Справа № 202/16421/23
Провадження № 2/202/3185/2023
05 вересня 2023 року м. Дніпро
Суддя Індустріального районного суду міста Дніпропетровська, Бєльченко Л.А., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м.Дніпрі про зобов'язання вчинити певні дії, -
31.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Індустріального районного суду м. дніпропетровська з позовом, у котрому просив зобов'язати Лівобережне об'єднане управління ПФУ в м.Дніпрі переглянути розмір його пенсії з урахуванням заробітної плати за 1987-1991 роки та висновку «Бюро захисту прав пенсіонерів».
Вважаю, що у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 слід відмовити з огляду на наступне.
Пунктом першим частини першої статті 186 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини 1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно пункту 1 частини 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема , у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів. Так, згідно частини першої вказаної статті місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства ; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 вбачається, що останній не згодний з діями суб'єкта владних повноважень, Лівобережне об'єднане управління ПФУ в м.Дніпрі, щодо нарахованого йому розміру пенсії, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати Лівобережне об'єднане управління ПФУ в м.Дніпрі здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за 1987-1991 роки.
Згідно з частиною 1ст. 20 КАС України даний позов має розглядатися за правилами адміністративного судочинства в окружному адміністративному суді і не відносяться до юрисдикції місцевого суду як адміністративного суду.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадженняу справі за його позовом до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м.Дніпрі про зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.186 ч. 4 п. 1 ЦПК України, суддя, -
Вімовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі за позовом до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м.Дніпрі про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-ти денний строк з дня складення ухвали.
Суддя Бєльченко Л.А.