06 вересня 2023 року
м. Київ
справа №320/14843/23
адміністративне провадження №П/990/201/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Загороднюка А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправними дій,
11 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Верховної Ради України, в якому просить суд:
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до голови Верховної Ради України апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року адміністративну справу №320/14843/23 передано на розгляд Верховного Суду як суду першої інстанції на підставі пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 вересня 2023 року, визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи, а справу № 320/14843/23 передано судді-доповідачу Загороднюку А.Г.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, необхідно звернути увагу на таке.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною п'ятою статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам процесуального закону встановлено необхідність залишити її без руху з таких підстав.
У порушення вимог пунктів 5, 9, частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві позивач не зазначив:
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
Також у поданій позовній заяві у якості відповідача ОСОБА_1 зазначив Верховну Раду України, яка в силу статті 75 Конституції України є органом законодавчої влади в Україні.
Водночас у прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати протиправним направлення апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України заяви ОСОБА_1 .
Отже, позивачу необхідно уточнити відповідача (апарат Верховної Ради України та/або Верховна Рада України) для цілей розгляду цієї справи із обґрунтуванням, в межах компетенції визначеного відповідача, позовних вимог.
Керуючись статтями 22, 160, 169, 248, 266 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 у справі №990/201/23 - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом уточнення відповідача (відповідачів) у справі; викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк позовну заяву разом із доданими до неї матеріалами буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г. Загороднюк