73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"25" серпня 2010 р. Справа № 2а-4260/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Роман О.С., за участю: представника позивача - Рєпін К.К.,
представників відповідачів: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Виконавчого комітету Херсонської міської ради
до Херсонської міської громадської організації "За чесну владу", заступника голови Херсонської міської громадської організації "За чесну владу" ОСОБА_4, ОСОБА_3
про заборону проведення мирного заходу,
встановив:
Виконавчого комітету Херсонської міської ради (далі - Позивач) звернувся з адміністративним позовом до Херсонської міської громадської організації "За чесну владу", заступника голови Херсонської міської громадської організації “За чесну владу” ОСОБА_5, ОСОБА_3, (далі відповідачі) про обмеження відповідачів в проведенні акції за адресою м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна") з 17:00 год. 30.08.2010 по 08:00 год. 10.09.2010, шляхом заборони проведення акції, та встановлення багерів
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити мотивуючи тим, що 19.08.2010 року на адресу виконавчого комітету Херсонської міської ради звернувся заступник голови Херсонської міської громадської організації “За чесну владу” із повідомленням про те, що з 30.08.2010 по 10.09.2010 буде провадитись акція за адресою м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна"). Зазначене повідомлення надано до виконавчого комітету Херсонської міської ради з порушенням Порядку організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій, яке затверджене рішенням Херсонської міської ради №1140 від 24.03.06 (далі Порядок).
А саме: п. 6.1. п. 6 Порядку встановлено, що заява про проведення мирного заходу подається його організатором у письмовій формі до виконавчого комітету Херсонської міської ради через загальний відділ останнього. У заяві про проведення мирного заходу не була надана інформація щодо організації медичної допомоги під час проведення мирного заходу, форми і методів забезпечення прибирання сміття та організації інших заходів для уникнення порушень Правил благоустрою міста, як цього вимагають положення п. 6.2.7. ст.6 Порядку. Таким чином, захід буде проводитись у місці для цього не призначеному, що у продовж тривалого часу неминуче призведе до суттєвого порушення роботи міського транспорту та значної кількості підприємств, установ, організацій, буде перешкоджати проїзду машин спеціального призначення, таких як пожежні автомобілі, автомобілі швидкої медичної допомоги, аварійних служб енерго-, тепло-, водо- та газопостачання, а отже буде порушено права громадян на ці послуги. Проведення масових заходів, про які надійшло повідомлення, може спровокувати групові порушення громадського порядку, призвести до масових заворушень, вчинення злочинів, зокрема блокування транспортних комунікацій та численних порушень прав і свобод мешканців м. Херсона, інших осіб. На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, вважає що проведення мирної акції відповідно Положення буде проходити у дозволеному місці, що не призведе до порушення громадського порядку. Оскільки Порядок забороняє проводити у недозволених місцях зборів, а не акцій. Відносно посилання представника позивача, щодо незаконного захоплення земельної ділянки є безпідставними та необґрунтованими законодавчо. Також пояснив, що при проведені запланованої акції порушення руху транспорту не передбачається. Щодо забезпечення медичної допомоги, громадського порядку та благоустрою міста пояснив наступне. Забезпечення громадського порядку це є виключною функцію органів внутрішніх справ. Щодо надання швидкої медичної допомоги, відповідачу станцією швидкої допомоги було відмовлено у задоволені заяви на надання медичної допомоги, мотивуючи, тим що вони підпорядковуються лише управлінню охорони здоров'я Херсонського міськвиконкому, звідти і повинні поступати заяви. Враховуючи зазначене просили відмовити у задоволені позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 39 Конституції України передбачено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 у справі № 1- 30-2001 за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України це право громадян є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій прав громадянина на свободу свого світогляду, віросповідання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При цьому, при здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Херсонської міської ради “Про затвердження Порядку організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій ” від 24.03.06 №1140, затверджено Порядок організації та проведення в місті Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Порядок спрямований на врегулювання, відповідно до статті 39 Конституції України, відносин під час організації і проведення мирних заходів з метою запобігання груповим порушенням громадського порядку та забезпечення прав і свобод громадян, безпеки і нормальної діяльності установ міста.
Порядок визначає процедуру проведення мирних заходів, і регулює відносини, пов'язані з реалізацією права громадян збиратися мирно.
Відповідно до статті 9 Порядку, місцем проведення зборів у м .Херсоні визначено площу Героїв Сталінграда, площу біля кінотеатру „Шумен”, площу біля кінотеатру “Ювілейний”, площу біля обласного палацу молоді, набережну.
Пунктом 6.2. статті 6 Порядку визначені відомості які повинні бути зазначені у заяві про проведення мирних заходів.
Указ президії Верховної Ради СРСР “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР”, що згідно з Постановою Верховної ради України від 12.09.91 року “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР”, ст. 1 розділу ХV Конституції України та відповідно до роз'яснень п. 6 Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.96 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя ” є чинним на території України, передбачає право органу місцевого самоврядування регламентувати порядок проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій з урахуванням місцевих умов.
Відповідно до ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, до відання виконавчого комітету Херсонської міської ради належать повноваження щодо вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Виходить з того, що проведення масових заходів, організованих в місцях не передбачених Порядком, тобто м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна"), Порядком не передбачається і не відповідає необхідним вимогам, чим може реально загрожувати громадському порядку, порушувати права і свободи населення м. Херсона, інших людей, створювати умови для заворушень чи злочинів.
Проведення вказаних у заявах акцій у місцях для цього не пристосованих може неминуче призвести до дезорганізації роботи органів влади, місцевого самоврядування, військових частин, а також міського транспорту, значної кількості підприємств, установ та організацій, буде перешкоджати проїзду машин спеціального призначення, таких як пожежні автомобілі, автомобілі швидкої медичної допомоги, аварійних служб енерго-, тепло-, водо- та газопостачання, а отже буде порушено права громадян на ці послуги.
Передбачені ст.ст. 33, 49, 53 Конституції України права людини і громадянина на працю, освіту, охорону здоров'я, свободу пересування кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, не можуть бути на території міста Херсона реалізовані у повному обсязі за умови здійснення зазначених масових акцій в місцях для цього не відповідних. В свою чергу, право на визначення відповідних місць органом місцевого самоврядування передбачено законом та виходить з норм Конституції і це право використано Херсонською міською радою при прийнятті рішення від 24.03.06 №1140, норми якого порушені відповідачами.
Так відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни зобов'язані завчасно сповіщати органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій.
Оскільки частина друга ст. 39 Конституції України передбачає обмеження судом реалізації права громадян на проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, то вирішення цього питання на практиці потребує певного часу. Зокрема, за цей період необхідно з'ясувати умови проведення масових акцій, їх відповідність чинному законодавству та визначити необхідність залучення певних сил та засобів правопорядку тощо.
З урахуванням викладеного, на підставі вивчення матеріалів справи, суд приходить до висновку, що в інтересах забезпечення громадського порядку, з метою запобігання заворушенням та захисту прав і свобод громадян та інших осіб необхідно адміністративний позов задовольнити.
Відтак, суд приходить до висновку, що з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню злочинів, правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Херсона, забезпечення нормального функціонування підприємств та установ за адресою м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна") доцільно вирішити питання про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання. Зазначені обмеження не порушують права громадян на мирні зібрання, так як стосуються лише м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна").
Керуючись ст.ст.8,9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Обмежити Херсонську міську громадську організацію "За чесну владу", заступника голови Херсонської міської громадської організації "За чесну владу" ОСОБА_4, ОСОБА_3 в проведенні акції за адресою м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна") з 17:00 год. 30.08.2010 по 08:00 год. 10.09.2010, шляхом заборони проведення акції за адресою м. Херсон, пр.Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна") з 17:00 год. 30.08.2010 по 08:00 год.10.09.2010.
Заборонити Херсонську міську громадську організацію "За чесну владу", заступника голови Херсонської міської громадської організації "За чесну владу" ОСОБА_4, ОСОБА_3 встановлювати банер за адресою м. Херсон, пр. Ушакова, 45 (площа біля кінотеатру "Україна") з 17:00 год. 30.08.2010 по 08:00 год. 10.09.2010.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суду, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 серпня 2010 р..
Суддя Горшков В.М.
кат. 6.17