Постанова від 21.08.2010 по справі 4087/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" серпня 2010 р.

09 год.00 хв.Справа № 2а-4087/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Козловій Н.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області

про визнання протиправним розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Цюрупинської районної державної адміністрації (далі - РДА) про визнання протиправним розпорядження голови РДА від 20.04.2010 р. № 48/2-21 про його звільнення з посади заступника голови РДА згідно ст. 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", у зв'язку з припиненням повноважень згідно поданої заяви, поновлення на посаді, стягнення з Цюрупинської РДА середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди в розмірі 5 000,00 грн. Судом прийнято до уваги, що позивач вживав заходів для досудового врегулювання спору та через це пропустив строк звернення до адміністративного суду, тому строк звернення поновлено. В ході розгляду справи ОСОБА_1 відмовився від відшкодування йому моральної шкоди та стягнення у зв'язку з цим 5 000,00 грн., провадження у справі в цій частині закрито ухвалою суду.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що за час своєї роботи заступником голови Цюрупинської РДА працював сумлінно, без порушень трудової дисципліни. У зв'язку з призначенням нового голови РДА, 30 червня 2009 р. подав заяву про припинення своїх повноважень заступника голови, як того вимагає Закон України "Про місцеві державні адміністрації". Таке звільнення підлягає погодженню облдержадміністрацією, Міністерством регіонального розвитку та будівництва України та Кабінетом Міністрів України.

В липні 2009 р. звільнення з посади погоджено Міністерством регіонального розвитку та будівництва України і Херсонською облдержадміністрацію. Подання про звільнення розглядалось також в Кабінеті Міністрів України, але було відхилено. Позивач продовжував працювати на посаді заступника голови РДА.

24 вересня 2009 р. ОСОБА_1 звернувся до Цюрупинської РДА з заявою про відкликання заяви про звільнення, але, не дивлячись на це, райдержадміністрація повторно направила подання про звільнення до Кабінету Міністрів України, яке також не було погоджено.

В 2010 р. голова РДА втретє використав, вже відкликану заяву про звільнення, та знову направив матеріали для погодження до Кабінету Міністрів України. При цьому, при повторних зверненнях до Кабінету Міністрів України, райдержадміністрацією не отримувалося нових погоджень на звільнення від Міністерства регіонального розвитку та будівництва України і Херсонської облдержадміністрації, посилання робились на раніше відхилені.

8 квітня 2010 р. Кабінетом Міністрів України, лише після третього звернення Цюрупинської РДА, надано погодження на звільнення.

20 квітня 2010 р. голова райдержадміністрації видав розпорядження № 48/2-21 про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови РДА.

На думку позивача, голова райдержадміністрації ввів в оману Кабінет Міністрів України, оскільки надав на обґрунтування свого подання відкликану ще у вересні 2009 р. заяву та листи-погодження, які вже двічі були відхилені Кабінетом Міністрівів України.

На думку позивача, при повторних зверненнях до Кабінету Міністрів України відповідні погодження необхідно отримувати знову.

З метою вирішення спору ОСОБА_1 звертався до голови Херсонської обласної державної адміністрації, прокурора Цюрупинського району та Кабінету Міністрів України, що не дало наслідків.

Позивач вважає звільнення неправомірним, просив поновити його на посаді та стягнути з райдержадміністрації середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Представник відповідача проти позову заперечила, пояснила, що відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення. Заява ОСОБА_1 про звільнення з посади заступника голови райдержадміністрації була погоджена керівником райдержадміністрації, облдержадміністрацією та Міністерством регіонального розвитку та будівництва України. Законом не передбачено скільки разів пакет документів може направлятись до Кабінету Міністрів України та необхідність отримання повторних погоджень. Персональна відповідальність голів місцевих державних адміністрацій зумовила законодавче закріплення їх права вирішувати кадрові питання, зокрема, формувати склад і структуру місцевих державних адміністрацій, призначати на посади та звільняти з посад своїх заступників. Це дає можливість новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій створити такий механізм внутрішнього управління, який надає можливість голові та його заступникам діяти як "єдина команда", дозволяє ефективно здійснювати повноваження, віднесенні до відання місцевих державних адміністрацій Конституцією та законами України. Вважає розпорядження від 20.04.2010 р. № 48/2-21 про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Цюрупинської РДА обґрунтованим та правомірним. Вказала, що ніяких розпорядчих документів з цього питання в 2009 р. не приймалось. Просила відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Питання формування місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України "Про місцеві державні адміністрації". За змістом ст. 10 цього Закону перші заступники та заступники голів районних державних адміністрацій призначаються на посади головами цих адміністрацій за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

При зміні голів районних державних адміністрацій перші заступники та заступники заявляють про припинення своїх повноважень.

У названому Законі вирішення питання новопризначеним головою районної державної адміністрації не ставиться в залежність від того, чи подали особи, які виконували обов'язки за цими посадами, заяви про припинення своїх повноважень, і не визначається певних строків його вирішення.

Як вбачається зі ст. 6 згаданого Закону про призначення тих же осіб на посади першого заступника та заступників голови РДА або звільнення їх та призначення на ці посади інших осіб голова зазначеної адміністрації має видати розпорядження.

Якщо таке розпорядження не видавалось, а новопризначений голова райдержадміністрації фактично допустив осіб, які займали згадані посади, до виконання повноважень за цими посадами без застереження, що це робиться до належного вирішення питання про заміщення посад, трудовий договір із ними на підставі ч. 4 ст. 24 КЗпП України може вважатись укладеним.

Таким чином, враховуючи той факт, що ОСОБА_1 фактично був допущений до виконання повноважень заступника голови Цюрупинської РДА, ніяких розпоряджень щодо звільнення його з посади новопризначеним головою райдержадміністрації, зокрема, в 2009 р. не видавалось, що підтверджено представником відповідача в судовому засідання, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено порушення трудового законодавства, а тому розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації є протиправним.

Відповідно до ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 року "Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати"(далі - Порядок) цей порядок застосовується у випадках вимушеного прогулу працівника (підпункт "з" пункту 1). За змістом п. 2 Порядку, збереження заробітної плати “у всіх інших випадках”, до яких відноситься й випадок вимушеного прогулу, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Не приймаються до уваги календарні місяці, які не були повністю відпрацьовані. В зв'язку з цим, при розрахунку середньомісячної заробітної плати суд виходив із розміру заробітної плати, нарахованої ОСОБА_1 в жовтні та листопаді 2009 р.

Згідно довідки Цюрупинської РДА у жовтні 2009 року позивачу нараховано 3972,04 грн., у листопаді - 3977,27 грн. Тобто, за два повних відпрацьованих календарних місяці, що передували звільненню, позивачем отримано 7949,31 грн. Отже, середньомісячна заробітна плата позивача складає 3974,65 грн. або 132,76 грн. на день. Час вимушеного прогулу ОСОБА_1 А склав 3 місяці 24 днів (з 21 квітня по 21 серпня 2010 року), відповідно заробітна плата, яка має бути стягнута на користь позивача становить 15 110,20 грн.

Оскільки, відповідно до ст. 235 КЗпП України підлягає відшкодуванню середній заробіток за час вимушеного прогулу або різниця в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, то отримана позивачем допомога по безробіттю в розмірі 3 253,06 грн. (згідно довідки Цюрупинського районного центру зайнятості) повинна бути вирахувана при обчисленні заробітної плати за час вимушеного прогулу, а саме: 15 110,20 грн. - 3 253,06 грн. = 11 857,14 грн.

Таким чином, стягненню підлягає заробітна плата в сумі 11 857,14 грн.

Відповідно до п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 158-153,167, 256 КАС України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправним розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити повністю.

Визнати протиправним розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації від 20.04.2010 року № 48/2-21 "Про звільнення ОСОБА_1."

Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника голови Цюрупинської районної державної адміністрації з 20.04.2010 року.

Стягнути з Цюрупинської районної державної адміністрації (75100, Херсонська область м. Цюрупинськ, вул. Гвардійська, 24, р/р 35219008005582, ЄДРПОУ 04059823, МФО 852010, УДК в Цюрупинському районі) на користь ОСОБА_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 11857,14 грн. (одинадцять тисяч вісімсот п'ятдесят сім грн.) 14 коп.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника голови Цюрупинської районної державної адміністрації з 20.04.2010 року та стягнення заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 3974,65 грн. (три тисячі дев'ятсот сімдесят чотири грн.) 65 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 серпня 2010 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 2.29