05 вересня 2023 року
м. Полтава
Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - Харабадзе К. Ш.,
за участю секретаря - Гаврись В.В.,
Справа № 545/1877/23
Номер провадження № 2/545/1235/23
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Полтавська міська територіальна громада
третя особа - Державний нотаріус Другої Полтавської державної нотаріальної контори Шестун Наталія Григорівна
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини:
Позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на день смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 , та який являється рідним братом позивача. 06.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до Державного нотаріуса Другої Полтавської державної нотаріальної контори Шестун Н.Г. з питанням видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_2 , разом з тим постановою нотаріусу від 06.04.2023 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини у зв'язку з пропуском шестимісячного строку на прийняття спадщини. Постановою також встановлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалась, свідоцтва про право на спадщину не видавалось. Позивачем було пропущено строк з тих причин, що постановою Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 з 19.12.2020 на території України було встановлено карантин, який в подальшому було продовжено. Необхідність дотримання карантинних обмежень і запобігання зараженню й поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) створили позивачу перешкоди у тому, щоб своєчасно подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини. Просить визначити додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник відповідача в наданому суду відзиві на позовну заяву просив в задоволенні позовних вимог відмовити, вказав, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , строк прийняття спадщини ОСОБА_1 , тривав із 16 грудня 2021 року по 16 червня 2022 року, доказуванню позивачем підлягає існування об'єктивних, непереборних, істотних труднощів, що завадили протягом зазначеного вище шестимісячного строку подати заяву на прийняття спадщини. Зауважує, що «червоний» рівень епідемічної небезпеки на території Полтавської області не впроваджувався, введені обмеження стосувалися виключно кількості пасажирів, що можуть перевозитися громадським транспортом одночасно. Зважаючи на те, що позивач наголошував, що обмеження руху транспортних засобів та пересування громадян, були непереборною перешкодою для спадкоємця щодо подання ним заяви на прийняття спадщини, то законодавство не позбавляло його права направити заяву про прийняття спадщини за допомогою засобів поштового зв'язку, а також подати її через орган місцевого самоврядування. З 24.02.2022 було введено воєнний стан в Україні, і протиепідемічні заходи фактично не застосовуються та були замінені на рекомендації, отже, не впливали на можливість спадкоємця реалізувати власне право на прийняття спадщини.
Представник позивача в наданій суду відповіді на відзив зазначив, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та його дружина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 - є людьми поважного віку, а відтак знаходяться у групі підвищеного ризику жертв від COVID-19. ОСОБА_3 є особою з інвалідністю другої групи та онкохворою, проходила лікування, у процесі лікування пройдено 6 курсів променевої терапії. Також з позивачем у будинку проживає його донька ОСОБА_4 та онука ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка була немовлям хворіла на респіраторний дистрес синдром реконвалесцент з існуванням важких дихальних розладів у новонародженого в анамнезі, однією із лікувальних рекомендацій, було уникання контакту з хворими на ГРВІ. З огляду на сімейні обставини, а саме важка хвороба дружини та її поважний вік, ускладнення перебігу вагітності у доньки та хвороби новонародженої онуки, враховуючи свій поважний вік, позивач неухильно дотримувався рекомендацій та заборон, котрі існували у період дії карантинних обмежень, самоізолювався за адресою: АДРЕСА_2 . Свідомо та відповідально ставився до свого здоров'я, до здоров'я своїх близьких та оточуючих. Дію встановлених карантинних обмежень не порушував.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, брав участь через свого представника - адвоката Новицького Є.А., який в судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав в повному обсязі.
Представник відповідача Полтавської міської ради в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Третя особа державний нотаріус Державний нотаріус Другої Полтавської державної нотаріальної контори Шестун Н.Г. у судове засідання не з'явилась, в наданій суду заяві просила розгляд справи проводити за її відсутності, у вирішенні справи покладалась на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, суд доходить до такого.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, якщо спадкоємець не проживав постійно разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, обов'язковою умовою реалізації його спадкових прав є подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Невиконання цих дій матиме наслідком пропущення строку для прийняття спадщини. Загальний строк для прийняття спадщини дорівнює 6 місяцям і починає вираховуватися з часу відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 /а.с.10/, повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть /а.с.11-12/. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
Батько спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 /а.с.27/. Мати спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 /а.с.28/. У шлюбі спадкодавець не перебував/а.с.61/. У Полтавському ВДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області наявний актовий запис про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , батьком якої зазначено ОСОБА_2 /а.с.61/.
Суд звертає увагу, що спадкова справа щодо майна померлого не відкривалася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися/а.с.14/. Згідно інформаційної довідки із спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) у відношенні ОСОБА_2 інформація відсутня /а.с. 29/.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса з питанням видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого.
Позивач ОСОБА_1 є братом спадкодавця ОСОБА_2 , спадкоємцем майна померлого за другою чергою спадкоємців за законом, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 /а.с 8/, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України /а.с.13/
Як вбачається з постанови державного нотаріуса Другої полтавської державної нотаріальної контори від 06.03.2023, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_2 , у зв'язку з тим, що спадщина ним не прийнята у передбачений ст. 1270 ЦК України строк/а.с.14/.
Позивач вказує на поважність причин пропуску строку звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Так, відповідно до Постанови КМУ від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19», спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та в подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №530-ІХ, Постановою КМУ від 22 липня 2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 16 березня 2020 року на всій території Україна було введено карантин.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 розділу II Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
У період із 16 грудня 2021 року до 16 червня 2022 року, відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», межі території карантину, необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів) встановлювалися постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Відповідно до п. 2 цієї постанови залежно від епідемічної ситуації на території України в цілому або на території окремої області України чи АРК встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19, (постанова в редакції від 17.12.2021). Відповідно до пунктів 2-2, 3,3-2, 3-5 постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 можливо встановити які обмеження кореспондують кожному із встановлених рівнів епідемічної небезпеки. За пунктом 3-1 постанови “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки є попереджувальним рівнем, який свідчить про ускладнення епідемічної ситуації в регіоні, що може призвести до запровадження посилених обмежувальних протиепідемічних заходів, відповідно за пунктом 3-2 постанови, на території регіонів, на яких установлено “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки, діють обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені пунктом 3 цієї постанови (ідентичні таким, що впроваджуються при встановленні «жовтого» рівня). Пункт 2-1 постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 передбачає, що “зелений”, “жовтий” та “помаранчевий” рівні епідемічної небезпеки визначаються керівником робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, пов'язаної із поширенням на території України COVID-19, за результатами щоденної оцінки відповідних ознак епідемічної небезпеки. За пунктом 2-3 “жовтий” рівень епідемічної небезпеки встановлюється одночасно на території всіх регіонів рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за ініціативою Міністра охорони здоров'я, яке розміщується на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covidl9.gov.ua). Пункт 3-4 вказаної Постанови вказує, що “червоний” рівень епідемічної небезпеки встановлюється рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за ініціативою Міністра охорони здоров'я за встановленою процедурою.
Згідно до змісту протоколу рішень Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 21 вересня 2021 року, з 23 вересня 2021 року на території всіх регіонів України було встановлено «жовтий» рівень епідемічної небезпеки.
З 21 вересня 2021 року, па території Полтавської області діяли обмеження, що відповідають «жовтому»/«помаранчевому» рівням епідеміологічної небезпеки. Було заборонено: здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50 відсотків місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на такий транспортний засіб.
Постановою КМУ від 26 березня 2022 р. № 372, до п. 2 постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 було внесено зміни, зазначено, що залежно від епідемічної ситуації на території України в цілому або на території АРК чи окремих областей встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19, крім періоду воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, рекомендовано фізичним особам і суб'єктам господарювання дотримуватися протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19.
Як встановлено в судовому засіданні позивач, який є особою похилого віку, виконував зазначені карантинні рекомендації, можливості складання заяви про прийняття спадщини, належного її оформлення із встановленням його особи, засвідчення його підпису для надіслання поштою через іншу особу не мав, позивач відповідально ставився до здоров'я своїх близьких та оточуючих уникав скупчення осіб, громадських місць та установ. З огляду на сімейні обставини, а саме важка хвороба дружини та її поважний вік, ускладнення перебігу вагітності у доньки та хвороби новонародженої онуки, враховуючи свій поважний вік, позивач неухильно дотримувався рекомендацій та заборон, котрі існували у період дії карантинних обмежень. Самоізолювався у своєму будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
У будинку разом із позивачем проживає його дружина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є особою похилого віку з інвалідністю другої групи, перебуває під наглядом сімейного лікаря. У відповідності до інформації з виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 04 лютого 2022 року та довідки КП “ЦПМСД № 1 ПМР” від 07.02.2022 № 9 проходила лікування з діагнозом злоякісне новоутворення лівої молочної залози Т4а № 1 Мо Клінічна група № 2. У процесі лікування пройдено 6 курсів променевої терапії. Суд бере до уваги посилання позивача, що онкологічні хворі є більш вразливими до дії корона вірусу, ніж здорові люди, що злоякісні пухлини і призначена терапія пригнічують імунну систему та знижують кількість лімфоцитів, що підвищує ризик зараження різними інфекціями, ослаблений організм втрачає здатність до опору, що ускладнює лікування. Також з позивачем у будинку за адресою: АДРЕСА_2 проживає його донька ОСОБА_4 та онука ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Згідно виписки із історії стаціонарного хворого № 611 від 05.05.2022 ОСОБА_5 хворіла на респіраторний дистрес синдром реконвалесцент з існуванням важких дихальних розладів у новонародженого в анамнезі, була передчасно народжена з дуже низькою масою тіла при народженні. Наприкінці травня 2022 немовля було госпіталізовано із діагнозом внутрішньоутробна інфекція, 08 червня 2022 була виписана з лікарні. Однією із лікувальних рекомендацій, є уникання контакту з хворими на ГРВІ. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 - є людьми поважного віку, а відтак знаходяться у групі підвищеного ризику жертв від COVID-19. На офіційному порталі Кабінету Міністрів України https://www.kmu.gov.ua Департаментом комунікації Секретаріату Кабінету Міністрів України було опубліковано «Роз'яснення щодо обмежень на період карантину для людей від 60 років» від 07 квітня 2020 року, зокрема, зазначалося, що люди від 60 років мають перебувати вдома, утримуватися від контактів з іншими особами, окрім тих, з якими вони спільно проживають. Люди поважного віку є в групі підвищеного ризику, потребують самоізоляції у визначеному ним місці. Згідно із статистикою ВООЗ 95 % жертв коронавірусу в Європі були особи віком понад 60 років.
Крім того, суд враховує, що відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, та станом на день ухвалення рішення діє на території України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції від 06.03.2022) установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
В подальшому п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» в редакції від 29.06.2022 встановив, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Аналізуючи зібрані по справі докази, не надмірну тривалість пропуску строку з урахуванням вищевикладених обставин, які мають значення у справі, суд вважає, що шестимісячний строк звернення до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини після смерті брата позивач пропустив з поважних причин.
Суд звертає увагу, що подібних висновків щодо впливу карантинних обмежень на своєчасне прийняття спадкоємцем спадщини дійшов Верховний Суд у постанові від 20 вересня 2021 року у справі № 206/3473/20 та у постанові від 08 грудня 2021 року у справі № 205/3310/20, від 12 жовтня 2021 року у справі № 953/8112/20, в яких Верховним Судом було зауважено що необхідність дотримання карантинних обмежень і запобігання зараженню й поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), у тому числі створили позивачу перешкоди для своєчасного подання нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, враховуючи обставини, на які вказано в позовній заяві, заявах по суті, суд вважає поважною причину пропуску позивачем строку для подання заяви на прийняття спадщини та визначає ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини - 3 місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 89, 141, 259, 264, 265,268 ЦПК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Полтавської міської територіальної громади, третя особа Державний нотаріус Другої Полтавської державної нотаріальної контори Шестун Наталія Григорівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю с. Могилів-Курінь Олександрівського району Кіровоградської області, додатковий строк в 3 (три) місяці з дня набрання законної сили цим судовим рішенням для подання заяви про прийняття спадщини в порядку спадкування за законом після смерті - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнавши причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду . Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3
відповідач - Полтавська міська територіальна громада, код ЄДРПО 43434187, місцезнаходження за адресою: м. Полтава, вул.. Соборності, 36
третя особа - Державний нотаріус Другої Полтавської державної нотаріальної контори Шестун Наталія Григорівна, місцезнаходження за адресою: м. Полтава, вул.. Гоголя, 11
Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ