Справа №:755/11920/23
Провадження №: 1-кс/755/2443/23
"25" серпня 2023 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури АР Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 22022101110000421 від 20.10.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України,
старший слідчий в ОВС 1 відділу СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_3 , за погодженням прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури АР Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , звернувся до слідчої судді з клопотанням про арешт майна, а саме на квартиру АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 4078542),яка належить на праві власності ОСОБА_5 , шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.
Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що слідчим управлінням Головного управління СБ України в АР Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України, відомості про які внесені 20.10.2022 до Єдиного реєстру досудового розслідування за №22022101110000421.
Як встановлено під час досудового розслідування, у період 19-22 лютого 2014 року, російська федерація, використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та російською федерацією (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом російської федерації № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду рф проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним рф результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу рф території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Таким чином, з 20.02.2014 російська федерація, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу рф, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом рф було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи місцевого самоврядування Республіки Крим.
24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим військовим вторгненням російської федерації в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення військового стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 року та строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
Досудовим розслідуванням також встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи проросійсько налаштованим, з 2014 року активно сприяв та сприяє окупаційній владі рф на ТОТУ АР Крим.
Зокрема, з 2014 року, ОСОБА_5 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення факту окупації Автономної Республіки Крим з боку рф, з власної ініціативи, добровільно вирішив особисто взяти участь у функціонуванні на території АР Крим системи незаконних органів самоврядування та для цього, з серпня 2014 року, став помічником члена Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації ОСОБА_7 .
У подальшому з вересня 2014 року по листопад 2018 року обіймав посаду т.зв. «голови Комітету Державної Ради Республіки Крим з питань освіти, науки, молодіжної політики та спорту». З листопада 2018 року до вересня 2019 року - призначений на посаду т.зв. «заступника Голови Державної Ради Республіки Крим, голови Комітету Державної Ради Республіки Крим з питань освіти, науки, молодіжної політики та спорту». З вересня 2019 року - на посаду т.зв. «заступника Голови Державної Ради Республіки Крим».
При цьому, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду т.зв. «заступника Голови Державної Ради Республіки Крим», активно сприяє становленню окупаційної влади рф на ТОТУ АР Крим, приймає участь у проведенні різних політичних заходів з підтримки збройної агресії рф проти України.
Зокрема, встановлено, що на даний час ОСОБА_5 , приймає участь у проросійських інформаційних передачах на території ТОТУ АР Крим, метою яких є проведення активної російської пропагандистської діяльності, здійснення впливу на формування інформаційного проросійського простору серед населення АР Крим, а також на суспільну свідомість мешканців АР Крим шляхом просування проросійських наративів, що є складовою частиною внутрішньополітичної стратегії Російської Федерації на окупованих територіях.
Так, під час проведення досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , точний час досудовим розслідуванням не встановлений, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , а саме в студії засобу масової інформації - телеканалу «Міллет», структурного підрозділу Автономної некомерційної організації «Суспільна кримсько-татарська телерадіокомпанія», яка заснована окупаційними органами влади на тимчасово окупованій території України в особі т.зв. «Министерства внутренней политики, информации и святи Республики Крым», взяв участь в якості запрошеного гостя у проросійському пропагандистському ток-шоу «Так или иначе»: вместе с Россией», запис якого транслювався через супутникове мовлення та тривав 49 хв. 32 сек.
Вказане ток-шоу було присвячене незаконно проведеному 23-27 вересня 2022 року державою-агресором та його окупаційною адміністрацією референдуму на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей, з метою інформаційної підтримки легалізації анексії російською федерацією окупованих територій.
Окрім супутникової трансляції, наступного дня відеозапис ток-шоу «Так или иначе»: вместе с Россией» від 28.09.2022 розміщено у наступних Інтернет-ресурсах:
- на офіційному сайті телеканалу «Міллет», за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3
- на офіційній сторінці телеканалу «Міллет» у соціальній мережі «Вконтакте», за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4
- на офіційній сторінці телеканалу «Міллет» був розміщений у відеохостингу «Rutube» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
- на сторінці Інтернет-ресурсу «Политнавигатор» в російській соціальній мережі «Одноклассники» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 »;
- на Інтернет сторінці « ІНФОРМАЦІЯ_8 », під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8
При цьому, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , перебуваючи за адресою: Автономна Республіка Крим (тимчасово окупована територія України), АДРЕСА_2 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, спрямованим на порушення встановлених ст.ст.1, 2, 5, 17, 69, 71 Конституції України, а також законами України, конституційного ладу та державної влади в Україні, в ефірі ток-шоу «Так илииначе»: вместе с Россией» засобу масової інформації окупаційних органів влади - телеканалу «Миллет», у своїх монологах у період часу відеозапису з 01 хв. 57 сек. до 05 хв. 17 сек., з 11 хв. 44 сек. до 14 хв. 00 сек., з 21 хв. 01 сек. до 23 хв. 35 сек., з 35 хв. 48 сек. до 37 хв. 45 сек., з 47 хв. 34 сек. до 49 хв. 14 сек., висловився із публічними закликами, у який йдеться про зміну влади в Україні, а саме заклик підтримувати дії РФ, спрямовані на «ликвидацию государства под. названим Украина», у тому числі систем органів її управління; знищення, зокрема й фізичне, осіб, що мають урядові повноваження.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 109 КК України, а саме у публічних закликах до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, вчинені з використанням засобів масової інформації.
Він же, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, спрямованим на порушення встановлених Конституцією України, законами України і міжнародно-правовими актами територіальної цілісності України і порядку визначення її території, в ефірі ток-шоу «Так или иначе»: вместе с Россией», у період часу відеозапису з 35 хв. 48 сек. до 37 хв. 45 сек., промовив монолог наступного змісту:
«Крым - это уникальный регион. Регион, который и эти восемь лет помогал ДНР и ЛНР, многие вопросы интеграционные в образовании. Я очень хорошо помню, как с четырнадцатого года с министром образования ДНР, вот мы и поддерживали контакты, обмениваясь нюансами адаптации к госам системы образования. Да, вот в данном случае в Донецкой народной республике. Конечно, Крым в этом плане может выступать флагманом, но я еще раз хотел бы подчеркнуть, что, на самом то деле процесс, который сейчас мы вот наблюдаем это завершение одного из этапов первого этапа новой волны воссоединения, возвращения ранее оккупированных Украиной территорий. Исходя из этого, вполне допускаю, что через некоторое время мы в этой студии будем встречаться и вы будете говорить о том, что да, мы можем говорить о Крымском федеральном округе, но туда еще будет предложено включить Одессу, будет предложено включить Николаев, а тогда я вам отвечу, что когда-то ведь был Новороссийский край, это было не просто формирование какое-то исторически сложившиеся, это было Новороссийское генерал-губернаторство, и я напомню, что центр генерал-губернаторства находился в Одессе. Потому что Одесса это был первый город, ну, будущей Украины, который достиг численности населения сто тисяч человек. Это был крупнейший город, крупнее, чем Киев, по численности населения. Я напомню, что туда входил, в Новороссийский край, еще и замечательный город Екатеринослав, это нынешний город Днепропетровск, ну, Днепр они его называют, им сложно произносить Днепропетровск, длинное слово, сократили до Днепр, вот. Поэтому, вот тога мы можем заговорить уже о других каких-то конфигурациях. На этот момент, корда мы говорим о конкретных результатах референдума, конечно, логическое построение округа, который, флагманом в котором был бы наш регион, конечно же, вот для меня оно имеет логику».
Досудовим розслідуванням встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_10 громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , в ефірі ток-шоу «Так илииначе»: вместе с Россией» засобу масової інформації окупаційних органів влади - телеканалу «Миллет», у своєму монолозі у період часу відеозапису з 35 хв. 48 сек. до 37 хв. 45 сек., міститься висловився із публічними закликами, в основі об'єктивного змісту яких йдеться про зміну меж території і державного кордону України, а саме: заклик підтримати інформацію про те, що Одеса та Дніпро мають увійти до складу Російської Федерації як результат референдуму, а також міститься висловлювання, виражене у формі виправдовування, схвалення тимчасової окупації частини території України, при цьому установлена інформація має публічний характер, який передбачає її розповсюдження.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України, а саме у публічних закликах до вчинення умисних дій, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що 28.09.2022 громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, взяв активну участь у заході політичного характеру, а саме проросійському пропагандистському ток-шоу «Так или иначе»: вместе с Россией» засобу масової інформації окупаційних органів влади - телеканалу «Миллет», яке було присвячене незаконно проведеному 23-27 вересня 2022 року державою-агресором та його окупаційною адміністрацією референдуму на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей, з метою інформаційної підтримки легалізації анексії російською федерацією окупованих територій, під час якого в своїх монологах у період часу відеозапису з 01 хв. 57 сек. до 05 хв. 17 сек., з 11 хв. 44 сек. до 14 хв. 00 сек., з 21 хв. 01 сек. до 23 хв. 35 сек., з 35 хв. 48 сек. до 37 хв. 45 сек., з 47 хв. 34 сек. до 49 хв. 14 сек., висловлювався на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань, при цьому установлена інформація має публічний характер, який передбачає її розповсюдження.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст.111-1 КК України, а саме колабораційній діяльності, тобто в активній участі у заходах політичного характеру, здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань, за відсутності ознак державної зради.
Крім того, громадянин України ОСОБА_5 , 28.09.2022, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, в ефірі проросійського пропагандистського ток-шоу «Так или иначе»: вместе с Россией» засобу масової інформації окупаційних органів влади - телеканалу «Миллет», у своїх монологах у період часу відеозапису з 01 хв. 57 сек. до 05 хв. 17 сек., з 11 хв. 44 сек. до 14 хв. 00 сек., з 21 хв. 01 сек. до 23 хв. 35 сек., з 35 хв. 48 сек. до 37 хв. 45 сек., з 47 хв. 34 сек. до 49 хв. 14 сек., публічно, з використанням засобу масової інформації, висловився:
- «... мы становимся свидетелями важнейшего исторического процесса, который начался в две тысячи четырнадцатом году... Это начало ликвидации государства подназванием Украина... государство...превратили в антироссию и антироссийскую риторику, антироссийскую миссию... Мы сейчас являемся свидетелями сложнейшего боксерського поединка между коллективным западом и российской федерацией, которая борется за справедливость, и справедливость не только в отношении себя самой, а справедливость как явление вообще в международных отношениях...». При цьому, як встановлено досудовим розслідуванням, вказане висловлювання містить ознаки виправдовування, схвалення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році;
- «… в далеком четырнадцатом году, когда все делалось для того, чтобы не допустить вот этих вот восьми летия трагедии... для меня очень символично, что сегодня рубежи Херсонской области охраняют в том числе и бойцы из ДНР/ЛНР, они сегодня свои жизни кладут за то, чтобы обеспечить безопасность тех территорий, с которых приходили их обстреливать еще некоторое время назад, пусть и по указу Киева». При цьому, як встановлено досудовим розслідуванням, вказане висловлювання містить ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України у 2014 - початку 2022 року, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту;
- «...вот сегодня ЛНР у нас полностью освобождена…а ДНР продолжает оставатися еще часть территорий под контролем ВСУ, так вот если эти территории уже в сознании давно воспринимались нами как еще не признанные, но уже де-факто субъекты российской федерации... Херсонская, Запорожская области становились таковыми вот эти считанные месяцы... все, что мы наблюдаем сегодня, это большая-большая оптимистичная история … Крым - это уникальный регион. Регион, который и эти восемь лет помогал ДНР и ЛНР … Конечно, Крым в этом плане может выступать флагманом, но я еще раз хотел бы подчеркнуть, что, на самом то деле процесс, который сей час мы вот наблюдаем это завершение одного из этапов первого этапа новой волны воссоединения, возвращения ранее оккупированных Украиной территорий». При цьому, як встановлено досудовим розслідуванням, вказане висловлювання містить ознаки виправдовування, схвалення тимчасової окупації частини території України;
- «…российской федерацией, которая борется за справедливость, и справедливость не только в отношении себя самой, а справедливость как явление вообще в международных отношениях...»; «ЛНР у нас полностью освобождена»; «сегодня рубежи Херсонской области охраняют в том числе и бойцы из ДНР/ЛНР, они сегодня свои жизни кладут за то, чтобы обеспечить безопасность тех. территорий». При цьому, як встановлено досудовим розслідуванням, вказане висловлювання, містить ознаки глорифікації осіб, що здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань російської федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією;
- «...я очень внимательно наблюдал за технологией организации референдума, я впечатлен. ...потому что действительно в абсолютно контролируемых демократических условиях... Это огромная организационная работа. ...это большая титаническая работа избирательных комиссий, пешком обойти фактически все свои округа, все улицы, все адреса... организаторы не ошиблись в методике. ... мы действительно делаем это высококлассно не с точки зрения результата и обеспечения этого результата, а с точки зрения реальной, предоставления реальной возможности людям выразить свое волеизъявление». При цьому, як встановлено досудовим розслідуванням, вказане висловлювання містить ознаки глорифікації представників окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України, а саме у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні тимчасової окупації частини території України, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань російської федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також представників окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України, вчинені з використанням засобів масової інформації.
30.03.2023 у вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України.
25.07.2023 у вказаному кримінальному провадженні складено письмове повідомлення про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Краснознам'янка Красногвардійського району АР Крим, громадянину України (документованого паспортом громадянина України НОМЕР_1 , виданого Красногвардійським РВ ГУ МВС України в Криму, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимому, у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
26.07.2023 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри було йому вручено у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, тобто шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий кур'єр» (№ 149 від 26 липня 2023 року та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора (протокол огляду від 26.07.2023).
Окрім того, 26.07.2023 ОСОБА_5 , на зареєстрований ним аккаунт у програмі-месенджері «WatsApp», додатково направлено сканкопію повного тексту повідомлення про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри, а також листа з відповідним повідомленням та повісткою про виклик, якою викликано для проведення слідчих дій до органу досудового розслідування на 31.07.2023, 01.08.2023, 02.08.2023 (протокол огляду від 26.07.2023).
21.04.2023 року у зв'язку з тим, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності і його місцезнаходження невідоме, ОСОБА_5 оголошено у розшук.
В свою чергу, санкції ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України, передбачають можливість застосування конфіскації майна, як додаткового виду покарання.
Документами, які підтверджують право власності на майно, що арештовується, є відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно даного реєстру, підозрюваний громадянин України ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ), є одноособовим власником квартири за адресою: АДРЕСА_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 4078542).
Застосування зазначених обмежень надасть змогу зберегти вказане нерухоме майно, унеможливить його подальше відчуження та забезпечить можливість застосування конфіскації майна, як додаткового виду покарання.
Крім того, арешт майна є важливим елементом здійснення завдань кримінального провадження, своєчасне застосування якого може запобігти непоправним негативним наслідкам при розслідуванні кримінального правопорушення. Для ефективного розслідування орган досудового розслідування має потребу у збережені цього майна до встановлення фактичних обставин вчинення злочинів.
Таким чином, з метою запобігання можливості приховування та відчуження нерухомого майна підозрюваного, необхідно накласти арешт із забороною вчиняти будь-які дії щодо відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.
Крім того, з метою забезпечення арешту майна, запобігання зникненню, втрати або пошкодження арештованого майна та забезпечення його схоронності, дане клопотання просить розглянути без повідомлення власника даного майна.
Слідчий в ОВС 1 відділу СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна без його участі, заявлені вимоги підтримує, просить задовольнити.
Враховуючи те, що майно, на яке слідчий просить накласти арешт, не було тимчасово вилучене, крім того, слідчим зазначаються ризики того, що з майном можуть вчинятися дії з його подальшого відчуження, тому з метою забезпечення арешту майна, розгляд клопотання в силу ч. 2 ст. 172 КПК України можливо здійснити без повідомлення власника майна.
Слідча суддя, вивчивши клопотання, дослідивши матеріали додані до клопотання, дійшла такого висновку.
Слідчою суддею встановлено, що згідно постанови Генерального прокурора ОСОБА_8 від 15.11.2022 про визначення підслідності кримінального правопорушення у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.10.2022 за № 22022101110000421, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, визначено за слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в АР Крим.
Постановою прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури АР Крим та міста Севастополя ОСОБА_9 від 07.07.2023, матеріали досудового розслідування у кримінальних провадженнях № 22022101110000421, № 22023011000000158, № 22023011000000159, № 22023011000000160 об'єднано в одне провадження за № 22022101110000421, та визначено його основним.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подаєтьсядо місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.
Як вбачається з долученої до матеріалів клопотання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, слідче управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим знаходиться за адресою: вул. Юрія Поправки, 14 А, м. Київ (а. 116-117, 118). Відтак, клопотання подано за правилами підсудності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для врученняповідомлень.
30 березня 2023 року складено та погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України; 21.04.2023 вручено захиснику ОСОБА_10 . Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчим вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України вказаної вище підозри.
Разом з тим, органом досудового розслідування у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» 30.03.2023 № 63 (7461), розміщено повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_5 на 03.04.2023, 04.04.2023, 05.04.2023 до СУ ГУ СБУ в АР Крим у кримінальному провадженні для повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, роз'яснено наслідки неприбуття.
Аналогічно повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 розміщено на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора від 30.03.2023 про прибуття до СУГУ СБУ в АР Крим для повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, роз'яснено наслідки неприбуття.
25 липня 2023 року складено та погоджено повідомлення про нову підозру та зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України; 26.07.2023 вручено захиснику ОСОБА_10 . Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчим вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України вказаної вище підозри.
Органом досудового розслідування у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» 26.07.2023 № 149 (7547), розміщено повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_5 на 31.07.2023, 01.08.2023, 02.08.2023 до СУ ГУ СБУ в АР Крим у кримінальному провадженні для повідомлення про нову підозру та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, роз'яснено наслідки неприбуття.
Аналогічно повідомлення про нову підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 розміщено на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора від 26.07.2023 про прибуття до СУ ГУ СБУ в АР Крим для повідомлення про нову підозру та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, роз'яснено наслідки неприбуття.
Відтак, ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Крім того, санкції ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України, передбачають додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Отже, у разі доведення винуватості ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України, майно, яке належить на праві приватної власності підозрюваному підлягатиме конфіскації у дохід держави.
Слідчою суддею не встановлено, що клопотання суперечить вищезазначеним вимогам КПК України, тобто не містить правових підстав для арешту майна, достатності доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, вказівки на розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження або не є пропорційним, тобто не відповідає тяжкості правопорушення і становитиме особистий і надмірний тягар для володільця майна, тому підлягає задоволеннюшляхом накладення арешту на вищевказану квартиру.
Згідно ч. 4 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, підозрюваний ОСОБА_5 є власником такого майна (об'єктів жилої нерухомості): квартири АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 4078542).
Як вбачається з тексту поданого клопотання, слідчий просить накласти арешт на майно із забороною вчиняти будь-які дії щодо відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.
Взявши до уваги вищевикладене, кваліфікацію кримінальних правопорушень за фактом вчинення яких розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, враховуючи наслідки від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження для інших осіб, а також забезпечуючи розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідча суддя приходить до висновку, що вимога слідчого є обґрунтованою, а відтак найменш обтяжливим способом арешту майна за даних обставин є заборона користування, розпорядження та відчуження.
Отже, враховуючи вищевикладене, клопотання слідчого про накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_5 із забороною відчуження, розпорядження та користування вказаним майном, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 170-173, 175,309, 372, ст. 392, ст. 532 КПК України, слідча суддя
клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури АР Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 22022101110000421 від 20.10.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 109, ч. 1 ст. 110, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 436-2 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на квартиру АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 4078542),яка належить на праві власності ОСОБА_5 , шляхом заборони відчуження,розпорядження та користування вказаним майном.
Заборонити Міністерству юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам, акредитованим суб'єктам та Державній реєстраційній службі України здійснювати державну реєстрацію змін (інші дії), пов'язаних зі з вказаним нерухомим майном.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчих СУ ГУ СБУ в АР Крим, які здійснюють досудове розслідування та прокурорів, які здійснюютьпроцесуальне керівництво.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту її оголошення.
Роз'яснити сторонам кримінального провадження, що підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за їх клопотанням, якщо вони доведуть, що в подальшому в застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Визначити час проголошення повного тексту ухвали - 13 год 45 хв 25 серпня 2023 року.
Слідча суддя: ОСОБА_1