Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 вересня 2023 року № 520/11557/22
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕРГАЧІ-АГРО" (вул. Сумська, буд.49, м. Харків, 61058, код 31797071) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд.46, м. Харків, 61057, 43983495) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕРГАЧІ-АГРО", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Харківській області щодо ненадання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з податку на прибуток приватних підприємств розмірі 154 134, 00 грн.;
- стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області надмірно сплачені грошові коштів з податку на прибуток у розмірі 154 134, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у ТОВ "ДЕРГАЧІ-АГРО" виникла переплата грошових коштів за кодом класифікації доходів бюджету 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств) у розмірі 255200 грн. відповідно до платіжного доручення №250 від 05.06.2020 року. Уточнюючою податковою декларацією з податку на прибуток підприємств (квитанція №2 від 30.07.2021р.) реєстраційний №9373676317, задекларовано суму до сплати з податку на прибуток у розмірі 11 066,00грн. Позивач звернувся до відповідача з заявами про повернення надміру сплачених коштів. Відповідно до платіжних доручень №85452916 від 27.09.2021р. та №86650106 від 26.10.2021р. відповідачем повернуто на рахунок позивача кошти у розмірі 90000 грн. Проте, залишок неповернутих надміру сплачених грошових коштів складає 154 134 грн., в зв'язку з чим позивач звернуся з даним позовом до суду.
Представник відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, згідно наданого до суду відзиву на позов, заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що діяв згідно чинного законодавства, просив відмовити в задоволені позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕРГАЧІ-АГРО", податковий номер 31797071, з 25.07.2021р. перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Харківській області.
У позивача виникла переплата грошових коштів за кодом класифікації доходів бюджету 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств), переплата виникла у розмірі 255 200,00 грн. відповідно до платіжного доручення №250 від 05.06.2020 року.
Уточнюючою податковою декларацією з податку на прибуток підприємств (квитанція №2 від 30.07.2021р.) реєстраційний №9373676317, задекларовано суму до сплати з податку на прибуток у розмірі 11 066,00грн.
Позивач направив на адресу відповідача заяви: від 30.08.2021 року на суму повернення переплати 45 000,00 грн., від 04.10.2021 року на суму повернення переплати 45 000,00 грн., від 31.01.2022 року на суму повернення переплати 49 000,00 грн., від 09.11.2022 року на суму повернення переплати 49 000,00 грн.
За заявами від 30.08.2021р. та від 04.10.2021р. ГУ ДПС в Харківській області сформовані висновки 20.09.2021 за № 0147105V2011 на суму 45000 грн. та 23.10.2021р. на суму 45000 грн.
Відповідно до платіжних доручень №85452916 від 27.09.2021р. та №86650106 від 26.10.2021р. відповідачем повернуто на рахунок позивача надміру сплачені грошові кошти у розмірі 90 000,00 грн.
Заяви надані платником протягом 31.01.2022р. та 09.11.2022р. на загальну суму 98000 грн., у зв'язку з введенням військового стану, розглянуто відповідачем у лютому 2023р. 02.03.2023р. сформовані електронні висновки за № 00225226EV/2030 та № 0022527EV/2030 на загальну суму 98000 грн., які відповідно ло п. 9 р. ІІІ Порядку № 60 передані на погодження до Департаменту фінансів Харківської обласної адміністрації. Після погодження Департаментом висновок засобами електронного документообігу автоматично буде передано до Державної казначейської служби на виконання.
Отже, станом на час розгляду справи відповідно до інформаційно - комунікаційної системи "Податковий блок" в інтегрованій картці платника податків позивача з податку на прибуток обліковується неохоплена висновками переплата у розмірі 56134 грн.
При цьому, відповідач зазначив, що належним чином оформлених заяв про повернення вказаної суми до податкового органу від позивача не надходило. При зверненні позивача з заявою відповідно до вимог ст. 43 ПК України, відповідач вчите дії щодо повернення помилково сплаченої суми.
Також відповідач вказав, що за даними ІКС "Податковий блок" в режимі "Журнал опрацювання заяв на повернення" заява на загальну суму 244134грн. не значиться. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені. (п.43.3)
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг. (п.43.4)
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. (43.5)
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Проведення повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок), зарахування надміру та/або помилково сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими кодами (підкодами) бюджетної класифікації здійснюється виключно на підставі та за умови виконання вимог ст. 43 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 р. № 60 «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 р. за № 370/33341 із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 28.10.2022 року N 354 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 р. № 60» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2022 р. за № 1401/38737.
Відповідно до п. 9 р. ІІІ Порядку сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.
Сформовані електронні висновки про повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 третього робочого дня після надходження заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.
Електронні висновки про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами (крім платежів, які сплачені у 2016 році до місцевих бюджетів населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України (далі - непідконтрольні території), та акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального, акцизного податку з реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовується в електронних сигаретах, що оподатковуються згідно з підпунктом 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Податкового кодексу України), направляються до Казначейства для виконання за умови їх погодження з відповідними місцевими фінансовими органами.
Як зазначалось вище та сторонами не заперечується позивачу повернуто на розрахунковий рахунок помилково сплачені кошти, в розмірі 90 000,00 грн., відповідно до його заяв від 30.08.2021 та 04.10.2021.
Заяви, надані позивачем 31.01.2022 та 09.11.2022 на загальну суму 98 000,00 грн., у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану, розглянуто у лютому 2023 року. 02.03.2023 сформовані електронні висновки за № 0022526EV/2030 та № 0022527EV/2030 на загальну суму 98 000, 00 грн., які відповідно п.9 розділу III Порядок №60 передані на погодження до Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації.
Отже сума, яка не охоплена висновками про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань складає 56134 грн.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені та відповідно формування відповідачем висновку про таке повернення є подання платником податків заяви про повернення.
Доказів того, що позивач звертався до відповідача з заявою про повернення надміру сплачений коштів в розмірі 56134грн. матеріали справи не містять.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України, отже підстави для задоволення позову відсутні.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.