Рішення від 04.09.2023 по справі 520/9923/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

04 вересня 2023 року № 520/9923/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Пенсійного фонду в Харківській області в перерахунку ОСОБА_1 пенсію із зарплат, згідно з висновком судово-економічної експертизи ім. Бакаріуса з 01.12.2022р. протиправною;

- встановити заробітну плату для призначення виплати ОСОБА_1 пенсії із заробітної плати згідно з висновком судово-економічної експертизи ім. Бакаріуса, тобто із зарплати за травень 1986р. - 1457,53руб.;

- згідно Конституції України ст. 16, 17 так ОСОБА_1 являється інвалідом Великої Вітчизняної війни, а також ветераном військової служби, виплачувати пенсію без обмежень 10 мінімальними пенсіями за віком з 01.12.2022р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області області з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з висновків судової економічної експертизи № 6125, складеної 28.08.2006 Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса.

Проте листом від 19.01.2023 року відповідач відмовив у здійсненні відповідного перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що має право на такий перерахунок, однак відповідач безпідставно його не здійснює.

Ухвалою суду від 05.05.2023 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності 2 групи від захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС обчисленої в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно з Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач 01.12.2022 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для ліквідаторів 1 категорії з відсотком втрати працездатності 80% з 01.12.2022 року розмір пенсії обчислений з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати становить 15625,30 грн.

Станом на 01.12.2022 розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений з заробітної плати за період з 01.05.1986 по 31.05.1986 за роботу в зоні відчуження і складає 19404,10 грн.

Після проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2023 розмір пенсії позивача складає 20904,10 грн.

Також Управління просить звернути увагу, що відповідно до ст. 2 Закону № 3668-VІ із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VІІІ від 24.12.2015, № 1774-VIIІ від 06.12.2016 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника- консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У грудні 2022 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з висновків судово-економічної експертизи № 6125, складеної 28.08.2006 Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса.

Відповідно до копії письмового висновку судово-економічної експертизи № 6125, складеної 28.08.2006 Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса на вирішення експертизи були поставлені наступні питання:

1. Чи відповідає розмір заробітної плати ОСОБА_1 за його роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 1 травня по 9 червня 1986р. вимогам чинного на той час законодавства Української PCP і СРСР? Якщо ні. то якому законодавству конкретно і в якій його частині?

2. Якщо розмір зазначеної вище зарплати ОСОБА_1 не відповідає вимогам чинного на той час законодавства, то який розмір вона повинна складати на сьогоднішній день в діючих грошових одиницях України з урахуванням вимог чинного союзного та республіканського законодавства на той час?

3. Якщо розмір нарахованої та сплаченої на користь ОСОБА_1 зарплати за його роботу но ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період часу з 1 травня по 9 червня 1986р. відрізняється від заробітку, який повинен був бути йому нарахований згідно вимог чинного на той законодавства, та яку суму в діючих грошових одиницях України складає ця різниця з урахуванням інфляційних процесів в державі і відповідної індексації грошових доходів населення?

Згідно висновку експерта, що проводив судову економічну експертизу, в наслідок проведених досліджень відповіді на питання, що ставив суд, наступні:

ПО ПЕРШОМУ ПИТАННЮ

В обсязі наданих документів, розмір заробітної плати ОСОБА_1 , нарахованої за роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період-ї 01 травня 1986р. по 09 червня 1986р, не відповідає вимогам діючого на той період часу законодавства.

ПО ДРУГОМУ ПИТАННЮ

В обсязі наданих на дослідження документів, ОСОБА_1 за роботі1 з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01 травня 1986р. по 09 червня 1986р.. у відповідності з вимогами діючого на той період часу законодавства, заробітна плата повинна бути нарахована в розмірі 1960,21 руб. (одна тисяча дев'ятсот шістдесят руб 21 коп.), в тому числі:

- за травень 1986р.- 1457,53 руб.

- за червень 1986р. - 502,68 руб.

ПО ТРЕТЬОМУ ПИТАННЮ.

В обсязі наданих документів, розмір заборгованості но заробітній платі перед ОСОБА_1 з урахуванням «Рекомендацій щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді цивільних справ» (лисі Верховного Суду України від 03.04.1997р. № 62-97р.), за роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01 травня 1986р. по 09 червня 1986р. станом на 01.08.2006р. складе:

- з урахуванням даних копії довідки № 27 від 02.02.2005р. 2625,41 грн. (дві тисячі шістсот двадцять п'ять руб. 41 коп.);

- з урахуванням даних довідки № 13/356 від 05.01.2005р.- 3113,69 грн. (три тисячі сто тринадцять руб. 69 коп.).

Листом від 19.01.2023 управлінням повідомлено позивача, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1828 функції призначення та виплати пенсій передані органам Пенсійного фонду України з 01.03.2001. До цього часу призначення та виплата пенсій здійснювалась органами праці та соціального захисту населення.

З 01.03.2008 розмір Вашої пенсії обчислено з розрахунку заробітної плати за період перебування в зоні відчуження з 05.05.1986 по 31.05.1986 (27 днів) на підставі довідки від 21.02.2008 № 15, виданої комунальним підприємством ТВО “Харьковкомунпромвод”, про фактичну заробітну плату, яку Ви надали до заяви про перерахунок пенсії від 21.02.2008 №108.

З 01.01.2012 розрахунок Вашої пенсії здійснювався відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ствердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із вищевказаної заробітної плати.

З 25.04.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 по справі №520/10144/19 обчислення Вашої пенсії провадилось з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до пик. »і Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської

катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.

З 01.12.2022 Вам проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 №1210 і від 26 вересня 2012 №886”, якою внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23.11.2011 року № 1210.

Заробітна плата розрахована за період перебування в зоні відчуження з 05.05.1986 по 31.05.1986 (27 днів) на підставі довідки від 21.02.2008 № 15. виданої комунальним підприємством ТВО “Харьковкомунпромвод”.

Розмір пенсії становить : 18137,30 грн. - основний розмір пенсії по інвалідності (6186,32грн. *3,66480* 80%); 837,20 грн. -підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (2093.00грн.*40%); 50.00 грн. -цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи; 379,60 грн. -додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 19404,10 грн. -загальний розмір пенсії.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Відповідно до частий другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положенням статті 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2003 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із статтею 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Статтею 40 Закону, військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.

Відповідно до статті 54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою статті 55 вказаного Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно із ст. 57 Закону, визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що наслала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Згідно п. 1 Порядку, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Пунктом 7 Порядку передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст. 101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

В силу ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

В силу ст. 104 КАС України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.

Порядок проведення експертних досліджень та складення висновків експерта за результатами проведеного позасудового експертного дослідження визначається відповідно до законодавства.

Таким чином, аналіз вищевказаних норм вказує на те, що розмір пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС обчислюється з розрахункового (умовного) розміру заробітку за роботу в зоні відчуження.

Розрахунок заробітку позивача за його роботу в зоні відчуження підтверджується висновком судової економічної експертизи № 6125 від 28.08.2006 року.

На підставі вищезазначеного, суд вважає, що відмова відповідача, оформлена листом від 19.01.2023 «Про розгляд звернення», не відповідає критеріям правомірності, оскільки позивач має право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом № 796-ХІІ, незалежно від часу призначення пенсії, з урахуванням виявлення позивачем відповідного бажання, відповідач зобов'язаний був забезпечити право позивача на перерахунок його пенсії.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Окрім того, суд враховує, що статтею 13 "Право на ефективний засіб юридичного захисту" Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод установлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahalv. theUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02)).

Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, обираючи спосіб відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

За таких обставин суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.12.2022 р. ОСОБА_1 перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із заробітної плати згідно з висновком судово-економічної експертизи № 6125, складеної 28.08.2006 Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса, а саме за травень 1986р. - 1457, 53 руб.

Щодо вимоги позивача щодо виплати пенсії без обмежень 10 мінімальними пенсіями за віком з 01.12.2022р., суд зазначає, вона задоволенню не підлягають, оскільки перерахунок пенсійної виплати наразі не виконано. При цьому, суд виходить з того, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє. Позовна вимога в цій частині заявлена позивачем передчасно, оскільки оцінка розміру щомісячних виплат пенсії позивачу може бути зроблена лише після проведення пенсійним органом перерахунку пенсії.

Матеріали справи не містять доказів, що пенсія позивачу з 01.12.2022р виплачується з обмеженням максимальним розміром.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Пенсійного фонду в Харківській області, оформлену листом від 19.01.2023 «Про розгляд звернення» в перерахунку ОСОБА_1 пенсії із зарплат, згідно з висновком судово-економічної експертизи № 6125, складеної 28.08.2006 Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса з 01.12.2022р. - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести з 01.12.2022 р. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із заробітної плати згідно з висновком судово-економічної експертизи № 6125, складеної 28.08.2006 Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса, а саме за травень 1986р. - 1457,53 руб.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 04 вересня 2023 року.

Суддя Бадюков Ю.В.