Рішення від 06.09.2023 по справі 160/13095/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2023 року Справа № 160/13095/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/13095/23 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - відсутній) в особі законного представника: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу - Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Повстання, 77-А, код ЄДРПОУ: 37806243) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 червня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в особі законного представника (матері): ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу - Павлоградського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області, щодо видачі моїй дочки паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-ХІІ;

- зобов'язати Головного управління державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу - Павлоградського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області оформити та видати моїй дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-ХІІ.

Позовна заява обґрунтована наступним. Позивач після досягнення 14-річного віку разом з матір'ю звернулися до відповідача із заявою про видачу позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки, на що відповідач у видачі паспорта громадянина України такої форми відмовив з посиланням на недосягнення позивачем 16-річного віку та наданням не повного пакету документів. Позивач зазначає, що отримання паспорта громадянина України саме в 14 років є обов'язком громадян України, а обрання форми паспорта - правом, в зв'язку з чим відповідач діє протиправно, наводить судову практику.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 160/13095/23 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/13095/23, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

26 червня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що законодавством Україну врегульовано порядок видачі паспорта громадянина України у формі книжечки саме для громадян, які досягли 16-річного віку, що у юридичній ситуації відсутнє, в зв'язку з чим спірне рішення відповідача є протиправним, посилається на судову практику.

09 серпня 2023 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано клопотання відповідача про долучення доказів, до якого додано заяву про видачу паспорта громадянина України позивача за формою згідно додатку №1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

У відповідності до ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами/

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Відповідно до свідоцтва про народження позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто - на момент звернення до відповідача 11.03.2023 року їй було повних 14 років.

11 березня 2023 року позивач та її матір звернулися до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки та ненадання згоди на обробку персональних даних, до якої було додано:

1) Заява про видачу паспорта (Додаток 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року №456);

2) Дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см для оформлення бланку паспорту громадянина України;

3) Оригінал та копія свідоцтва про народження НОМЕР_2 ;

4) Оригінал та копія паспорту матері ОСОБА_2 № НОМЕР_3 ;

5) Оригінал та копія довідки про реєстрацію за місцем проживання.

Листом відповідача від 17.03.2023 року №1237-966/1237.2-23 позивачу повідомлено, що відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Тимчасового порядку не надано всіх необхідних документів для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки по досягненню віку, позивач не досягла 16-річного віку, в зв'язку з чим у відповідача відсутні законні підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІІ.

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ), згідно п. 1 якого паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Пунктом 2 Положення №2503-ХІІ встановлено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Відповідно до п. 5 Положення №2503-ХІІ паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок.

Згідно п. 12-13 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.

Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін.

Для одержання паспорта громадянин подає:

заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

свідоцтво про народження;

дві фотокартки розміром 35х45 мм;

у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

Пунктами 1-4 Порядку №302 встановлено, що Паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.

Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.

Згідно п. 7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто

При цьому п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 встановлено, що державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Так, Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок), згідно п. 1 якого цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

Згідно п. 1 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС): особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто;

Відповідно до п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;

4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;

6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи;

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Застосовуючи вищевикладені положення законодавства до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

Листом відповідача від 17.03.2023 року позивачу відмовлено у видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року з двох підстав: не надано всіх необхідних документів згідно п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку, не досягнуто 16 років.

Кожній з підстав суд надає окрему правову оцінку.

Щодо ненадання всіх необхідних документів згідно п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку.

Відповідачем не конкретизовано який саме документ згідно п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку, що вказує на необґрунтованість відмови відповідача та позбавлення позивача правової визначеності щодо підстав обмеження її прав.

Зі змісту заяви позивача від 11.03.2023 року вбачається, що до неї було додано:

1) заяву (пп. 1 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку);

2) оригінал та копія свідоцтва про народження (пп. 3 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку);

3) оригінал та копія паспорту матері позивача (пп. 4 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку);

4) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (пп. 5 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку);

5) оригінал та копія довідки про реєстрацію позивача за місцем проживання (пп. 6 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку).

Підпункти 7 та 8 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку до позивача не застосовуються, оскільки вона не є внутрішньо переміщеною особою або бездомною особою, доказів зворотного матеріали справи не містять.

Отже, шляхом виключення можливо дійти до однозначного висновку, що зауваження відповідача адресовані виконання позивачем пп. 2 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку, а саме - не надано рішення суду.

Окрему увагу суд звертає на відсутність у відповідача зауважень до змісту наданих документів (наприклад, оформлення заяви за пп. 1 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку, надання саме оригіналів за іншими підпунктами п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку тощо). В цьому аспекті актуальним є правовий висновок Касаційного адміністративного суду, висловлений у п. 37 постанові від 24.09.2020 року у справі №340/2618/19, за змістом якого суб'єкт владних повноважень не може посилатися на підстави прийняття правового акту, що не були вказані у такому акті.

Таким чином, суд виходить з того, що за змістом відповідач виходив з того, що позивачем не надано рішення суду згідно пп. 2 п. 1 глави ІІІ Тимчасового порядку.

Суд звертає увагу, що в п. 1 розділу І Тимчасового порядку чітко визначено сферу його правозастосування: визначення порядку подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

Оскільки щодо позивача не було прийнято відповідного рішення, відповідач мав керуватися Положенням №2503-ХІІ, яким не передбачено надання судового рішення.

При цьому правозастосування відповідача не відповідало вимогам розумності, оскільки застосувавши Тимчасовий порядок до юридичної ситуації позивача відповідач фактично зайняв позицію, за якої при першому зверненні позивача до відповідача скористатися відповідним правом апріорі не можливо, адже згідно ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України неможливим є судовий захист непорушених прав, свобод та законних інтересів, в зв'язку з чим особа не може отримати судове рішення до моменту, поки суб'єкт владних повноважень не вчинить щодо неї протиправну поведінку. Таким чином, згідно підходу відповідача позивач апріорі не могла отримати позитивний результат розгляду її заяви, що є безпідставним.

Згідно п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно, розсудливо. За обставин цієї справи відповідачем не підтверджено законність, добросовісність та розсудливість своїх дій при відмові позивачу у видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року через ненадання рішення суду, а також прийняття відповідного рішення з урахуванням усіх обставин.

Отже, суд вважає це зауваження відповідача необґрунтованим.

Щодо необхідності досягнення 16-річного віку для отримання паспорта громадянина зразка 1994 року.

Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Частинами другою, третьою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Закону №5492-VI має вищу юридичну силу, ніж Положення №2503-ХІІ та Тимчасовий порядок, а тому саме він підлягає застосуванню при визначенні віку, з якого особа має право на отримання паспорта громадянина України незалежно від форми такого паспорту.

Більш того, положення ч. 2 ст. 21 Закону №5492-VI носять імперативний та зобов'язуючий характер.

Також суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини першої статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу може створювати перешкоди у реалізації позивачкою своїх громадянських прав.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 18.11.2021 року у справі №420/4049/20, від 21.12.2022 року у справі №420/5353/20, від 17.05.2023 року у справі №420/12574/21.

Також суд зауважує, що аналогічний правовий висновок міститься і у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 15.05.2023 року у справі №160/19120/22.

Отже, зауваження відповідача до віку позивача також є необґрунтованим.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

У зв'язку з перебуванням судді Боженко Н.В. у відпустці, рішення ухвалено в перший робочий день судді 06 вересня 2023 року.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - відсутній) в особі законного представника: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу - Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Повстання, 77-А, код ЄДРПОУ: 37806243) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу - Павлоградського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, викладену в листі від 17.03.2023 року №1237-966/1237.2-23.

Зобов'язати Головне управління державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу - Павлоградського відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-ХІІ.

Розподіл судових витрат не здійснювався.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.

Суддя Н.В. Боженко