Справа № 758/12075/22
Провадження № 2-аз/758/8/23
про відмову в забезпеченні позову
03 березня 2023 року місто Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі судового засідання Волошиній А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду без виклику учасників справи заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Глухенького О.А. про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Енергетичної митниці про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, -
В грудні 2022 р. позивач ОСОБА_1 , інтереси якого представлені адвокатом Глухеньким О.А., через систему «Електронний суд» звернувся до Подільського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до відповідача Енергетичної митниці, в якому просить визнати протиправними та скасувати 17 постанов Енергетичної митниці від 27.10.2022, якими позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст.485 МК України з накладенням штрафу, а саме: 1) у справі про порушення митних правил № 0016/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0016/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 2) у справі про порушення митних правил № 0017/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0017/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 3) у справі про порушення митних правил № 0039/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0039/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 4) у справі про порушення митних правил № 0040/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0040/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 5) у справі про порушення митних правил № 0041/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0041/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 6) у справі про порушення митних правил № 0042/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0042/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 7) у справі про порушення митних правил № 0043/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0043/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 8) у справі про порушення митних правил № 0044/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0044/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 9) у справі про порушення митних правил № 0045/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0045/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 10) у справі про порушення митних правил № 0046/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0046/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 11) у справі про порушення митних правил № 0047/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0047/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 12) у справі про порушення митних правил № 0048/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0048/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 13) у справі про порушення митних правил № 0049/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0049/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 14) у справі про порушення митних правил № 0050/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0050/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 15) у справі про порушення митних правил № 0051/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0051/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 16) у справі про порушення митних правил № 0052/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0052/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 17) у справі про порушення митних правил № 0053/90300/22, а справу про порушення митних правил № 0053/90300/22 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Ухвалою від 02.01.2023 р. вищевказаний позов на підставі ст.169 ч.1 КАС України залишений без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
Провадження у справі відкрито ухвалою від 12.01.2023 р., після усунення недоліків, з призначенням розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В лютому 2023 р. через систему «Електронний суд» від представника позивача - адвоката Глухенького О.А. до суду надійшла про забезпечення позову, в якій сторона позивача просить забезпечити позов шляхом зупинення стягнення по виконавчим провадженням, що перебувають на виконанні в Солом'янському відділу державної виконавчої служби у м.Києві, до набрання законної сили рішення в даній адміністративній справі № 758/12075/22, а саме: 1) зупинити стягнення за постановою Енергетичної митниці від 27.10.2022 р. у справі про порушення митних правил № 0016/90300/22 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 217 572,15 грн.; 2) зупинити стягнення за постановою Енергетичної митниці від 27.10.2022 р. у справі про порушення митних правил № 0017/90300/22 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 228 433,59 грн.; 3) зупинити стягнення за постановою Енергетичної митниці від 27.10.2022 р. у справі про порушення митних правил № 0051/90300/22 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 198 511,68 грн.; 4) зупинити стягнення за постановою Енергетичної митниці від 27.10.2022 р. у справі про порушення митних правил № 0052/90300/22 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 110 500,89 грн.; 5) зупинити стягнення за постановою Енергетичної митниці від 27.10.2022 р. у справі про порушення митних правил № 0053/90300/22 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 38 249,94 грн.
Заява обгрунтована тим, що відповідач, незважаючи на оскарження постанов митниці в судовому порядку, пред'явив на виконання 5 постанов, зокрема у справах про порушення митних правил №№ 0016/90300/22, 0017/90300/22, 0051/90300/22, 0052/90300/22 та 0053/90300/22, щодо примусового виконання яких державним виконавцем Солом'янського ВДВС у м.Києві постановами від 05.01.2023 р. відкриті відповідні виконавчі провадження. В зв'язку з чим позивач вважає, що в даному випадку ефективним захистом його прав, відповідно до ст. 151 КАС України буде вжиття судом заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення за оспорюваними постановами до вирішення справи по суті та набрання рішенням законної сили.
Вивчивши матеріали заяви про забезпечення позову та матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч.1, 2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно ч.1 ст.151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акту або нормативно-правового акту; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Тобто Кодексом адміністративного судочинства передбачений вичерпний перелік заходів забезпечення позову, які визначені ч.1 ст.151 КАС України.
Як вбачається із поданої заяви представника позивача, позивач просить забезпечити позов шляхом зупинення стягнення за постановами Енергетичної митниці, які є предметом судового розгляду, щодо примусового виконання яких органом ДВС вже відкриті виконавчі провадження.
Однак такий вид забезпечення позову не передбачений чинним КАС України.
Разом з тим, підстави для зупинення виконавчих дій визначені ст.34 Закону України «Про виконавче провадження».
Зі змісту вищевказаної норми закону можна дійти висновку, що зупинення виконавчого провадження - це повноваження державного (приватного) виконавця. Тобто законодавством чітко визначено обставини, які можуть бути підставою для зупинення виконавчого провадження та порядок вирішення питання про зупинення виконавчого провадження, а саме питання про зупинення виконавчого провадження вирішується виконавцем, на виконанні якого знаходиться виконавче провадження.
Враховуючи, що захід забезпечення позову про який просить представник позивача не передбачений ст.151 КАС України, останній не може бути вжитий судом для забезпечення позову, а тому у задоволенні заяви представника позивача про вжиття заходів забезпечення позову необхідно відмовити.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до ст.533 МК України подання скарги (адміністративного позову) зупиняє виконання постанови у справі про порушення митних правил до закінчення розгляду скарги (адміністративного позову).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150, 151, 154, 241, 242, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, -
У задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Глухенького О.А. про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Енергетичної митниці про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного суду з подачею апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів з дня складання ухвали.
Учасник справи, якому копія ухвали не була вручена в день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяН. М. Ларіонова