Рішення від 01.09.2023 по справі 620/6306/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/6306/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області (далі - відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не підготовки та не направленні до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області висновку про повернення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн на рахунок позивача та зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн на рахунок позивача та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право на повернення на його рахунок помилково перерахованих коштів в сумі 19720,00 грн, в зв'язку з чим звернувся до відповідача 1 з відповідною заявою, однак Головне управління ДПС у Чернігівській області по даний час не здійснило жодних дій, які передбачені чинним законодавством України та спрямовані на повернення на рахунок позивача помилково перерахованих коштів.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.

Відповідачем 1 подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю та зазначає, що право на повернення має платник, який має переплату за рахунок помилково або надміру сплачених коштів.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 залучено до участі у справі другого відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області.

Відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, в якому просить врахувати позицію органу Казначейства при винесенні рішення по справі та зазначає, що станом на 21.07.2023 до відповідача 2 не надходили подання (висновок, повідомлення) від контролюючого органу щодо повернення (перерахування) позивачу помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як слідує з матеріалів справи 09.05.2021 з карткового рахунку позивача помилково, від ОСОБА_2 , АТ КБ "Приватбанк" було проведено платіж за наступними реквізитами: Рахунок: UA288099980313000106000025739, МФО: 899998, Код за ЄДРПОУ: 37972475, Отримувач ГУК у Черніг.обл/тг м. Чернігів/21081100, Меморіальний ордер: @2PL246232 від 11.05.2021 на загальну суму 19720,00 грн (дев'ятнадцять тис. сімсот двадцять грн 00 коп.). Призначення платежу: *; НОМЕР_1 ; НОМЕР_2 ;* ОСОБА_2 (а.с.6).

12.05.2021 від АТ КБ "Приватбанк" на адресу ГУ ДКСУ у Чернігівській області було надіслано лист №20.1.0.0.0/7-20210512/244 про те, що АТ КБ "Приватбанк" 09.05.2021 було прийнято платіж в сумі 19720,00 грн (дев'ятнадцять тис. сімсот двадцять грн 00 коп.) від ОСОБА_2 за наступними реквізитами: Рахунок: UA288999980313000106000025739, МФО: 899998, Код за ЄДРПОУ: 37972475, Отримувач ГУК у Черніг.обл/тг м. Чернігів/21081100, Меморіальний ордер: @2PL246232 від 11.05.2021 на загальну суму 19720,00 грн (дев'ятнадцять тис. сімсот двадцять грн 00 коп.). Призначення платежу: *; НОМЕР_1 ; НОМЕР_2 * ОСОБА_2 . У зв'язку з невірно вказаними реквізитами (звернення клієнта вн. №30310983) просив помилково перераховану суму 19720,00 грн (дев'ятнадцять тис. сімсот двадцять грн 00 коп.) повернути за наступними реквізитами: Рахунок: НОМЕР_3 , МФО: 305299, Код за ЄДРПОУ: 14360570, Отримувач: АТ КБ "Приватбанк". Призначення: "Поверн. Помилк. Плат. №0.0.2116799942.1, м/о @2PL246232 від 11.05.2021 п-к ОСОБА_2 , зверн. №30310983 (а.с.8).

15.11.2022 позивач звернувся до Головного управління ДПС у Чернігівській області з заявою, в якій просив повернути помилково перераховані кошти в сумі 19720,00 грн (дев'ятнадцять тис. сімсот двадцять грн 00 коп.) на рахунок ОСОБА_1 за наступними реквізитами: Рахунок: НОМЕР_3 , МФО: 305299, Код за ЄДРПОУ: 14360570, Отримувач: АТ КБ "Приватбанк". Призначення: "Повернення помилково сплачених коштів ОСОБА_1 інн НОМЕР_2 " (а.с.9).

Листом від 28.11.2022 Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомило позивача, що право на повернення має платник, який має переплату за рахунок помилково або надміру сплачених коштів, у даному випадку платник ОСОБА_2 , тому заяви позивача від 09.11.2022 та від 15.11.2022 залишаються без виконання (а.с.10).

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 14.1.182 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що помилково сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань, та у випадках, передбачених статтею 35-1 цього Кодексу.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені.

Пунктом 43.1 ст. 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (пункт 43.3 ст. 43 ПК України).

У відповідності до пункту 43.4 статті 43 ПК України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Пунктом 43.5. ст. 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

В свою чергу, механізм повернення коштів з бюджетів регулюються Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (зі змінами) (далі - Порядок № 787).

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 787 повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 787 у разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року N 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за N 370/33341.

Враховуючи, що за позивачем обліковуються помилково сплачені кошти, наявність яких підтверджена доданими до матеріалів справи документами, для повернення яких позивач подав письмову заяву, вказавши напрям перерахування цих коштів, відповідач 1 безпідставно не виконав покладений на нього ст. 43 ПК України обов'язок та п. 5. Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, оскільки не підготував висновку про повернення коштів та не подав його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, наявні правові підстави для задоволення позову.

Таким чином, не підготувавши висновок про повернення коштів та не подавши його для виконання відповідачу 2, Головне управління ДПС у Чернігівській області діяло не у спосіб, передбачений чинним законодавством та допустило протиправну бездіяльність.

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно із ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо не підготовки та не направленні до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області висновку про повернення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн на рахунок позивача та зобов'язання відповідача 1 підготувати висновок про повернення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн на рахунок позивача та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області.

При цьому, суд зазначає, що відповідачем 2 будь-яких порушень прав позивача не здійснено.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Чернігівській області щодо не підготовки та не направленні до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області висновку про повернення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн на рахунок ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління ДПС у Чернігівській області підготувати висновок про повернення помилково перерахованих грошових коштів в сумі 19720,00 грн на рахунок ОСОБА_1 та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124).

Відповідач 2: Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області (вул. Реміснича, 27, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 37972475).

Повний текст рішення суду складено 01.09.2023.

Суддя О.М. Тихоненко