04 вересня 2023 року Справа № 480/3381/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №480/3381/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну від 23.02.2023 №7.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач є громадянкою Республіки Молдова та в 2014 році нею отримана посвідка на постійне проживання відповідно до пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про імміграцію". В подальшому відповідачем прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункт 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію", відповідно до якої дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України. Зазначає, що нею не вчинялися протиправні дії на території України або на території інших держав з метою створення загрози національній безпеці України. При цьому всупереч приписів пункту 23 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою КМУ № 1983 від 26.12.2002, відповідач не запросив її для надання пояснень та прийняв оскаржуване рішення, яке не містить жодної підстави та обґрунтування у зв'язку з чим скасовується дозвіл на імміграцію.
Ухвалою суду від 18.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Управлінням ДМСУ в Сумській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які в межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також у разі необхідності запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання.
На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.
З огляду на відсутність у поданні УСБУ в Сумській області від 18.07.2022 посилань на норми матеріального права, які порушено громадянкою Республіки Молдова ОСОБА_1 , або порушення яких може слугувати підставою для скасування їй дозволу на імміграцію, а також з метою уточнення викладеної в поданні інформації, Управління листом від 21.07.2022 звернулося до УСБУ в Сумській області з проханням надати документи, які підтверджують факт причетності іноземця до діяльності, спрямованої на загрозу національній безпеці України.
У відповідь на вказаний запит УСБУ в Сумській області 19.12.2022 повідомило відповідача, що інформація стосовно причетності громадянки Республіки Молдова ОСОБА_1 до протиправної діяльності становить службову інформацію і не може бути розголошена.
Вважаючи, що оскільки УСБУ в Сумській області як суб'єкт правовідносин у сфері забезпечення національної безпеки України, наділений повноваженнями з кваліфікації дій особи, що мають ознаки загрози національній безпеці України та оскільки інформація, яка підтверджує наявність таких ознак у діях громадянки Республіки Молдова ОСОБА_1 віднесена УСБУ в Сумській області до службової, тобто такої, що має обмежений доступ та не може бути надана на запити від 18.07.2022, відповідачем 24.02.2023 правомірно прийнято рішення №7 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянці Республіки Молдова ОСОБА_1 (а.с. 14-16).
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, встановив такі обставини.
Громадянка Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звертався до Охтирського МС УДМС України в Сумській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну від 07.05.2014 (а.с. 19).
За результатами розгляду вказаної заяви, 23.08.2014 позивачу було надано дозвіл на імміграцію в Україну на підставі пункту 3 частини 3 статті 4 Закону України "Про імміграцію", як особі, яка має право на набуття громадянства України за територіальним походженням (а.с. 20).
16.09.2014 ОСОБА_1 документовано посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 (а.с. 22).
Управління Служби безпеки України в Сумській області звернулося до УДМС у Сумській області із поданням від 18.07.2022, в якому просило скасувати громадянці Республіки Молдова ОСОБА_1 дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання в Україні, у зв'язку з отриманням інформації про те, що дії ОСОБА_1 можуть становити загрозу державній безпеці України (а.с. 23).
УДМС у Сумській області здійснено перевірку матеріалів справи про надання іноземному громадянину дозволу на імміграцію та документування посвідкою на постійне проживання в Україні та для здійснення подальшого провадження та прийняття відповідного рішення листом від 21.07.2022 звернулося до Управління Служби безпеки України в Сумській області з проханням надати документи, які підтверджують факт причетності ОСОБА_1 до дій, які можуть становити загрозу державній безпеці України.
Управління Служби безпеки України в Сумській області листом від 19.12.2022 повідомило відповідача, що інформація стосовно причетності громадянки Республіки Молдова ОСОБА_1 до діяльності спрямованої на загрозу національній безпеці України становить службову інформацію і не може бути розголошена (а.с. 25).
24.02.2023 УДМС у Сумській області прийнято рішенням № 7 про скасування дозволу на імміграцію громадянці Республіка Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію" та видані на його підставі посвідки.
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства, визначаються Законом України "Про імміграцію" від 07.06.2001 №2491-III (далі - Закон).
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що дозвіл на імміграцію надається в межах квоти імміграції. Квота імміграції встановлюється Кабінетом Міністрів України у визначеному ним порядку по категоріях іммігрантів:
1) діячі науки та культури, імміграція яких відповідає інтересам України;
2) висококваліфіковані спеціалісти і робітники, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України;
3) особи, які здійснили іноземну інвестицію в економіку України іноземною конвертованою валютою на суму не менше 100 (ста) тисяч доларів США;
4) особи, які є повнорідними братом чи сестрою, дідом чи бабою, онуком чи онукою громадян України;
5) особи, які раніше перебували в громадянстві України;
6) батьки, чоловік (дружина) іммігранта та його неповнолітні діти;
8) особи, які безперервно проживали на території України протягом трьох років з дня встановлення їм статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
9) особи, які прослужили у Збройних Силах України три і більше років.
Поза квотою дозвіл на імміграцію надається:
1) одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітям і батькам громадян України;
2) особам, які є опікунами чи піклувальниками громадян України, або перебувають під опікою чи піклуванням громадян України;
3) особам, які мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням;
4) особам, імміграція яких становить державний інтерес для України;
5) закордонним українцям, подружжям закордонних українців, їх дітям у разі їх спільного в'їзду та перебування на території України;
6) особам без громадянства, які проживали на території України на підставі посвідки на тимчасове проживання протягом двох років з дня визнання їх особами без громадянства.
На виконання статті 9 Закону, особи, які перебувають в Україні на законних підставах, подають заяви про надання дозволу на імміграцію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади.
Відповідно до статті 12 Закону, дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо:
1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність;
2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили;
3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні;
4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України;
5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
6) в інших випадках, передбачених законами України.
Процедура провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну, поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, а також компетенція центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію, визначаються Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1983 від 26.12.2002 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 10 вказаного Порядку, заяви про надання дозволу на імміграцію подаються: до територіальних підрозділів за місцем проживання - особами, які тимчасово перебувають в Україні на законних підставах; до закордонних дипломатичних установ України за місцем постійного проживання - особами, які постійно проживають за межами України.
Пунктом 12 Порядку передбачено, що територіальні підрозділи за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію:
формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, інформацію, зазначену ними у заяві про надання дозволу на імміграцію, справжність поданих документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з'ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію;
проводять перевірку законності перебування в Україні іммігранта з використанням інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України (система “Аркан”), або шляхом надсилання запитів до Адміністрації Держприкордонслужби;
проводять перевірку даних іммігранта за банками даних Інтерполу з метою отримання інформації, яка є підставою для відмови у наданні дозволу на імміграцію відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 10 Закону України “Про імміграцію”;
надсилають у місячний термін разом з матеріалами справи інформацію про результати їх розгляду територіальним органам або підрозділам (відповідно до категорії іммігрантів). Справи, прийняття рішення за якими належить до компетенції ДМС чи територіальних органів, надсилаються територіальним органам, в інших випадках - територіальним підрозділам;
здійснюють провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію, якщо таке провадження належить до їх компетенції.
На виконання пункту 18 Порядку, ДМС аналізує у місячний термін отриману від зазначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку органів інформацію та на підставі матеріалів справи приймає рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу.
Відповідно до пункту 21 Порядку, дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу (пункт 22 Порядку).
У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Згідно з пунктом 23 Порядку, ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також у разі необхідності запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.
Копія рішення про скасування дозволу на імміграцію видається не пізніше як у тижневий строк з дня його прийняття особі, стосовно якої прийнято таке рішення, під розписку чи надсилається рекомендованим листом.
Отже, за змістом вказаних норм, питання щодо скасування дозволу на імміграцію, зокрема, може порушуватись регіональні органи СБУ . Під час всебічного вивчення матеріалів щодо скасування дозволу на імміграцію, ДМС, її територіальні органи, у разі потреби мають право запитувати додаткову інформацію у органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошувати для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається питання про скасування дозволу на імміграцію.
З матеріалів справи вбачається, що Управління Служби безпеки України в Сумській області звернулося до УДМС у Сумській області із поданням від 18.07.2022, в якому просило скасувати громадянці Республіки Молдова ОСОБА_1 дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання в Україні, у зв'язку з отриманням інформації про те, що дії позивача можуть становити загрозу державній безпеці України (а.с. 23).
21.07.2022 УДМС у Сумській області звернулося до Управління Служби безпеки України в Сумській області із запитом про надання документів щодо підтвердження інформації викладеної в запиті.
Управління Служби безпеки України в Сумській області листом 19.12.2022 повідомило відповідача, що інформація стосовно причетності громадянки Республіки Молдова ОСОБА_1 до діяльності спрямованої на загрозу національній безпеці України становить службову інформацію і не може бути розголошена (а.с. 25).
Тобто, не отримавши запитуваної інформації, яка на виконання вимог пунктом 23 Порядку повинна бути проаналізована для прийняття рішення, відповідач прийняв рішення № 7 про скасування дозволу на імміграцію громадянці Республіка Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію" та видані на його підставі посвідки (а.с. 29).
Таке рішення не містить жодних обгрунтувань, в ньому не вказано які саме дії ОСОБА_1 становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні.
Крім того, за відсутності підтверджуючих документів щодо вчинення позивачем дій, які становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні, відповідач не скористався своїм правом, що визначено пунктом 23 Порядку, оскільки не запросив ОСОБА_1 для надання пояснень.
Враховуючи викладене, рішення УДМС у Сумській області від 24.02.2023 № 7 про скасування дозволу на імміграцію громадянці Республіка Молдова ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію" та видані на його підставі посвідки відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги є необґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати в розмірі 1073,60 грн., сплачених за квитанцією від 29.03.2023.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 27, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 37846270) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області від 24.02.2023 №7 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянці Республіки Молдова ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 27, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 37846270).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар