Провадження № 3/933/409/23
Справа № 933/572/23
Іменем України
06 вересня 2023 року смт Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А., при участі секретаря судового засідання Камак О.О., поліцейського СРПП ВП № 1 Краматорського РУП Корусь О.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця ЗСУ, в/ч/ НОМЕР_1 , проживаючого у АДРЕСА_1 ,
- ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснено при складанні протоколу,
- за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20 серпня 2023 року о 10 год. 30 хв. в смт Олександрівка по вул. Центральна, 114 водій керував транспортним засобом Renault Kangoo, д/н НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стансп'яніння проводився за допомогою газоаналізатора "Драгер 6810" зі згоди водія, тест № 1075, показник продуття склав 0,57 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9"а" ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Про час і місце судового розгляду судом був повідомлений керівник Олександрівського відділу Краматорської окружної прокуратури з метою забезпечення участі прокурора при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Прокурор у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі.
Суддею залучено до участі у судовому розгляді поліцейського ВП № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, який склав протокол.
Оскільки КУпАП не передбачає обов'язкової участі в судовому засіданні прокурора суддя вважає за можливе проведення судового засідання без його участі.
Поліцейський СРПП ВП № 1 Краматорського РУП Корусь О.М. в судовому засіданні обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 022015 від 20.08.2023 року підтримав, вважав доведеною вину ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заяву про відкладення розгляду справи не надав (а.с.15).
За вимогами ч. 1-2 ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не є обов'язковою.
Справу може бути розглянуто без участі особи, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
На підставі викладеного, суддя дійшов до висновку про можливість розглянути справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне, правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 022015 від 20.08.2023 року та додані до нього матеріали, встановив наступне.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 022015 від 20.08.2023 року, містить відомості про те, що 20 серпня 2023 року о 10 год. 30 хв. в смт Олександрівка по вул. Центральна, 114 водій керував транспортним засобом Renault Kangoo, д/н НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стансп'яніння проводився за допомогою газоаналізатора "Драгер 6810" зі згоди водія, тест № 1075, показник продуття склав 0,57 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9"а" ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У протоколі свідків не зазначено.
Протокол містить відомості про роз'яснення ОСОБА_1 ст. 63 Конституції України, та ст. 268 КУпАП.
У протоколі міститься інформація про те, що посвідчення водія не вилучалося та тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом не видавався.
Протокол містить підписи ОСОБА_1 та поліцейського, який склав протокол (а.с.4).
ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень згідно ст. 63 Конституції України (а.с.5).
Згідно роздруківки тестування на алкоголь за допомогою газоаналізатора 6810 та акту огляду, результат тесту на стан сп'яніння ОСОБА_1 склав 0,57 ‰. Зазначений тест № 1075 від 20.08.2023 року підписаний інспектором та особою, що тестують. Акт містить підпис ОСОБА_1 в графі "З результатом згоден" (а.с.6-7).
20.08.2023 року, о 10 год. 50 хв. ОСОБА_1 виписано направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до Добропільської ЛПЛ, що містить відомості про отримання направлення ОСОБА_1 (а.с.8).
Згідно акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, автомобіль марки Renault Kangoo, д/н НОМЕР_2 , тимчасово затримано та доставлено до ВП № 1 Краматорського РУП (а.с.9).
З довідки відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області та фотознімка посвідчення водія вбачається, що ОСОБА_1 має посвідчення водія НОМЕР_3 та до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП протягом року не притягувався (а.с.11-12).
Відеозапис, долучений до протоколу складається з 3 файлів:
- файл "0000006_00000620080118221057_0003B" містить відомості про те, що автомобіль зеленого кольору Renault Kangoo, зупиняється на перехресті. В салоні автомобіля знаходиться одна особа, водій;
- файл "0000006_00000620080118221556_0004B" містить відомості про те, що ОСОБА_1 проходить тестування на стан алкогольного сп'яніння біля службового авто поліції. Поліцейський оголошує результат огляду - 0,57 проміле та зазначає, що відносно нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП. ОСОБА_1 зазначає, що вчора вживав не сьогодні;
- файл "0000006_00000620080118231912_0006B" містить відомості про те, що ОСОБА_1 зачитується поліцейським протокол від 20.08.2023 року. ОСОБА_1 ознайомлюється з матеріалами справи. ОСОБА_1 розписується у протоколі та отримує його копію. Поліцейський також виписує ОСОБА_1 направлення до лікарні, та роз'яснює, що у разі не згоди з результатами огляду ОСОБА_1 має право самостійно проїхати до лікарні в м. Добропілля та пройти огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_1 ставить підпис в направленні про його отримання. Незгоди з результатами тестування водій не висловлює.
Вищезазначені докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають.
З дослідженого відеозапису встановлено, що ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, та не висловлював незгоди з його результатом. Акт огляду на стан сп'яніння, який складено поліцейським містить підпис ОСОБА_1 у реквізиті «З результатами згоден».
Відповідно до частин 2,3 статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до загальних положень ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до вимог п. 2.9 "а" ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає, що до адміністративної відповідальності може бути притягнута особа, яка керує транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Керування транспортним засобом у стані алкогольного чи іншого сп'яніння є найтяжчим порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням. Так, водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП, передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Суддя, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом повністю доведена у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Статтею 40-1 КУпАП, передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає грошову суму 536,80 грн.
Разом з тим, суддя вважає за можливе на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, як військовослужбовця.
Враховуючи дані про особу порушника: ОСОБА_1 раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, військовослужбовець, та керуючись ст. ст. 33, 34, 130 ч. 1, 251, 252, 268, 284 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становитьгрошову суму 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок за наступними реквізитами: Отримувач - Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Тимчасово затриманий автомобіль Renault Kangoo, д/н НОМЕР_2 , що перебуває на зберіганні в ВП № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області (адреса: смт Олександрівка, вул. Самарська, 21), - повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постановидо Дніпровського апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.