30 серпня 2023 року (11 год. 28 хв.)Справа № 280/4045/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Конишевої О.В.
за участю секретаря судового засідання Власов В.В.,
представників сторін:
позивача -Штабовенко Д.В.,
відповідача - Соловйова М.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 21-А, код ЄДРПОУ 43315529)
про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,
12.06.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати наказ Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) «Про звільнення ОСОБА_1 » від 09.05.23 № 3740-к;
поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса);
стягнути з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу по день ухвалення судового рішення.
Зазначає, що звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Позивач в обґрунтування позовної заяви зазначив, що йому відповідач повинен був запропонувати рівнозначну посаду начальника та направити весь перелік вакантних посад, що не було зроблено відповідачем. Враховуючи, що відповідачем порушені норми Закону України «Про державну службу» просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач заперечив проти позовних вимог, з огляду на те, що позивачу у зв'язку зі скороченням чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу та з урахуванням ст.87 Закону України «Про державну службу» була запропонована вакантна посада та можливість ознайомлення із всім переліком вакантних посад, однак позивач не вчинив жодних дій для ознайомлення з повним переліком вакантних посад, а так як позивач не погодився із запропонованою посадою, відповідно був звільнений. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 19.06.2023 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 10 липня 2023 року.
Протокольною ухвалою від 10.07.2023 відкладено підготовче засідання на 24.07.2023
Протокольною ухвалою від 24.07.2023 відкладено підготовче засідання на 07.08.2023.
Протокольною ухвалою від 07.08.2023 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 28.08.2023.
У судовому засіданні 28.08.2023 оголошено перерву до 30.08.2023
У судовому засіданні 30.08.2023 оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
03.06.2019 ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника Заводського відділу державної виконавчої служби м. Запоріжжя ГТУЮ у Запорізькій області, відповідно до наказу №475/0712 від 03.06.2019.
На початок 01.01.2023 штатна чисельність Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відповідно до затвердженої наказом Міністерством юстиції України від 22 грудня 2022 № 5785/5 «Про затвердження структури та штатної чисельності» становила 3571 штатна одиниця (по відділам державної виконавчої служби у Запорізькій області - 324 штатні одиниці).
У зв'язку із затвердженням структури та штатної чисельності Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) наказом Міністерства юстиції України від 15.03.2023 № 983/5 «Про затвердження структури та штатної чисельності» та затвердженням штатного розпису Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Державним секретарем Міністерства юстиції України О. Богачовою, наказом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 22.03.2023 № 2237-к «Про ведення в дію структури, штатної чисельності, зведеного штатного розпису та штатного розпису на 2023 рік Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)» структуру та штатну чисельність Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та штатний розпис Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на 2023 рік введено в дію з 31.03.2023 року і штатна чисельність міжрегіонального управління складає - 3452 штатні одиниці (по відділам державної виконавчої служби у Запорізькій області - 312 штатні одиниці), тобто під скорочення підпадало 119 посад, зокрема по відділам державної виконавчої служби у Запорізькій області - 12 посад.
Як встановлено під час слухання справи, з жовтня 2022 року по березень 2023 рік підлягало скороченню 66 посад лише по відділам державної виконавчої служби у Запорізькій області (243 посади по міжрегіональному управлінню).
Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228 (із змінами), наказу Міністерства юстиції України «Про відділи державної виконавчої служби у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)» від 10.03.2023 № 932/5 утворено Лівобережний відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), реорганізувавши шляхом злиття Вознесенівський відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та Заводський відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Відповідно до структури та штатної чисельності Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) скорочені всі посади державної служби Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
На виконання вимог частини третьої статті 87 Закону України «Про державну службу» всіх державних службовців Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) попереджено про наступне звільнення відповідно до пункту першого частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» шляхом направлення попереджень на офіційну електронну пошту Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 05 квітня 2023 року (знімок екрану щодо направлення та копії протоколу про доведення інформації а.с.102-104).
У попередженні про звільнення від 05.04.2023 повідомлено, що відповідно до структури та штатної чисельності Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) посада державної служби начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) підлягала скороченню.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 87 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 , начальнику Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) запропоновано зайняти посаду заступника начальника Вільнянського відділу державної виконавчої служби у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
В зазначеному попередженні було повідомлено про можливість звернутися до Управління персоналу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для отримання переліку вакантних посад, які можна розглядати на предмет їх заповнення, шляхом направлення відповідної письмової заяви. Із попередженням ОСОБА_1 ознайомився 06.04.2023 (а.с.105).
05.05.2023 ОСОБА_1 зазначив, що відмовляється від зайняття запропонованої посади заступника начальника Вільнянського відділу державної виконавчої служби у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ас.105 зворотній).
До 10.05.2023 ОСОБА_1 обіймав посаду начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Так як позивач із запропонованою посадою не погодився, тому наказом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса) від 09.05.2023 № 3740-к його звільнено з займаної посади з 10.05.2023 в якому зазначено підставу для припинення державної служби «у зв'язку із скороченням; штату державних службовців відповідно до пункту 1 частині першої статті 87 Закону України «Про державну службу»
Позивач вважає наказ, від 09.05.2023№ 3740-к про звільнення з посади начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до ч. 1,2 ст.1 Закону №889-VIII державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно з ч. І, 3 ст.5 Закону №889- VIII правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
За правилами частини 1 статті 34 Закону №889- VIII призначення на посаду державного службовця здійснюється безстроково, крім випадків, визначених цим та іншими законами України.
Пунктом 4 частини першої статті 83 Закону №889-VIII визначено, що державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення.
Підстави для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення наведені у статті 87 Закону №889-VIII.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.87 Закону №889-VIII підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Згідно ч.З ст.87 Закону №889-VIII в редакції Закону №1285-1Х від 23.02.2021 суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.
Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.
Як встановлено судом, на виконання вимог частини третьої статті 87 Закону України «Про державну службу» всіх державних службовців Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) попереджено про наступне звільнення відповідно до пункту першого частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» шляхом направлення попереджень на офіційну електронну пошту Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 05 квітня 2023 року.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 87 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 , начальнику Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) запропоновано зайняти посаду заступника начальника Вільнянського відділу державної виконавчої служби у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Із попередженням ОСОБА_1 ознайомився 06.04.2023.
Позивач вважає, що йому відповідач повинен був запропонувати рівнозначну посаду начальника та направити весь перелік вакантних посад, що не було зроблено відповідачем.
Однак суд не погоджується з таким твердженням позивача, з наступних підстав.
Судом встановлено, що кількість посад начальників відділів державної виконавчої служби скоротилася, що підтверджується наданим штатним розписом на 2023 рік Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
При цьому, з переліку вакантних посад за період з 05.04.2023 по 10.05.2023 який доданий до матеріалів справи, судом встановлено, що були вакантні посади начальників відділів державної виконавчої служби. Однак той факт, що відповідач запропонував позивачу саме посаду заступника начальника Вільнянського відділу державної виконавчої служби у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) , а ні посаду начальника, ні яким чином не свідчить про те, що відповідач приховав наявність вакантних посад начальників відділів, або не запропонував посаду начальника відділу, так як в попередженні про звільнення, відповідач зазначив про можливість звернутися до Управління персоналу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для отримання переліку вакантних посад.
Однак позивач до 05.05.2023 не вчинив жодних дій для ознайомлення з переліком вакантних посад, хоча відповідач пропонував йому таке ознайомлення. У разі ознайомлення з переліком вакантних посад позивач мав би можливість не погодитися із посадою яку зазначив відповідач у попередженні, написавши відповідну заяву та виявити бажання працювати на іншій посаді яка є в переліку вакантних посад, що позивачем зроблено не було.
Зокрема суд зазначає, що жодним нормативним актом не передбачено порядок ознайомлення з переліком вакантних посад, а зазначено лише, що суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. Тобто твердження позивач, що йому відповідач повинен був саме направити перелік вакантних посад, суд не приймає.
Крім того, суд ще раз звертає увагу, що відповідач в попередженні про звільнення зазначив, про можливість звернутися до Управління персоналу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для отримання переліку вакантних посад, які можна розглядати на предмет їх заповнення, шляхом направлення відповідної письмової заяви, тому суд вважає, що відповідач дотримався ч.З ст.87 Закону №889-VIII.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене вище, суд вважає, шо позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 21-А, код ЄДРПОУ 43315529) -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 05.09.2023.
Суддя О.В. Конишева