Справа № 198/349/23
Провадження №3/0198/160/23
07.09.2023
іменем України
07.09.2023 року суддя Юр'ївського районного суду Дніпропетровської області Жмуд Н.М., розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення, за те, що останній 30 березня 2023 року, о 07:15 годині, по вул.Шевченка с.Жемчужне Павлоградського району Дніпропетровської області, керував автомобілем марки «БМВ-320», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота). На вимогу поліцейського відмовився від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.5 ПДР України.
Розгляд справи судом призначено на 07.09.2023 року.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 07.09.2023 року не з'явився, при цьому згідно з наданою інформацією АТ «Укрпошта» останній за адресою, зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення, відсутній, про що свідчить конверт з довідкою, повернуті АТ «Укрпошта», з відміткою, що особа «на війні».
Відповідно до ст.277-2 КУпАП визначено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Так, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 07.09.2023 року не з'явився, при цьому згідно з наданою інформацією АТ «Укрпошта» останній за адресою, зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення, відсутній, тобто не проживає, про що свідчить конверт з довідкою, повернуті АТ «Укрпошта», з відміткою, що особа «на війні».
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються (окрім іншого) відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Особою ж, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, вказана вимога закону в частині встановлення місця проживання (перебування) ОСОБА_1 належним чином не дотримана.
Згідно з ч. 1 ст. 268 КУпАП, справапро адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.
Незазначення у протоколі про адміністративне правопорушення фактичного місця проживання (перебування) ОСОБА_1 унеможливлює його виклик в судове засідання, а розгляд справи за відсутності останнього призведе до порушення ОСОБА_2 на захист.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення не містить усіх даних, що мають бути обов'язково зазначені відповідно до ст. 256 КУпАП.
Наведені недоліки протоколу про адміністративне правопорушення невідповідність місця проживання ОСОБА_1 , зазначеного в протоколі, його фактичному місцю проживання (перебування) є суттєвими, такими, що перешкоджають розгляду справи по суті, у зв'язку з чим підлягають усуненню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Суд враховує, що особі, до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.
Законодавство покладає обов'язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов'язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим. Для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, телеграма, телефакс, телефонограма, особисте вручення повідомлення представникам. Множинність способів повідомлення дозволяє уповноваженій посадовій особі обрати один або декілька способів, які забезпечують поінформованість особи.
Верховний Суд у справі № 482/9/17дійшов висновку, що обов'язок уповноваженої посадової особи письмово повідомляти особу, що якої застосовується адміністративне стягнення не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за п'ять днів до дати розгляду справи.
Обов'язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа. Такий обов'язок вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за п'ять днів до дати розгляду справи. З'ясовуючи поінформованість особи про час та місце розгляду справи, суд також повинен зважати на поведінку особи, яка притягується до відповідальності. Ухилення від одержання повідомлення або інші недобросовісні дії, які свідчать про намагання уникнути участі в засіданні, не можуть бути підставою для скасування постанови. У разі одержання повідомлення до засідання, але у строк, що є меншим за п'ятиденний, особа повинна вживати розумних заходів для реалізації своїх прав на участь у засіданні.
У даній справі відсутні докази, які б свідчили про ухилення ОСОБА_1 від отримання повідомлення.
Тобто, у справі немає доказів належного повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи, зокрема, доказів направлення йому судової повістки-повідомлення засобами поштового зв'язку та, як наслідок, її отримання (вручення).
Матеріали справи містяь зазначення номеру мобільного телефону. Однак, повідомлення ОСОБА_1 за номером телефону, що зазначений в Протоколі про адміністративне правопорушення про розгляд справи не є належним повідомленням, оскільки діючим КУпАП такий вид повідомлення не передбачений. Навіть, якщо і застосувати аналогію закону, то для застосування такого способу сповіщення учасника справи про судовий розгляд, у матеріалах справи немає відповідних заяв про виклик цього учасника до суду за допомогою засобів мобільного зв'язку.
Зазначені обставини вказують на те, що ОСОБА_1 не був належним чином повідомлений судом про розгляд справи.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом (рішення ЄСПЛ від 08 квітня 2010 року у справі «Гурепка проти України» (№ 2), № 38789/04, § 23).
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Право на публічний розгляд, передбачене пунктом 1 статті 6 Конвенції, має на увазі право на «усне слухання». Право на публічний судовий розгляд становить фундаментальний принцип. Право на публічний розгляд було б позбавлене смислу, якщо сторона в справі не була повідомлена про слухання таким чином, щоб мати можливість приймати участь в ньому, якщо вона вирішила здійснити своє право на явку до суду, встановлене національним законом. В інтересах здійснення правосуддя сторона спору повинна бути викликана в суд таким чином, щоб знати не тільки про дату і місце проведення засідання, але й мати достатньо часу, щоб встигнути підготуватися до справи (рішення ЄСПЛ від 13 грудня 2011 року у справі «Trudov v. Russia», № 43330/09 § 25, 27).
Порушення обов'язку завчасно повідомити про розгляд справи позбавило заявника права мати реальну можливість представляти свої інтереси як учасника справи в умовах, які передбачені процесуальним законодавством, зокрема, в умовах відкритого та публічного судового розгляду. Вказане порушення також перешкодило стороні належним чином користуватися передбаченими статтею 43 ЦПК України процесуальними правами.
З огляду на викладене, протокол про адміністративне правопорушення від 30.03.2023 року серії ААД № 186204 не можна вважати таким, який складений у відповідності до вимог КУпАП.
Суд також знаходить за необхідне звернути увагу повноважної особи, що даний Протокол про адміністративне правопушення відносно ОСОБА_1 направлявся суддями Гайдар І.О. 17.05.2023 року та ОСОБА_3 26.07.2023 року на допрацювання. Однак, повернувся до суду без усунення зазначених у Постановах недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 278 КУпАП, суд
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути до Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області для усунення недоліків, допущених при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Наталя ЖМУД