Постанова від 05.09.2023 по справі 127/10283/21

Справа № 127/10283/21

Провадження № 3-в/127/139/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2023 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши подання, яке надійшло з Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ :

До суду надійшло подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 03.06.2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт.

Подання мотивоване тим, що 26.07.2021 року на виконання до Вінницького міського відділу надійшла постанова Вінницького міського суду Вінницької області від 03.06.2021 року відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого згідно з постановою суду за адресою: АДРЕСА_1 .

Громадянин ОСОБА_1 викликався до органу пробації для постановки на облік та направлення для відбування адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, однак за викликами до Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області не прибув.

З метою встановлення місця проживання (перебування) громадянина ОСОБА_1 на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України №474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт від 19.03.2013 року, було здійснено запити до першого відділу ДВС ЦЗМУ МЮ (м. Хмельницький), відділу АДР УДМС України у Вінницькій області, Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області, центрального відділу ДВС м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

28.08.2021 року було здійснено перевірку місця проживання громадянина ОСОБА_1 за адресою вказаною в постанові суду, а саме: АДРЕСА_1 . Однак двері помешкання ніхто не відчинив, сусіди відмовились надавати будь-які відомості.

01.09.2021 року за вх. №6361 отримано повідомлення від відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області де вказано, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

03.09.2021 року надіслано запити до КНП «ЦПМСД №3» (вих. №42/3/9674- 21), Вінницького міського відділу РАЦС (вих. №42/3/9676-21), ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)» (вих. №42/3/9677-21), ІТТ ГУНП у Вінницькій області (вих. №42/3/9678-21).

03.09.2021 року за вх. №6444 отримано повідомлення від відділу ДРАЦС у м. Вінниці ЦЗМУ МЮ (м. Хмельницький), де вказано, що актовий запис про зміну імені, смерть на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутній.

08.09.2021 року за вх.л№6531 отримано повідомлення від ДУ «Вінницька установа виконання покарань (№1)» де вказано, що згідно з обліковими даними установи громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не значиться.

17.09.2021 року до уповноваженого органу з питань пробації з'явився громадянин ОСОБА_1 , на підтвердження своєї особи надав паспорт громадянина України. З порушником було проведено бесіду, під час якої було роз'яснено порядок та умови відбування адміністративного стягнення, наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт та видано направлення до МК УК «Територія Комфорту» (вих. №42/3/10380-21) для відпрацювання робіт. На МК УК «Територія Комфорту» (вих. №42/3/10379-21 від 17.09.2021) надіслано запит на інформацію щодо початку відпрацювання стягнення.

20.09.2021 року за вх. №6937 отримано повідомлення від МК УК «Територія Комфорту», де вказано, що відсутні вільні вакансії для відпрацювання суспільно корисних робіт, тому ОСОБА_1 не прийнятий для відпрацювання адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.

04.10.2021 року за вх. №7438 отримано відповідь від КНП «ЦПМСД №3 м. Вінниці» про те, що між громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не укладено декларації з КНП «ЦПМСД №3 м. Вінниці».

В поданні зазначено й інші заходи, які вжиті органом пробації для встановлення місця проживання ОСОБА_1 . З одержаних відомостей його місце проживання : АДРЕСА_1 . Але за цією адресою ОСОБА_1 відсутній.

З огляду на викладене, орган пробації просить залишити постанову без виконання.

Розглянувши подання, суд дійшов висновку про залишення його без задоволення, тому що ініціатором подання не конкретизовано, який захід просить вжити суд в порядку ст. 304 КУпАП.

Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно з розділом 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Наказом від 19.03.2013 року № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції, в розділі XIII пунктах 13.13 та 13.14 передбачено наступне: 13.13. якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови; 13.14. усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову. Так, Вінницький міський відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області відповідно до ст. 304 КУпАП просить суд вирішити питання щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 13.05.2021 року, враховуючи наявність підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, оскільки місце перебування ОСОБА_1 не відоме.

Відповідно до ст. 304 КУпАП України питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову. Однак, як вбачається зі ст.ст. 183-2 КУпАП, 302 КУпАП, ст. 325-4 цього Кодексу, питання, пов'язані з виконанням постанови суду можуть бути вирішені різним чином.

Порядок виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт визначений Главою 31-А КУпАП (ст.ст. 325-1 - 325-4 КУпАП). Згідно із ст.325-4 КУпАП у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом. Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена ст.183-2 КУпАП. Під ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у цій статті треба розуміти неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Поважними причинами є хвороба особи та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт. Відповідно до вимог ст.298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Згідно із ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, а саме: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі. В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.

Крім того, санкцією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у виді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена. Також, чинний Кодекс України про адміністративне правопорушення передбачає можливість відстрочки, заміни або припинення виконання адміністративного стягнення. Разом з цим, відповідно до ст. 36 КВК України уповноважений орган з питань пробації звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених, місцезнаходження яких невідоме.

Отже орган пробації не здійснив всіх заходів, передбачених діючим законодавством України, щодо встановлення місця знаходження порушника. Крім того, відсутність правопорушника при розгляді подання у суді позбавляє його права захищати свої інтереси та порушує його право на захист на стадії виконання постанови, передбачене Кодексом України про адміністративне правопорушення, тому суд, виходячи з інтересів правильного вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, вважає обов'язковою присутність правопорушника при вирішенні питань, пов'язаних з виконанням постанови.

Враховуючи наведені обставини в сукупності, а також те, що відсутня вказівка, яким чином суд повинен вирішити порушене у ньому питання, суд позбавлений можливості розглянути подання відповідно до вимог КУпАП. Разом з цим, належить зазначити, що на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням, що також є підставою для відмови в задоволенні вищевказаного подання.

За змістом ст.ст. 294, 304, 321-4 КУпАП в апеляційному порядку може бути оскаржена лише постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, постановлена за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення по суті, а не рішення органу, що ухвалив таку постанову, з питань, зв'язаних з виконанням такої постанови, зокрема, в порядку ст.304 КУпАП, якими не передбачено можливості апеляційного оскарження такого рішення.

Керуючись ст.ст. 304, 325-1-325-4 КУпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду від 03.06.2021 р. в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя