Іменем України
05.09.2023
Справа № 331/5787/23
Провадження № 2-о/331/615/2023
Суддя Жовтневого районного суду м.Запоріжжя Фісун Н.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представник заявників ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, -
До Жовтневого районного суду м.Запоріжжя надійшла заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.
Під час вирішення питання щодо можливості відкриття провадження за заявою встановлено, що вона подана до суду без додержання вимог чинного ЦПК України.
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України закріплено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV ЦПК України.
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України розгляд справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення здійснюється судом в порядку окремого провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 1 ст.317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно ч.1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Відповідно до п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Згідно ч.1 ст. 18 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Системний аналіз вказаних норм визначає коло осіб, які можуть звертатися із заявою про встановлення даного факту. Зокрема до суду із питання встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території у даній справі мають право звернутись батьки, що є громадянами України.
Ознайомившись із поданою заявою та доданими до неї матеріалами, приходжу висновку, що така не відповідає вимогам, визначених чинним цивільним процесуальним законодавством.
Частиною 3 ст. 317 ЦПК України визначено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
У відповідності до п. 5, 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Частиною 5 ст. 177 ЦПК України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, відповідно до вимог ч. 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Разом з тим, до матеріалів заяви представником заявників не подано медичного свідоцтва про народження дитини або свідоцтва про народження дитини, які видані будь-яким органом, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території щодо якої просить встановити факт народження, виданого закладом охорони здоров'я на окупованій території, а долучено лише ксерокопію( не завірену належним чином) обмінну карту, з якої незрозуміло хто саме видав документ, відсутня печатка, не вірно вказані взагалі дані заявниці, батьків дитини тощо.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що зазначена заява підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків, які можливо усунути шляхом подання уточнюючої заяви про встановлення факту народження та долучення відповідних доказів в обґрунтування народження дитини.
Керуючись ст.ст. 185, 297 ЦПК України,суддя,-
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представник заявників ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території - залишити без руху.
Надати представнику заявників ОСОБА_3 строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, заяву вважати неподаною та повернути заявнику зі всіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Жовтневого районного суду
м. Запоріжжя Н.В.Фісун