Справа № 201/9979/23
Провадження 1-кс/201/3718/2023
Іменем України
29 серпня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшої слідчої слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях капітан юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 22023050000002307, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.06.2023, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про арешт майна підозрюваного.
В обґрунтування заявленого клопотання посилався на те, що у провадженні слідчого відділу 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях перебуває кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №22023050000002307 від 02.06.2023, за ч. 5 ст. 111- 1 КК України, в рамках якого громадянину України ОСОБА_5 було повідомлено про підозру.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у громадянина України ОСОБА_6 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу РФ, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Після тимчасової окупації військовослужбовцями ЗС РФ території м. Маріуполя Донецької області, а саме на початку травня 2023 року (більш точну дату та час в ході досудового розслідування не встановлено), громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в місті Маріуполі Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, добровільно був призначений на посаду так званого «начальника управления жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя».
Відповідно до так званого «Положения об управлении жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя», затвердженого так званим «распоряжением главы администрации города Мариуполя от 29.07.2022 № 145 ОСОБА_7 » до повноважень ОСОБА_6 як так званого «начальника Управления ЖКХ администрации города Мариуполя» покладено виконання наступних функцій та обов'язків:
3.6.1. За дорученням голови адміністрації в установленому порядку представляє інтереси Адміністрації в органах державної влади, судових та правоохоронних органах, органах місцевого самоврядування в установах, організаціях та підприємствах усіх форм власності, засобах масової інформації з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.2. У межах повноважень, визначених цим Положенням здійснює керівництво Управлінням, приймає управлінські рішення та видає накази, обов'язкові для виконання державними цивільними службовцями (далі - цивільні службовці) та працівниками Управління.
3.6.3. Має право першого підпису фінансових документів у межах своєї компетенції.
3.6.4. Діє від імені Управління у взаємовідносинах зі структурними підрозділами Адміністрації та її територіальними органами, юридичними та фізичними особами з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.5. Організовує діяльність Управління, розробляє плани роботи, забезпечує їх виконання.
3.6.6. Забезпечує розробку проєктів Положень про структурні підрозділи Управління та надає їх на затвердження голові Адміністрації.
3.6.7. Розподіляє функціональні обов'язки цивільних службовців Управління, забезпечує розробку проєктів їх посадових регламентів, які надає на затвердження голові Адміністрації.
3.6.8. Здійснює контроль за: виконанням цивільними службовцями Управління посадових обов'язків, передбачених посадовими регламентами, та наданих їм доручень з питань, що належать до компетенції Управління; виконанням заходів відповідно до планів роботи Управління; дотриманням положень нормативних правових актів у діяльності Управління.
3.6.9. Аналізує рівень виконавчої дисципліни в Управлінні та вживає заходів щодо її дотримання.
3.6.10. Узгоджує проєкти розпорядчих актів голови Адміністрації з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.11. Бере участь у засіданнях колегіальних органів (комісій, робочих груп тощо), створених Адміністрацією, нарадах та заходах, які проводяться Адміністрацією, а також, за дорученням голови Адміністрації - у засіданнях колегіальних органів (комісій, робочих груп та ін.), нарадах та заходах, що проводяться органами державної влади, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями та підприємствами всіх форм власності, засобами масової інформації з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.12. Проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.13. Відкриває та закриває особові рахунки в Республіканському казначействі Донецької Народної Республіки для здійснення операцій з бюджетними коштами (особовий рахунок головного розпорядника бюджетних коштів, особовий рахунок отримувача бюджетних коштів, особовий рахунок для обліку операцій із коштами, що надходять до тимчасового розпорядження отримувача бюджетних коштів та інші рахунки відповідно до законодавства), підписує платіжні та інші розпорядчі документи від імені Управління.
3.6.14. Розпоряджається бюджетними коштами у межах доведених лімітів бюджетних зобов'язань та бюджетних асигнувань на утримання Управління.
3.6.15. Укладає від імені Управління контракти з юридичними та фізичними особами про постачання товарів, виконання робіт, надання послуг, а також інші види договорів для потреб Управління.
3.6.16. Узгоджує накази голови Адміністрації про призначення на посаду (прийому на роботу) та звільнення з посади (звільнення з роботи) цивільних службовців та працівників Управління.
3.6.17. Вносить на розгляд голові Адміністрації подання про заохочення цивільних службовців та працівників Управління та застосування до них дисциплінарних стягнень.
3.6.18. Забезпечує розробку номенклатури щодо ведення та експлуатації технічних та програмних засобів автоматизації та комп'ютеризації, інформаційно-комп'ютерних технологій у діяльності Управління.
3.6.20. Забезпечує дотримання цивільними службовцями Управління Правил службового розпорядку Адміністрації, правил охорони праці та техніки безпеки.
3.6.21. Видає доручення цивільним, службовцям та працівникам Управління.
3.6.22. Вносить на розгляд голові Адміністрації пропозиції про вдосконалення діяльності Управління.
3.7. Призначення на посаду (прийом на роботу) та звільнення працівників посади (звільнення з роботи) цивільних службовців Управління здійснюється головою Адміністрації відповідно до чинного законодавства.
3.8. Функціональні обов'язки, права, відповідальність цивільних службовців та працівників Управління, кваліфікаційні та інші вимоги до них регламентуються посадовими регламентами та робочими інструкціями (відповідно), які затверджуються головою Адміністрації.
3.9. Діловодство в Управлінні ведеться відповідно до Інструкції з діловодства в Адміністрації, номенклатури справ Управління.
3.10. Управління здійснює комплектування, облік та зберігання документів (справ) постійного зберігання, що утворюються в діяльності Управління, до передачі їх до архівного підрозділу Адміністрації в установленому порядку.
Обіймаючи посаду так званого «начальника управления жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя», відповідно до зазначеного так званого «Положения об управлении жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя», затвердженого так званим «распоряжением главы администрации города Мариуполя от 29.07.2022 № 145 ОСОБА_7 », ОСОБА_5 з початку травня 2023 року (більш точну дату та час в ході досудового розслідування не встановлено) по теперішній час виконує, покладені на нього представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у приміщенні адміністративної будівлі так званого «УЖКХ администрации г. Мариуполя», розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Металургів, 84Б.
28.07.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, а саме вручено захиснику ОСОБА_5 - адвокату ОСОБА_8 .
23.08.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278, 279 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про зміну підозри та про нову підозру у вчинені злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого від 04.08.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Відповідно до відповіді Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Донецькій області установлено, що ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) володіє на праві власності рухомим майном:
- автомобіль марки Nissan X-Trail, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
На переконання слідчого, наявні обґрунтовані підстави для накладення арешту на майно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- автомобіль марки Nissan X-Trail, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
Орган досудового слідства станом на час подання клопотання не володіє інформацією про те, чи передавав підозрюваний за довіреністю або іншим чином право відчужувати належне йому майно своїм родичам або іншим особам, отже враховуючи, що до моменту внесення в реєстр відповідних відомостей щодо арешту рухомого майна підозрюваного може пройти достатній для вищевказаних дій зацікавлених осіб проміжок часу, необхідно забезпечити здійснення арешту майна підозрюваного без участі підозрюваного та в порядку ч. 2 ст. 172 КПК України.
На підставі вищевикладеного просить суд накласти арешт на майно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1, КК України - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), а саме: автомобіль марки Nissan X-Trail, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 . Розгляд клопотання просить провести в порядку ч. 2 ст. 172 КПК України - без участі підозрюваного.
Слідчий у заяві вимоги клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного.
Як свідчать матеріали клопотання, у провадженні слідчого відділу 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях перебуває кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №22023050000002307 від 02.06.2023, за ч. 5 ст. 111- 1 КК України, в рамках якого громадянину України ОСОБА_5 було повідомлено про підозру.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у громадянина України ОСОБА_6 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу РФ, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Після тимчасової окупації військовослужбовцями ЗС РФ території м. Маріуполя Донецької області, а саме на початку травня 2023 року (більш точну дату та час в ході досудового розслідування не встановлено), громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в місті Маріуполі Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, добровільно був призначений на посаду так званого «начальника управления жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя».
Відповідно до так званого «Положения об управлении жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя», затвердженого так званим «распоряжением главы администрации города Мариуполя от 29.07.2022 № 145 ОСОБА_7 » до повноважень ОСОБА_6 як так званого «начальника Управления ЖКХ администрации города Мариуполя» покладено виконання наступних функцій та обов'язків:
3.6.1. За дорученням голови адміністрації в установленому порядку представляє інтереси Адміністрації в органах державної влади, судових та правоохоронних органах, органах місцевого самоврядування в установах, організаціях та підприємствах усіх форм власності, засобах масової інформації з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.2. У межах повноважень, визначених цим Положенням здійснює керівництво Управлінням, приймає управлінські рішення та видає накази, обов'язкові для виконання державними цивільними службовцями (далі - цивільні службовці) та працівниками Управління.
3.6.3. Має право першого підпису фінансових документів у межах своєї компетенції.
3.6.4. Діє від імені Управління у взаємовідносинах зі структурними підрозділами Адміністрації та її територіальними органами, юридичними та фізичними особами з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.5. Організовує діяльність Управління, розробляє плани роботи, забезпечує їх виконання.
3.6.6. Забезпечує розробку проектів Положень про структурні підрозділи Управління та надає їх на затвердження голові Адміністрації.
3.6.7. Розподіляє функціональні обов'язки цивільних службовців Управління, забезпечує розробку проєктів їх посадових регламентів, які надає на затвердження голові Адміністрації.
3.6.8. Здійснює контроль за: виконанням цивільними службовцями Управління посадових обов'язків, передбачених посадовими регламентами, та наданих їм доручень з питань, що належать до компетенції Управління; виконанням заходів відповідно до планів роботи Управління; дотриманням положень нормативних правових актів у діяльності Управління.
3.6.9. Аналізує рівень виконавчої дисципліни в Управлінні та вживає заходів щодо її дотримання.
3.6.10. Узгоджує проекти розпорядчих актів голови Адміністрації з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.11. Бере участь у засіданнях колегіальних органів (комісій, робочих груп тощо), створених Адміністрацією, нарадах та заходах, які проводяться Адміністрацією, а також, за дорученням голови Адміністрації - у засіданнях колегіальних органів (комісій, робочих груп та ін.), нарадах та заходах, що проводяться органами державної влади, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями та підприємствами всіх форм власності, засобами масової інформації з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.12. Проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до компетенції Управління.
3.6.13. Відкриває та закриває особові рахунки в Республіканському казначействі Донецької Народної Республіки для здійснення операцій з бюджетними коштами (особовий рахунок головного розпорядника бюджетних коштів, особовий рахунок отримувача бюджетних коштів, особовий рахунок для обліку операцій із коштами, що надходять до тимчасового розпорядження отримувача бюджетних коштів та інші рахунки відповідно до законодавства), підписує платіжні та інші розпорядчі документи від імені Управління.
3.6.14. Розпоряджається бюджетними коштами у межах доведених лімітів бюджетних зобов'язань та бюджетних асигнувань на утримання Управління.
3.6.15. Укладає від імені Управління контракти з юридичними та фізичними особами про постачання товарів, виконання робіт, надання послуг, а також інші види договорів для потреб Управління.
3.6.16. Узгоджує накази голови Адміністрації про призначення на посаду (прийому на роботу) та звільнення з посади (звільнення з роботи) цивільних службовців та працівників Управління.
3.6.17. Вносить на розгляд голові Адміністрації подання про заохочення цивільних службовців та працівників Управління та застосування до них дисциплінарних стягнень.
3.6.18. Забезпечує розробку номенклатури щодо ведення та експлуатації технічних та програмних засобів автоматизації та комп'ютеризації, інформаційно-комп'ютерних технологій у діяльності Управління.
3.6.20. Забезпечує дотримання цивільними службовцями Управління Правил службового розпорядку Адміністрації, правил охорони праці та техніки безпеки.
3.6.21. Видає доручення цивільним, службовцям та працівникам Управління.
3.6.22. Вносить на розгляд голові Адміністрації пропозиції про вдосконалення діяльності Управління.
3.7. Призначення на посаду (прийом на роботу) та звільнення працівників посади (звільнення з роботи) цивільних службовців Управління здійснюється головою Адміністрації відповідно до чинного законодавства.
3.8. Функціональні обов'язки, права, відповідальність цивільних службовців та працівників Управління, кваліфікаційні та інші вимоги до них регламентуються посадовими регламентами та робочими інструкціями (відповідно), які затверджуються головою Адміністрації.
3.9. Діловодство в Управлінні ведеться відповідно до Інструкції з діловодства в Адміністрації, номенклатури справ Управління.
3.10. Управління здійснює комплектування, облік та зберігання документів (справ) постійного зберігання, що утворюються в діяльності Управління, до передачі їх до архівного підрозділу Адміністрації в установленому порядку.
Обіймаючи посаду так званого «начальника управления жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя», відповідно до зазначеного так званого «Положения об управлении жилищно-комунального хозяйства администрации города Мариуполя», затвердженого так званим «распоряжением главы администрации города Мариуполя от 29.07.2022 № 145 ОСОБА_7 », ОСОБА_5 з початку травня 2023 року (більш точну дату та час в ході досудового розслідування не встановлено) по теперішній час виконує, покладені на нього представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у приміщенні адміністративної будівлі так званого «УЖКХ администрации г. Мариуполя», розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Металургів, 84Б.
28.07.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, а саме вручено захиснику ОСОБА_5 - адвокату ОСОБА_8 .
23.08.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278, 279 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про зміну підозри та про нову підозру у вчинені злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого від 04.08.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Відповідно до відповіді Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Донецькій області установлено, що ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) володіє на праві власності рухомим майном:
- автомобіль марки Nissan X-Trail, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
Частина 5 ст. 111-1 КК України, за якою, зокрема, підозрюється ОСОБА_6 передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
З урахуванням викладеного, підлягає задоволенню клопотання про накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України) із забороною користування, розпорядження та відчуження майна.
Керуючись ст. ст. 170, 172, 173 КПК України, суддя слідчий,
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), а саме:
автомобіль марки Nissan X-Trail, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
Заборонити розпоряджатися, користуватися та відчужувати вказане майно на час досудового розслідування та судового розгляду у даному кримінальному провадженні.
Вказана ухвала є підставою для внесення уповноваженим органом реєстрації прав на рухоме майно внести відповідні відомості про арешт майна до Єдиного державного реєстру МВС.
Ухвала підлягає негайному виконанню на всій території України. Відповідно до ч. 1 ст. 175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя ОСОБА_1