль транспортних засобів; перевірку технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками.
Перевірку технічного стану транспортних засобів під час обов'язкового технічного контролю транспортних засобів здійснюють суб'єкти господарювання, визначені відповідно до Закону України "Про дорожній рух" в порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України.
У період між обов'язковими технічними контролями відповідність технічного стану транспортних засобів вимогам законодавства забезпечує перевізник.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Перевірка технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками здійснюється в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Отже, порядок проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України. Перевірка технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками здійснюється в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Статтею 35 Закону України «Про транспорт» від 30.06.2019 №3353-ХІІ передбачено, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті (частина перша).
Частиною восьмою цієї статті передбачено періодичність проходження обов'язкового технічного контролю, який становить:
для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки;
для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку;
для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.
На кожний транспортний засіб, що пройшов обов'язковий технічний контроль і визнаний технічно справним, суб'єкт проведення обов'язкового технічного контролю складає протокол перевірки його технічного стану, який видається водію транспортного засобу. У протоколі зазначається строк чергового проходження обов'язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до періодичності проходження, встановленої частиною восьмою цієї статті (частина 9).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року №137 затверджено Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу.
Відповідно до пункту 1 Порядку №137, порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів (далі - Порядок) визначає процедуру проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС (далі - транспортні засоби), за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, крім таких транспортних засобів:
1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;
2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
Згідно із пунктом 18 Порядку №137, перевірка конструкцій і технічного стану транспортних засобів проводиться згідно з Вимогами до перевірки.
У разі позитивного результату після проведення обов'язкового технічного контролю транспортного засобу замовникові видається протокол перевірки технічного стану. У разі негативного результату або невідповідності даних у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу даним ідентифікації транспортного засобу складається акт невідповідності технічного стану транспортного засобу за формою згідно з додатком 4.
У протоколі перевірки технічного стану транспортного засобу виконавець зазначає дату проведення наступного обов'язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до пункту 3 цього Порядку, а також призначення транспортного засобу в разі проведення додаткової перевірки транспортного засобу згідно з обсягами перевірки для автобуса, призначеного для перевезення школярів або осіб з інвалідністю, автомобіля таксі, спеціалізованого санітарного автомобіля бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, великогабаритного та великовагового транспортного засобу, транспортного засобу, що використовується для перевезення небезпечних вантажів, або учбового транспортного засобу.
Виходячи з аналізу вказаних норм суд зазначає, що в контексті Закону України «Про автомобільний транспорт» протокол перевірки технічного стану є іншим документом, передбаченим законодавством, а саме: Порядком №137, та повинен бути пред'явлений особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
До матеріалів справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт долучені протоколи перевірки технічного стану транспортного засобу від 05.06.2021 №01301- 00356-21 та № 01301-00355-21, строк дії яких закінчився 05.06.2022.
Відповідач-2 вказує, що вказані протоколи були надані водієм, з огляду на що перевіряючими зроблено висновок про відсутність чинних протоколів.
Проте, суд звертає увагу на те, що відповідачем-2 надано до відзиву (тобто в наявності у відповідачів) заяву ОСОБА_3 від 24.04.2023 про надання копій протоколів технічного огляду автомобіля та причепа.
До заяви додані протоколи перевірки технічного стану транспортних засобів №01301-00423-22 серії ВС № 940423, та №01301-00424-22 серії ВС № 940424 від 27.06.2022, в протоколах зазначена дата чергового проходження обов'язкового технічного контролю - 27.06.2023.
Вказані протоколи містяться в документах, долучених відповідачем-2 до відзиву, отже, були в наявності у відділі Державного нагляду контролю Державної служби безпеки на транспорті у Дніпропетровській області під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Наявність у позивача чинних протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів №01301-00423-22 серії ВС № 940423, та №01301-00424-22 серії ВС № 940424 від 27.06.2022 та надання їх копій під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт виключає застосування до позивача штрафних санкцій за відсутність документів, визначених статтею 48 цього Закону, а саме: відсутні протоколи перевірки технічного стану транспортного засобу DAF, номерний знак НОМЕР_1 , Logeman причіпу номерний знак НОМЕР_2 .
Додатково суд зазначає, що у цьому випадку відсутня можливість встановити чи надавались відповідні протоколи під час проведення перевірки, оскільки твердження позивача та відповідача-2 щодо цього різняться. Проте, оскільки відповідні протоколи наявні у позивача та надані під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, суд робить висновок про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій.
З огляду на викладене, постанова №004442 від 14.06.2023 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позову.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 2684 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією від 29.06.2023.
Суд зазначає, що Відділ державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті не має статусу юридичної особи, та є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845).
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.
Представником позивача також подано клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 3000 грн. У позовній заяві зазначено, що докази витрат, які позивач поніс, та має понести у зв'язку з розглядом справи, згідно з ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, будуть подані до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду. Отже, оскільки відповідні докази на момент ухвалення рішення у справі відсутні, суд не вирішує питання щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Воскресенська, буд. 24, м. Дніпро, 49000), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті №004442 від 14.06.2023 про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський