31 серпня 2023 року Справа № 160/6174/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року по справі №160/6174/22 адміністративний позов задоволено повністю та вирішено:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" від 07.04.2022 року №33/24/С-7124, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" від 07.04.2022 року №33/24/С-7124, виданої станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 992,40 грн.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року по справі №160/6174/22 набрало законної сили 12 липня 2022 року.
13 липня 2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом нарочно видано позивачу виконавчий лист у двох примірниках.
01 серпня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від державного виконавця Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Ольги Міхіної надійшла заява вх.№65517/23, в якій остання просить:
Змінити спосіб і порядок виконання рішення суду на підставі якого видано виконавчий №160/6174/22 виданого 13.07.2022 Дніпропетровським окружним адміністративним судом Дніпропетровської області про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області від 07.04.2022 року №33/24/0-7124, виданої станом на листопад 2019 року, у відповідності до вимог ст.43 і ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку на стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань заборгованості в розмірі 220391,89 гри. та виплати ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 220391,89 грн.
В обґрунтування вказаної заяви представником заявника зазначено наступне.
Державним виконавцем за заявою стягувача 18.01.2023 р. на підставі ст.ст.3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до офіційного листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.02.2023 за вих.№0400-010903-8/22992 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 по справі 160/6174/22 проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Доплата за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 у розмірі 220391,89 гри. буде здійснена при надходженні відповідного фінансування для виплат сум, нарахованих за рішеннями суду, в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.
З огляду на те, що вимоги виконавчого документа в повному обсязі виконані не були, 22.03.2023 державним виконавцем, в порядку ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гри. та попереджено про кримінальну відповідальність, яку було направлено боржнику для виконання. Копію постанови із супровідним листом було направлено на адресу сторін поштовим зв'язком.
22 травня 2023 року за невиконання рішення суду без поважних причин, в порядку ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 10200,00 гри. та попереджено про кримінальну відповідальність, яку було направлено боржнику для виконання. Копію постанови із супровідним листом було направлено на адресу сторін поштовим зв'язком.
05 червня 2023 року державним виконавцем відділу було направлено до ГУНП в Дніпропетровській області повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, передбаченого статті 382 Кримінального кодексу України.
Зазначений виконавчий документ не може бути скерований до органу Державної казначейської служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень, у зв'язку з тим, що рішення прийнято про зобов'язання вчинити певні дії, а не про стягнення коштів.
За таких обставин склалася ситуація, що боржник не може виконати рішення суду через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету.
Здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У даному випадку значення слів «виплатити» та «стягнути» має однакове правове навантаження і не змінює при цьому суть постановленого рішення, а лише визначає порядок і спосіб за яким можливо буде привести його до фактичного виконання.
З урахуванням викладеного, державний виконавець просить задовольнити вказану заяву шляхом зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 01 серпня 2023 року для розгляду заяви про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №160/6174/22 визначено суддю Олійника В.М.
Судове засідання для розгляду вказаної заяви призначене на 31 серпня 2023 року о 15 годині 00 хвилин.
Державний виконавець в судове засідання не прибув, звернувшись до суду з клопотанням про розгляд заяви без його участі.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, із заявами, клопотаннями на адресу суду не звертався.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, із заявами, клопотаннями на адресу суду не звертався.
У зв'язку з цим, відповідно до вимог ч. 9 ст. 205 КАС України, заяву розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву про встановлення способу виконання судового рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Виключною правовою підставою для прийняття судом рішення про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють його виконання у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11.08.2022 року у справі №П/811/269/17, від 17.02.2021 року у справі №295/16238/14-а
Суд зазначає, що рішення суду на користь позивача у цій справі має зобов'язальний характер, однак, зміна способу його виконання запропонованим державним виконавцем чином потягне зміну рішення по суті, що не відповідає інституту зміни способу його виконання.
Так, відповідно до висновку постанови Верховного Суду від 23.06.2021 у справі №520/13014/2020 вимога про стягнення заборгованості не дублює вимогу про зобов'язання нарахувати і виплатити заборгованість, ці вимоги є двома різними способами захисту порушеного права, які передбачають відмінний механізм виконання судових рішень; списання коштів за судовими рішеннями, боржником за якими є державний орган, відповідно до частини 1 статті 2, частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI можливе у тому випадку, коли способом захисту порушеного права є вимога про стягнення коштів.
Також суд звертає увагу, що зобов'язання відповідача вчинити певні дії і стягнення з відповідача грошових коштів є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів позивача, які обираються позивачем при поданні позову, а судом - при ухваленні рішення та передбачають відмінний механізм виконання судових рішень.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 27.02.2023 року по справі №340/6875/21.
За наслідком системного аналізу змісту вказаної заяви, суд зазначає, що змінивши спосіб виконання такого рішення із зобов'язання провести нарахування та виплату суми на списання конкретної суми такої виплати, відбудеться зміна рішення по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.
З огляду на викладене вище, з урахуванням того, що рішення суду, винесене на користь ОСОБА_1 , має зобов'язальний характер, а отже, зміна способу його виконання запропонованим державним виконавцем Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Ольгою Міхіною чином потягне зміну рішення по суті, що не відповідає інституту зміни способу його виконання, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі № 160/6174/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник