Ухвала від 04.08.2010 по справі 31954/09

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" серпня 2010 р.справа № 2а-9489/08

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Панченко О.М. Чепурнова Д.В.

при секретарі судового засідання: Гусєві А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2009 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Нікопольському районі про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності

ВСТАНОВИЛА:

В вересні 2008 р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі, та в грудні 2008 р. ОСОБА_1 доповнив позовні вимоги, де вказує що він є інвалідом 3 групи і особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Він має право на пенсію в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач просить: - визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі щодо відмови в перерахунку пенсії, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії, інваліду третьої групи; - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі зробити перерахунок та виплатити заборгованість по не донарахованим державній та додатковій пенсіям з моменту звернення (а.с.1-3,37-39).

Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі проти позову заперечувало, та просили суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі (а.с.50-53).

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2009 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду 3 групи відповідно Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 15 серпня 2008 р. по 4 грудня 2008 р. та зобов'язано здійснити перерахунок та провести виплати за вказаний період пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком (а.с.88-92).

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, де відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання в апеляційній інстанції з'явилися позивач та представник позивача, проти апеляційної скарги заперечували, представник апелянта до суду не з'явився, про день слухання справи повідомлений належним чином.

Переглядаючи справу, колегія суддів погоджується з висновком суду, виходячи з наступного:

Згідно посвідчень, довідки МСЕК, експертного висновку ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС (а.с.4,41-44).

Дослідженням пенсійної справи встановлено, що позивач з 21.04.1995 р. перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі та отримує пенсію по інвалідності 3 гр.(захворювання пов'язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 р.). Станом на 01.08.2008 р. розмір пенсії до виплати складає 1246,90 грн (980 грн пенсія в твердому розмірі + 72,30 грн. додаткова пенсія + 144,60 грн. підвищення, як прирівняного до інваліда війни 3 гр + 50 грн. щомісячна грошова допомога на прожиття) (а.с.9-10).

Відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), розмір пенсії для інвалідів 3 групи щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не міг бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 та додаткової пенсії, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»проводиться виходячи з розміру 19,91 грн.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким законом стосовно реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на охорону життя, здоров'я і соціального захисту є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, виходячи саме з цього закону слід визначати розмір пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Застосування Управлінням Пенсійного фонду Постанов Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону є протиправним.

Відповідно ст. 9 ч.4 КАС України, відповідно до якої в разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.

Відповідач помилково вважає неможливим застосування мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, не є приводом для відмови в реалізації позивачем конституційних гарантій права на отримання пенсії в розмірі, встановленому законом.

Виходячи з положень частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Крім того, відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки пенсія позивачу має визначатись з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, висновки щодо неправомірності відмови відповідача у перерахунку пенсій у разі встановлення для осіб, які втратили працездатність, розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом, є обґрунтованими.

Отже, висновки суду першої інстанції щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, як особі, яка віднесена до 1 категорії, у розмірах, менших ніж передбачено ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є правильними.

Крім того, суд зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008року положення п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнані неконституційними.

Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 15 серпня по 04 грудня 2008 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, тому вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

На підставі наведеного та керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2009 р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий Л.А. Божко

Судді О.М. Панченко

Д.В. Чепурнов