Постанова від 01.08.2023 по справі 726/1322/23

САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ

Справа № 726/1322/23

Провадження №3/726/886/23

Категорія 290

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.08.2023 м. Чернівці

Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Байцар Л. В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні при секретарі Житарь С.А., прокурора Сокровольського В.М., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яка надійшла з УСР в Чернівецькій області ДСР НП України у відношенні: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого директором Чернівецького геріатричного пансіонату, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ :

06.06.2023 року з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Міністерства внутрішніх справ України до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який обіймає посаду директора геріатричного пансіонату, за ч.1 ст.172-7 КУпАП.

19.06.2023 року прокурором Чернівецької окружної прокуратури Сокровольським В.М. було подано клопотання про об'єднання 88 адміністративних справ, поєднаних з корупцією, складених відносно ОСОБА_1 за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП з метою їх подальшого спільного розгляду.

19.06.2023 року в судовому засіданні ОСОБА_1 також було подано клопотання про об'єднання всіх 88 адміністративних справ, поєднаних з корупцією, складених відносно нього з метою їх подальшого спільного розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про необхідність відмови у об'єднанні справ про адміністративні правопорушення, які були складені щодо ОСОБА_1 , в одне провадження, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної справи.

Згідно статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень

Виходячи зі змісту вказаної правової норми, суд не вважає за доцільне об'єднання в одне провадження зазначених справ. Так, по деяким справам строк притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до вимог ст. 38 КУпАП закінчився, деякі підлягають закриттю за відсутності складу правопорушення, деякі справи сформовані УСР в Чернівецькій області недостатньо для винесення рішення по справі (до протоколу приєднані тільки ксерокопії паспорту особи, щодо якої складений протокол, копія наказу про встановлення надбавок, премій, копії свідоцтв про одруження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , свідоцтв про народження ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , свідоцтв про розірвання шлюбу ОСОБА_4 та письмові пояснення ОСОБА_1 ). Отже, під час розгляду адміністративних справ будуть підлягати з'ясуванню та доказуванню різні обставини вчинених ОСОБА_1 правопорушень, а тому спільний їх розгляд вважаю недоцільним, так як їх об'єднання перешкоджатиме повному та об'єктивному з'ясування всіх обставин вищевказаних справ. Об'єднання вказаних справ в одне провадження може суттєво ускладнити та затягнути розгляд справи.

У даному конкретному випадку, зважаючи на обсяг обставин, які підлягають з'ясуванню по вказаній категорії справ, із урахуванням встановленого обсягу матеріалів кожної зі справ про адміністративне правопорушення та доказів, які підлягають дослідженню, суд прийшов до висновку, що за вказаних обставин об'єднання даних справ не буде сприяти швидкому, повному та неупередженому судовому розгляду, є недоцільним і таким, що ускладнить їх судовий розгляд, що негативно вплине на повноту судового розгляду, призведе до порушення розумних строків їх розгляду.

З урахуванням викладеного з метою дотримання прав ОСОБА_1 , задля забезпечення законності, керуючись принципом розумної процесуальної економії, аналогією закону, практикою Європейського суду з прав людини спільний розгляд вищезазначених адміністративних правопорушень вважаю недоцільним. Тому, суд відмовляє у об'єднані в одне провадження 88 матеріалів судових проваджень та продовжуватиме їх окремий розгляд у тому складі суду, який був визначений при авторозподілі справ.

Крім цього, відповідно до ч.1 ст. 172-7 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Згідно із диспозицією ст. 172-7 КУпАП та п. 2 примітки до цієї статті, порушення вимог стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів можуть полягати: у неповідомленні особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів - наявної суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень (ч. 1 ст. 172-7 КУпАП).

Отже, ні ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», ні ч. 1 ст. 172-7 КУпАП не передбачений обов'язок суб'єкта, на якого поширюється дія цього Закону, повідомляти неодноразово (при кожній дії, наприклад: підписанні щомісячного наказу про преміювання) про наявність у нього конфлікту інтересів (реального, потенційного) свого безпосереднього керівника. Закон зобов'язує повідомити не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналась чи повинна була дізнатися про наявний у неї конфлікт інтересів. В даному випадку ОСОБА_1 повинен був повідомити безпосереднього керівника після того, як Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року введено в дію 26.04.2015 року.

Відповідно статті 248 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Відповідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Суд зауважує, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

20.07.2023 року до канцелярії суду надійшло клопотання начальника УСР в Чернівецькій області, в якому останній просить суд з метою долучення до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , завірених копій матеріалів, необхідних для прийняття рішення, повернути протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією до УСР в Чернівецькій області ДСР НП України, для належного оформлення.

В судовому засіданні прокурор Сокровольський В. підтримав вищевказане клопотання та просив його задовольнити.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєнні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією не визнав, просив суд вирішити вищезазначене клопотання про повернення справи на дооформлення на розсуд суду.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 257 від 30.05.2023 року, ОСОБА_1 21.10.2022 року, будучи директором Чернівецького геріатричного пансіонату не повідомив відповідно до п.2 ч.1 ст 28 Закону України «Про запобігання корупції» безпосереднього керівника Чернівецьку обласну раду в особі ії голови про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час підписання наказу 206/22-К «Про надання надбавки працівникам Чернівецького геріатричного пансіонату», яким було надано надбавку у жовтні 2022 р., у розмірі 50% до посадового окладу рідній сестрі дружини - ОСОБА_5 , тобто близькій особі, що є одним із максимальних розмірів надбавки відповідно до вищевказаного наказу, чим порушив вимоги п.2 ч.1 ст 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Із письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що в грудні 2017 року та в жовтні 2022 року останній звертався до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА та повідомляв, що в штатному розписі Чернівецького геріатричного пансіонату, посаду медсестри палати займає його дружина ОСОБА_6 , також повідомляв, що на посаді головного бухгалтера працює рідна сестра дружини ОСОБА_5 , на що отримав відповідь що на вищезазначених осіб: на дружину ОСОБА_6 та ОСОБА_5 не поширюються обмеження спільної роботи близьких осіб, встановлених ст..27 ЗУ «Про запобігання корупції».

Так, згідно з частиною другою статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно зі статтею 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Як вбачається з матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-7 КпАП України, до протоколу про адміністративні правопорушення долучені: наказ про призначення ОСОБА_1 на посаду директора Чернівецького геріатричного пансіонату від 11.07.2006 року, на підставі якого останній перебував на посаді до 2018 року, ксерокопії паспорту останнього, копії свідоцтв про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , копія свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_5 , копія наказу про встановлення надбавок до посадового окладу працівників Чернівецького геріатричного пансіонату, лист Департаменту соціального захисту населення про надання інформації, що ОСОБА_1 звертався до них за роз'ясненнями у зв'язку з існуванням у нього сумнівів щодо наявності в його діях потенційного або реального конфлікту інтересів(без долучених додатків), письмові пояснення ОСОБА_1 ..

Отже докази, на які є посилання у протоколі та поясненнях ОСОБА_1 , не приєднані до справи. А саме не долучені докази виконання обов'язків директора Чернівецького геріатричного пансіонату ОСОБА_1 на час інкримінованих дій, докази виконання обов'язків головного бухгалтера ОСОБА_5 , докази того, що ОСОБА_3 (рідна сестра дружини ОСОБА_1 ), ОСОБА_5 (згідно змісту свідоцтва про розірвання шлюбу), та ОСОБА_5 , яка є головним бухгалтером Чернівецького геріатричного пансіонату є одна і та сама особа; не надано відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань щодо статусу Чернівецького геріатричного пансіонату, на долучено Статут юридичної особи, не визначено засновника Чернівецького геріатричного пансіонату, для встановлення статусу юридичної особою публічного права. Крім того не долучені до протоколу письмові повідомлення ОСОБА_1 . Департамент соцзахисту населення ОДА про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів, на які він посилається у своїх письмових поясненнях.

Крім того, долучені до протоколу копії документів не відповідають вимогам до документів в частині належного їх завірення.

Так, Наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 1 липня 2021 року № 144 прийнято ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», які набули чинності 1 вересня 2021 року. Згідно з пунктом 1.1 ДСТУ цей стандарт поширюється на документи, створювані в результаті діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій та інших юридичних осіб незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності. Відповідно до п. 5.26 ДСТУ відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».

Поряд з цим, в порушення вимог пункту 5.26 (ДСТУ 4163-2020), на зазначених копіях документів відсутні найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Вказані недоліки не можуть бути виправлені в суді, позбавляють суддю можливості виконати вимоги статті 280 КпАП України та забезпечити належний розгляд даної справи, а також постановити у ній законне і обґрунтоване рішення.

При цьому слід зауважити про те, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

За змістом статті 278КпАП України при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам статті 256 КпАП України, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, посадова особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу на дооформлення, враховуючи при цьому, що Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).

Відповідно до п. 4 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, у разі, якщо протокол складено не уповноваженою на те особою або без додержання вимог, установлених статті 256 КпАП України, суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол відповідному правоохоронному органу (спеціально уповноваженому суб'єкту протидії корупції, який склав протокол) для належного оформлення.

Беручи до уваги зазначене, а також враховуючи те, що суд за таких обставин позбавлений можливості повно, об'єктивно і всебічно розглянути матеріали про адміністративне правопорушення, вказана справа підлягає поверненню до Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для належного оформлення, де при доопрацюванні адміністративного матеріалу необхідно усунути вищенаведені недоліки.

На підставі викладеного, керуючись статтею 278 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ :

Повернути адміністративний матеріал № 726/1322/23 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого директором Чернівецького геріатричного пансіонату за частиною першою статті 172-7 КпАП України до Управління стратегічних розслідувань в Чернівецької області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяЛ. В. Байцар