Справа № 2а-4270/10/2570
06 вересня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Баргаміної Н.М.
при секретарі Хоботні Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до політичної партії «Соціалістична партія України» про визнання незаконними дій та скасування п. 4 постанови Політичної ради Соціалістичної партії України, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до політичної партії «Соціалістична партія України», в якому просить суд визнати незаконними дії Політичної ради Соціалістичної партії України щодо порушення процедури прийняття рішення про відкликання депутата Прилуцької міської ради ОСОБА_1 з достроковим припиненням повноважень ОСОБА_1 та скасувати пункт 4 постанови Політичної ради Соціалістичної партії України від 19.07.2008 року про відкликання з достроковим припиненням депутатських повноважень депутата Прилуцької міської ради ОСОБА_1.
Свої позовні вимоги мотивує з наступних підстав. В п. 4.10 Статуту Соціалістичної партії України не закріплено право приймати рішення про дострокове припинення повноважень депутатів. Крім того, позивачем було подано заяви від 13.03.2008 року та від 20.03.2008 року про відкликання своєї попередньої заяви, які не були розглянуті відповідачем. Позивач також вказував, що відповідачем порушено строк розгляду заяви позивача, оскільки вона була подана 11.03.2008 року, а постанова про виключення із членів СПУ прийнята 19.07.2008 року. Також вважав, що при припиненні його депутатських повноважень була порушена сама процедура відкликання депутата, яка регламентується ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», якою передбачено негайне оприлюднення такого рішення шляхом його публікації в засобах масової інформації та повідомлення територіальної виборчої комісії про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради та направлення рішення вищого керівного органу політичної партії.
Позивач в судове засідання не з'явився, натомість надіслав на адресу суду заяву про розгляд даної справи без його участі.
В судове засідання відповідач не з'явився, заперечень на позов не надав, надіслав на адресу суду факсимільним зв'язком клопотання про оголошення перерви , яке не підлягає задоволенню , оскільки суд не визнає поважними причини такого неприбуття, та вважає , що такі дії відповідача з огляду на їх повторність свідчать про зловживання ним своїми правами та обов'язками та призводять до умисного затягування з його боку розгляду даної справи? що може потягнути за собою порушення строків розгляду справи. Крім того, суд враховує , що відповідно до ст.128 Кодексу адміністративного судочинства, у разі неприбуття відповідача-суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу без участі представника відповідача , оскільки судом вжито всіх залежних від нього заходів для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що починаючи з 2004 року ОСОБА_1 є членом Соціалістичної партії України.
26.03.2006 року позивача було обрано депутатом Прилуцької міської ради за виборчим списком Прилуцької міської організації Соціалістичної партії України в Чернігівській області.
11.03.2008 року ОСОБА_1 написав заяву про вихід із фракції.
13.03.2008 року позивач подав заяву на ім'я голови Політради Соціалістичної партії України про відкликання заяви про вихід із фракції СПУ, про направлення якої відповідачу свідчить квитанція про поштове відправлення.
20.03.2008 року позивачем було подано заяву Прилуцькому міському голові Беркуту Ю.В. про відкликання заяви про вихід з фракції СПУ від 11.03.2008 року.
Керуючись п. 2 ч. 1, ч. 4, ч. 5, ч. 6 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», абз. 1, 2 п. 4.4 Статуту СПУ, з метою позбавлення депутатів місцевих рад їх повноважень політрада СПУ постановила відкликати з достроковим припиненням його депутатських повноважень депутата Прилуцької міської ради ОСОБА_1, обраного депутатом за виборчим списком Прилуцької міської організації Соціалістичної партії України в Чернігівській області в зв'язку з виходом зі складу депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатів фракції Прилуцької міської організації СПУ в Прилуцькій міській раді Чернігівської області, про що свідчить витяг з постанови Політичної ради Соціалістичної партії України від 19.07.2008 року про відкликання депутатів місцевих рад, обраних за виборчими списками регіональних організацій Соціалістичної партії України у багатомандатних виборчих округах, межі яких збігаються з межами відповідних рад.
П. 4.10. Статуту Соціалістичної партії України передбачено , що політрада СПУ є вищим керівним органом партії в період між з'їздами і має право виключити членів СПУ з партії у тому разі, коли первинна організація чи регіональний комітет СПУ не можуть прийняти відповідне рішення щодо тих, хто, займаючи посаду керівника регіонального комітету чи входячи до складу вищих керівних органів партії, допускав дії, не сумісні зі Статутом СПУ і Програмою СПУ.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку; відкликання його політичною партією (виборчим блоком політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради); припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; обрання його депутатом іншої місцевої ради; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі; його смерті.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 5 вказаного Закону , повноваження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради) вважаються припиненими достроково з моменту прийняття відповідного рішення вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчими списками відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради. Вищий керівний орган політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за рішенням якого у порядку, визначеному цим Законом, достроково припинено повноваження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій), зобов'язаний негайно оприлюднити зазначене рішення шляхом його публікації в друкованих засобах масової інформації та повідомити територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради та направити їй рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради.
В порушення вищевикладеного чинного законодавства, витяг з постанови від 19.07.2008 року щодо відкликання з достроковим припиненням його депутатських повноважень депутата Прилуцької міської ради ОСОБА_1, був опублікований в газеті Соціалістичної партії «Соціаліст» № 42 (167) тільки 07.11.2008 року, а доведено позивачу про вказане рішення, як вбачається з матеріалів справи, 11.11.2008 року на засіданні сесії Прилуцької міської ради.
Крім того, відповідачем не надано суду жодних доказів про розгляд заяв про відкликання заяви про вихід із фракції позивача від 11.03.2008 року
Також суд, вважає, що оспорюване рішення прийняте без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, оскільки обрання позивача депутатом місцевої ради з одного боку наділяє його функціями представника інтересів територіальної громади, а з іншого боку є реалізацією права бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, встановленого ст. 38 Конституції України.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на безпідставність посилання в постанові від 19.07.2008 року на абз.1,2 п.4.4 Статуту Соціалістичної партії України, оскільки даним пунктом визначено компетенцію з'їзду Соціалістичної партії України, як вищого керівного органу Соціалістичної партії України, в той же час відповідно до цього ж Статуту Політрада Соціалістичної партії України є вищим керівним органом партії в період між з'їздами.
Відповідно до частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як зазначено ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 160-163 КАС України, суд -
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконними дії Політичної ради Соціалістичної партії України щодо порушення процедури прийняття рішення про відкликання депутата Прилуцької міської ради ОСОБА_1 з достроковим припиненням повноважень ОСОБА_1.
Скасувати пункт 4 постанови Політичної ради Соціалістичної партії України від 19.07.2008 року про відкликання з достроковим припиненням депутатських повноважень депутата Прилуцької міської ради ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 10 вересня 2010 р.
Суддя Баргаміна Н.М.