Рішення від 04.09.2023 по справі 620/8877/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/8877/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (5-й окремий полк зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (5-й окремий полк зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за зверненням позивача про призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ групи через травму, отриману внаслідок захисту Батьківщини та пов'язану з проходженням позивачем військової служби ;

зобов'язати відповідача прийняти рішення за зверненням позивача про призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ групи шляхом направлення розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу у розмірі 250 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, до якого обов'язково долучити всі необхідні документи.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому встановлено 3 групу інвалідності по причині травми, пов'язаної з захистом Батьківщини, а тому враховуючи наявність правових підстав для отримання одноразової грошової допомоги у разі інвалідності військовослужбовця, звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з відповідним рапортом, однак станом на 22.06.2023 від відповідача будь-якої інформації про призначення зазначеної одноразової грошової допомоги або відмови у її призначенні на адресу позивача не надходило.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що 05 липня 2023 року на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт ОСОБА_1 з додатками до нього щодо виплати одноразової грошової компенсації у зв'язку з інвалідністю, що пов'язана із захистом Батьківщини. Вказаний рапорт з додатками було зареєстровано у військовій частині НОМЕР_1 за №1363 від 05 липня 2023 року. В цей же день, з метою перевірки наявності підстав для здійснення виплат, зазначених у рапорті ОСОБА_1 , командиром військової частини НОМЕР_1 дано доручення помічнику командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи, начальнику медичної служби військової частини НОМЕР_1 та помічнику командира військової частини НОМЕР_1 з фінансово-економічної роботи опрацювати пакет документів та доповісти про законність виплат, на які згідно рапорту претендує штаб-сержант ОСОБА_1 . Після опрацювання рапорту та доданих до нього документів, помічником командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи та начальником медичної служби військової частини НОМЕР_1 було здійснено усну доповідь з посиланням на нормативно-правові акти, які регулюють діяльність, пов'язану із проведенням військово-лікарської комісії та порядком виплати грошових компенсацій. В подальшому, у зв'язку з розбіжностями, що містяться у довідках щодо отримання травми позивачем, відповідно до п.п. 2.3.4. п. 2.3. розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, командиром військової частини НОМЕР_1 прийнято рішення направити лист до Центральної військово-лікарської комісії з метою оскарження рішення військово-лікарської комісії №1999 від 22 березня 2023 року. У зв'язку з цим, 02.08.2023 за вих. №1671 на адресу Центральної військово-лікарської комісії направлено лист з вимогою скасувати та переглянути рішення військово-лікарської комісії №1999 від 22 березня 2023 року. Разом з цим, враховуючи відсутність причинно-наслідкового зв'язку між травмою, отриманою ОСОБА_1 та висновком військово-лікарської комісії №1999 від 22 березня 2023 року, голові гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 направлено лист за вих. №1693 від 03.08.2023 з проханням роз'яснити причини та передумови, що стали підставою для видачі довідки військово-лікарської комісії із зазначенням що травма, отримана ОСОБА_1 пов'язана із захистом Батьківщини. 03 серпня 2023 року за результатами розгляду рапорту штаб-сержанта ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової компенсації у зв'язку з інвалідністю, що пов'язана із захистом Батьківщини, листом за вих. №1694 від 03.08.2023 позивача, у передбачені Законом строки та спосіб, повідомлено про результати його розгляду, про що останнім зроблено відмітку про отримання.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як слідує з матеріалів справи позивач проходить військову службу в 5-му окремому полку зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (в/ч НОМЕР_1 ).

19.10.2022 позивачем під час проходження військової служби в Збройних Силах України отримано травму пов'язану з захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою в/ч НОМЕР_1 від 12.11.2022 №1957 та довідкою військово-лікарської комісії від 22.03.2023 №1999 (а.с.13-14).

В подальшому, за результатом огляду МСЕК 25.04.2023 позивачу встановлено третю групу інвалідності по причині травми, пов'язаної з захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою серії 12ААГ №445375 (а.с.11).

В зв'язку з зазначеним 22.05.2023 позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що пов'язана з захистом Батьківщини, до якого надав необхідні документи (а.с.10).

Листом від 03.08.2023 №1694 військова частина НОМЕР_1 повідомила позивачу, що у зв'язку з розбіжностями, що містяться у довідках щодо отримання травми позивачем, відповідно до п.п. 2.3.4. п. 2.3. розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України начальнику Центральної військово-лікарської комісії направлено лист щодо скасування та перегляду рішення військово-лікарської комісії №1999 від 22 березня 2023 року (а.с.42-43).

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі по тексту - Закон №2011- XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 2 цього ж Закону передбачено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону 2011-XII визначено, що дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 1 статті 16 Закону 2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 162 Закону 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності І групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Відповідно до частини 6 статті 163 Закону 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Частиною 8 цієї ж статті Закону встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, згідно частини 9 Закону 2011-XII визначається Кабінетом Міністрів України (далі - Порядок №975).

Згідно пункту 1 Порядку №975 цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії (25.04.2023 року).

Підпункт 1 пункту 6 Порядку №975 передбачає розміри одноразової грошової допомоги та аналогічний змісту пункту «б» частини 1 статті 162 Закону 2011-ХІІ.

Пунктом 11 Порядку №975 передбачено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.

Відповідно до п. 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15- денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи позивач відповідно до Порядку № 975, 22.05.2023 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що пов'язана з захистом Батьківщини, до якого надав необхідні документи (а.с.10).

Однак, відповідачем, як керівником уповноваженого органу, який подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку, не вчинено вказані дії, що є порушенням вимог Порядку №975.

Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не подання розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги; зобов'язання відповідача подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за зверненням позивача про призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ групи через травму, отриману внаслідок захисту Батьківщини та пов'язану з проходженням позивачем військової служби; зобов'язання відповідача прийняти рішення за зверненням позивача про призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ групи шляхом направлення розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу у розмірі 250 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, до якого обов'язково долучити всі необхідні документи, то останні задоволенню не підлягають в зв'язку з некоректним викладенням.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (5-й окремий полк зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (5-й окремий полк зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") щодо не подання розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (5-й окремий полк зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 (5-й окремий полк зв'язку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 26613421).

Повне судове рішення складено 04.09.2023.

Суддя О.М. Тихоненко