05 вересня 2023 року
м. Київ
cправа № 904/3305/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Булгакової І.В., Колос І.Б.,
за участю секретаря судового засідання Барвіцької М.Т.,
представників учасників справи:
позивача - Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ПрАТ «НЕК «Укренерго», позивач, скаржник 1) - Блажко У.В. (адвокатка),
відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (далі - ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», відповідач, скаржник 2) - Підуст О.М. (адвокат),
розглянувши клопотання ПрАТ «НЕК «Укренерго» про зупинення провадження у відкритому судовому засіданні за касаційними скаргами ПрАТ «НЕК «Укренерго» та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги»,
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023
та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023
у справі №904/3305/22
за позовом ПрАТ «НЕК «Укренерго»
до ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги»
про стягнення заборгованості у розмірі 529 554 666, 23 грн,
ПрАТ "НЕК "Укренерго" звернулось до суду з позовом про стягнення з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" заборгованості в розмірі 529 554 666,23 грн, з яких:
- 449 872 793,56 грн - основний борг,
- 10 226 727,88 грн - 3% річних,
- 36 208 741,54 грн - інфляційні втрати,
- 24 339 009,43 грн - пеня,
- 8 907 393,82 грн - штраф.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023, у справі №904/3305/22 позов задоволено частково. Стягнуто з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" на користь ПрАТ "НЕК "Укренерго":
- 10 226 727, 88 грн 3% річних,
- 36 208 741, 54 грн інфляційних втрат,
- 12 000 000, 00 грн пені, та
- 5 000 000, 00 грн штрафу.
В частині стягнення суми основного боргу в розмірі 284 565 624, 83 грн провадження у справі закрито. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить змінити рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023 у справі №904/3305/22 в частині стягнення з ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» на користь ПрАТ «НЕК «Укренерго» 3% річних, інфляційних втрат, пені, штрафу та прийняти в цій частині нове рішення про стягнення з ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» на користь ПрАТ «НЕК «Укренерго» 174 285, 28 грн 3% річних, 5 615 920, 14 грн інфляційних втрат, а в решті позову відмовити.
На обґрунтування своєї правової позиції у поданій касаційній скарзі скаржник 2 із посиланням на пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України вказує, що судом апеляційної інстанції не враховані висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 07.06.2022 у справі №910/3711/21.
Також скаржник 2 із посиланням на пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо:
- застосування положень постанови НКРЕКП від 26.04.2022 № 413 в контексті моменту початку зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії;
- застосування положень постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 до правовідносин між учасниками ринку електричної енергії, які виникли до набрання чинності цією постановою, але продовжують існувати після набрання нею чинності, тоді як суди попередніх інстанцій в цій справі неправильно застосовували норми пункту 16 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 при вирішенні спору між позивачем і відповідачем, що призвело до ухвалення незаконного рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.06.2023 для розгляду касаційної скарги у справі №904/3305/22 визначено колегію суддів у складі: Малашенкової Т. М. - головуючий, Булгакової І. В., Волковицької Н. О.
Ухвалою Верховного Суду від 19.06.2023 відкрито касаційне провадження у справі №904/3305/22 за касаційною скаргою ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" на підставі пунктів 1, 3 частини другої статті 287 ГПК України.
ПрАТ "НЕК "Укренерго" 05.07.2023 (згідно з поштовими відмітками на конверті) подало до Суду відзив на касаційну скаргу, в якій просило суд касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення (в оскаржуваній частині) - без змін.
ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» через «Електронний суд» 05.07.2023 подало до Суду клопотання про доповнення до касаційної скарги ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023 у справі №904/3305/22.
У доповненнях до касаційної скарги ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» вважає за необхідне доповнити заявлені підстави для оскарження, визначені пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України, та зазначає, що висновки суду апеляційної інстанції не відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 07.06.2022 у справі №910/3711/21 та від 07.04.2020 у справі №910/4590/19.
Ухвалою Верховного Суду від 06.07.2023 прийнято доповнення до касаційної скарги ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» до сумісного розгляду з касаційною скаргою ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023 у справі №904/3305/22.
ПрАТ "НЕК "Укренерго" на електронну адресу Касаційного господарського суду 10.07.2023 подало відзив на доповнення до касаційної скарги у справі, які підписані кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом (далі - КУЕП). Підпис КУЕП перевірено та підтверджено протоколом створення та перевірки КУЕП від 10.07.2023. У поданому відзиві на доповнення касаційної скарги позивач просив Суд касаційну скаргу з урахуванням доповнень до неї залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.08.2023 для розгляду касаційної скарги у справі №904/3305/22 визначено колегію суддів у складі: Малашенкової Т. М. - головуючий, Булгакової І. В., Колос І.Б.
Крім того, ПрАТ «НЕК «Укренерго» також звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою в якій просить, зокрема скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 у справі №904/3305/22 в частині відмови у стягненні пені та у стягненні штрафу, постановити в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю, а постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023 у справі №904/3305/22 скасувати в частині відмови у задоволенні апеляційної скарги позивача, в іншій частині - залишити без змін.
ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» 01.09.2023 через «Електронний суд» подало до Суду відзив на касаційну скаргу ПрАТ «НЕК «Укренерго», в якій просило у задоволенні касаційної скарги ПрАТ «НЕК «Укренерго» відмовити.
Відповідно до протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 11.07.2023 для розгляду касаційної скарги у справі №904/3305/22 визначено колегію суддів у складі: Малашенкової Т. М. - головуюча, Булгакової І.В., Волковицької Н. О.
Відповідно до протоколу передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 16.08.2023 для розгляду касаційної скарги у справі №904/3305/22 визначено колегію суддів у складі: Малашенкової Т. М. - головуюча, Булгакової І.В., Колос І.Б.
Ухвалою Верховного Суду від 22.08.2023 у справі №904/3305/22, зокрема відкрито касаційне провадження у справі №904/3305/22 за касаційною скаргою ПрАТ «НЕК «Укренерго» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023 у справі №904/3305/22; вирішено здійснювати розгляд касаційних справ спільно.
ПрАТ «НЕК «Укренерго» заявило усне клопотання про зупинення провадження у справі. Щодо заявленого клопотання не заперечував і відповідач.
Судом встановлено, що постановою Верховного Суду від 26.07.2023 у справі №922/1948/22, сформовано правовий висновок щодо питання застосування підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 учасниками ринку електричної енергії. Так, суд касаційної інстанції зазначив таке:
« 4.14. Згідно з підпунктом 16 пункту 1 Постанови на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надати такі настанови - зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
4.15. Отже, нарахування та стягнення штрафних санкцій зупинене на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування.
4.16. Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
4.17. Законами України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, від 21.04.2022 № 02212-ІХ, від 22.05.2022 № 2263-ІХ, від 15.08.2022 № 2500-IX, від 16.11.2022 № 2738- IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено укази Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
4.18. Згідно статті 1 Закону України від 12.05.2015 «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
4.19. Відповідно до частини 2 статті 9 цього Закону Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
4.20. Статтею 17 вказаного Закону визначено, що органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.
4.21. Згідно частини 1 статті 20 наведеного Закону правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
4.22. Відповідно до статті 1 Закону України від 22.09.2016 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
4.23. Згідно частини 1 статті 3 цього Закону Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
4.24. Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» до повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, який включає в тому числі положення щодо особливостей розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів з третіми державами, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
4.25. Отже, НКРЕКП (Регулятор) прийняв постанову № 332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022) в межах своїх повноважень. Тому має застосовуватись, у тому числі, підпункт 16 пункту 1, відповідно до якого зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
4.26. Пунктом 3 частини 2 статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Регулятор на своїх засіданнях приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції. Згідно частини 2 цієї статті рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
4.27. Відповідно до пункту 1 частини 1 вказаного Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.
4.28. Отже, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, Регулятор на своїх засіданнях приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції та є обов'язкові до виконання.
4.29. Як вбачається із Постанови, її прийнято відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, введеним відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та продовженим Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, ураховуючи Протокол наради щодо обговорення заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України від 25.02.2022».
Водночас ухвалою Верховного Суду від 09.08.2023 колегія суддів справу №911/1359/22 за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ПрАТ "НЕК "Укренерго") на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.04.2023 та рішення Господарського суду Київської області від 16.12.2022 передала на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, мотивуючи своє рішення необхідністю відступлення від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 26.07.2023 у справі №922/1948/22, зокрема щодо застосування підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332.
Ухвалою об'єднаної колегії Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25.08.2023, зокрема прийнято до розгляду справу №911/1359/22 за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на рішення Господарського суду Київської області від 16.12.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.04.2023. Призначено розгляд касаційної скарги у засіданні Касаційного господарського суду на 06 жовтня 2023 року о 11:00.
Верховний Суд враховує те, що елементом верховенства права є принцип правової визначеності, який, зокрема, передбачає, що закон, як і будь-який інший акт держави, повинен характеризуватися якістю, щоб виключити ризик свавілля.
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII єдність системи судоустрою забезпечується, зокрема, єдністю судової практики (пункт 4).
У відповідності до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VII та частини четвертої статті 236 ГПК України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до пункту 7 частини першої та частини третьої статті 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному поряду палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду. З питань, зазначених у цій статті, суд постановляє ухвалу.
Згідно з пунктом 11 частини першої статті 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу - до закінчення перегляду в касаційному порядку.
Враховуючи підстави касаційного оскарження та доводи скаржника 2 (зокрема, відсутній висновок Верховного Суду у питанні застосування положень Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332) щодо необхідності та можливості застосування до спірних правовідносин положень підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332, предмет і підстави позову (стягнення штрафних санкцій за договором купівлі-продажу електричної енергії), заявлене скржником 2 усне клопотання та думку сторін, з огляду на те, що правовий висновок об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №911/1359/22 може мати суттєве значення для вирішення питання у даній справі, що розглядається (№904/3305/22), щодо застосування цих норм права, а також для єдності судової практики, враховуючи, що постанова Верховного Суду є остаточною і виступає джерелом формування судової практики, та принцип "jura novit curia" ("суд знає закони"), колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у справі №904/3305/22 відповідно до пункту 7 частини першої статті 228 ГПК України до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №911/1359/22.
Керуючись статтями 228, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд,
Касаційне провадження за касаційними скаргами Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 24.01.2023 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2023 у справі №904/3305/22 зупинити до закінчення розгляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №911/1359/22.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення, оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Булгакова
Суддя І. Колос