13 вересня 2010 року < Текст > Справа № 2а-4748/10/0870
(15 год. 20 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кредитної спілки «Хортиця» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про скасування податкових повідомлень-рішень,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кредитної спілки «Хортиця» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про скасування податкових повідомлень-рішень №0000361702/0 від 10.03.2010, №0000361702/1 від 06.04.2010, №0000361702/2 від 16.06.2010.
Позивач в позовній заяві зазначив, що він не згодний із висновками акту перевірки від 02.03.2010 №35/23-2/25891901, на підставі яких позивачу було винесене податкове повідомлення-рішення від 10.03.2010 №0000361702/0, яким позивачу визначене зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 133 613 грн. 85 коп. (з яких основний платіж складає - 44 537 грн. 95 коп., штрафні санкції - 89 075 грн. 90 коп.. Позивач ґрунтує свої позовні вимоги на положеннях ч.2 ст. 21, ст. 23 Закону України «Про кредитні спілки», п. п. 9.2.1 п. 9.2 ст. 9, п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та вважає, що оподаткування процентів на вклади (внески) до кредитної спілки регулюється не п. п. 9.2.3, а п. 7.2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». Зазначає, що до процентів, що нараховуються на вклад (внесок) до кредитної спілки та оподатковуються за ставкою , встановленою п. 7.2 т. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», також відносяться і проценти на пайові внески членів кредитної спілки. Саме підпункт 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» містить перелік процентів, які мають спеціальний режим оподаткування, у тому числі й процент на вклад (внесок) до кредитної спілки. Таким чином, вважає, що ДПІ у Жовтневому районі невірно застосовані норми податкового законодавства, зокрема про те, що оподаткування процентів на пайові (основні та додаткові) внески членів кредитних спілок здійснюється відповідно до пп. 9.2.4 п. 9.2 ст. 9, п. 7.1. ст.. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті за ставкою 15%. Просить скасувати податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя №0000361702/0 від 10.03.2010, №0000361702/1 від 06.04.2010, №0000361702/2 від 16.06.2010 про визначення кредитній спілці «Хортиця» податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 133 613 грн. 85 коп., у тому числі основний платіж 44 537 грн. 95 коп., та штрафні санкції у сумі 89 075 грн. 90 коп.
05 серпня 2010 року на адресу суду надійшло уточнення до адміністративного позову, у якому позивач просить у зв'язку із закінченням адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення №0000361702 до ДПА України, скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя №0000361702/0 від 10.03.2010, №0000361702/1 від 06.04.2010, №0000361702/2 від 16.06.2010, №0000361702/3 від 07.07.2010.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, про що надав суду письмові заперечення на адміністративний позов. Зазначає, що перевіркою було встановлено що КС «Хортиця» у ІУ кварталі 2007 року , 2008 році, та 9 міс. 2009 року через касу спілки здійснювала виплати на загальну суму процентів по додатковим пайовим внескам особам, які є членами кредитної спілки на загальну суму 296 919 грн. 64 коп. та шляхом приєднання нарахованих відсотків на додатковий пайовий внесок до суми депозиту на загальну суму 1 788 грн. 89 коп. та шляхом приєднання нарахованих відсотків на додатковий пайовий внесок до додаткового пайового внеску на загальну суму 140 201 грн. 49 коп. При цьому, в порушення вимог п. п. 9.2.3, п. п. 9.2.4 п. 9.2 ст. 9, п. 16.3.2 ст. 16, п. 17.2 «а» ст. 17, п. 19.2 «а» ст.. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» при нарахуванні та виплаті членам кредитної спілки доходів у вигляді процентів на пайові додаткові внески податок з доходів фізичних осіб у сумі 44 537 грн. 95 коп. не нараховувався, не утримувався та до бюджету не перераховувався. З огляду на викладене вважає, що податковою інспекцією правомірно визначено позивачу податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в частині донарахування 44 537 грн. 95 коп. за основним платежем та 89 075 грн. 90 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судом встановлено, що кредитна спілка «Хортиця» (ЄДРПОУ 25891901) зареєстрована виконавчим комітетом Запорізької міської ради 29.08.2000, є платником загальнообов'язкових податків і зборів.
На підставі направлень від 08.02.2010 №0093 фахівцями ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, відповідно до ч. 1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу і Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ, відповідно до плану - графіка проведення документальний перевірок суб'єктів господарювання була проведена виїзна планова документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.010.2007 по 30.09.2009. 02.03.2010 за результатами перевірки складений акт №35/23-2/25891901.
Перевіркою встановлено, що кредитною спілкою «Хотриця» в порушення пп. 9.2.3, 9.2.4 п. 9.2 ст. 9, п. 17.2 «а» ст.. 17 п. 19.2 «а» ст.. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» при нарахуванні та виплаті доходів у вигляді процентів на додаткові пайові внески членів кредитної спілки не нарахований та не перерахований податок з доходів фізичних осіб у ІУ кварталі 2007року, 2008 році, та 9 місяців 2009 року на суму 44 537 грн. 95 коп.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Жовтневому району м. Запоріжжя винесено податкове повідомлення-рішення №0000361702/0 від 10.03.2010 яким визначено податкове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 44 537 грн. 95 коп. і застосовані фінансові санкції у сумі 89 075 грн. 90 коп..
У зв'язку із незгодою із вказаним податковим повідомленням - рішенням, кредитною спілкою «Хортиця» подано скаргу до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя. Рішенням ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя про результати розгляду первинної скарги від 02.04.2010 №3846/10/25 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, винесене податкове повідомлення - рішення №0000361702/1 від 06.04.2010.
У зв'язку із незгодою з рішенням про результати розгляду первинної скарги КС «Хортиця» подано повторну скаргу до ДПА у Запорізькій області. Рішенням про результати розгляду повторної скарги від 09.06.2010 №2469/10/25-020 податкове повідомлення - рішення залишено без змін, скарга без задоволення, винесене рішення №0000361702/2 від 16.06.2010.
У зв'язку із незгодою з рішенням про результати розгляду повторної скарги ДПА у Запорізькій області КС «Хортиця» подано повторну скаргу до ДПА України . Рішенням про результати розгляду повторної скарги від 02.07.2010 №6300/6/25-0315, податкове повідомлення-рішення залишено без змін, скарга без задоволення, винесене рішення №0000361702/3 від 07.07.2010.
Перевіркою встановлено, що КС «Хортиця» виплачувалися відсотки по додатковим пайовим внескам, а саме:
- Через касу кредитної спілки, при перевірці касових книг за ІУ квартал 2007 року, 2008 рік, та 9 місяців 2009 року, встановлено здійснення виплат через касу підприємства плати (процентів) по додатковим пайовим внескам особам, які є членами кредитної спілки. Загальна сума виплачених у зазначеному періоді процентів на додаткові пайові внески у сумі 296 919 грн. 64 коп..
- Шляхом приєднання нарахованих відсотків на додатковий пайовий внесок до суми депозиту, згідно письмових або усних заяв членів КС «Хортиця» при перевірці оборотних відомостей бухгалтерського було встановлено здійснення виплат членам кредитної спілки шляхом приєднання суми нарахованих відсотків на додатковий пайовий внесок до суми депозитного вкладу у зазначеному періоді у сумі 1 788 грн. 89 коп.
- Шляхом приєднання нарахованих відсотків на додатковий пайовий внесок до суми додаткового пайового внеску згідно письмових або усних заяв членів кредитної спілки, пр. перевірці оборотних відомостей бухгалтерського обліку було встановлено здійснення виплат членам кредитної спілки шляхом приєднання суми нарахованих відсотків на додатковий пайовий внесок, до суми додаткових пайових внесків у зазначеному періоді на суму 14 201 грн. 49 коп..
Як установлено підпунктом 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частиш включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року.
Зі змісту наведеної законодавчої норми випливає, що Законом передбачено відстрочення оподаткування процентів за певними видами операцій.
Перелік операцій, проценти за якими тимчасово не оподатковуються, визначається, виходячи з переліку таких операцій, безпосередньо наведеним у підпункті 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», але з урахуванням відсилання до змісту підпунктів 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону.
При цьому безпосередньо у підпункті 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» зазначені такі види пільгових доходів: проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або проценти (дисконтні доходи) на депозитний (ощадний) сертифікат.
В той же час, відстрочення оподаткування, передбачене підпунктом 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 розглядуваного Закону, також стосується процентів, що оподатковуються згідно з підпунктом 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
У свою чергу, підпункт 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» містить відсилання до пункту 7.2 статті 7 цього ж Закону. Саме підпункт 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» містить перелік процентів, які мають спеціальний режим оподаткування.
До таких процентів належать:
- процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок);
- процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;
- процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до законі.
Таким чином, системне тлумачення підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» разом із підпунктами 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у поєднанні зі змістом підпункту 7.2 статті 7 цього ж Закону дає підстави для висновків, що передбачене статтею 22 відстрочення оподаткування поширюється на всі види процентних доходів, як тих, що перелічені у підпункті 22.1.4, так і тих, що передбачені пунктом 7.2 статті 7 зазначеного Закону.
Виходячи з наведеного, до процентних доходів, оподаткування яких відстрочено в силу підпункту 22.1 4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», належать, зокрема, процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
У свою чергу, порядок формування і виплати процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки визначається Законом України № 2908-ІІІ від 20 грудня 2001 року "Про кредитні спілки" (далі - Закон України № 2908-ІІІ від 20 грудня 2001 року).
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України № 2908-ІІІ від 20 грудня 2001 року майно кредитної спілки формується за рахунок, зокрема, вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки).
Згідно з частиною другою статті 20 Закону України № 2908-ІІІ від 20 грудня 2001 року - пайовий капітал кредитної спілки формується за рахунок обов'язкових та додаткових пайових членських внесків членів кредитної спілки.
Відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про кредитні спілки» члени кредитної спілки мають право одержувати дохід на свій пайовий внесок , якщо інше не передбачене статутом кредитної спілки. А порядок нарахування відсотків на вказаний дохід здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про кредитні спілки», яка встановлює, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відтоків (процентів).
Водночас, як випливає з абзацу четвертого частини 1 статті 21 зазначеного Закону, кредитна спілка залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Зобов'язання кредитної спілки перед одним своїм членом не можуть бути більше 10 відсотків від загальних зобов'язань кредитної спілки.
Отже, розглядуваний Закон виокремлює пайові внески членів кредитної спілки (що є частиною майна спілки і становлять її пайовий капітал), та внески (вклади) на депозитні рахунки, що є частиною структури зобов'язань кредитної спілки.
Таким чином, у кредитній спілці передбачено існування двох видів внесків:
1. пайові, що становлять пайовий фонд спілки;
2. внески (вклади) на депозитний рахунок.
На підставі частини другої статті 21 цього ж Закону кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Отже, доходи, що нараховуються як на пайові, так і на депозитні внески членів кредитної спілки, незважаючи на різну правову цих внесків, визначені законодавством як проценти.
У свою чергу, згідно з підпунктом 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено особливий порядок оподаткування процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону. При цьому в силу системного тлумачення підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» оподаткування таких процентів відстрочено.
Зміст підпункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» дає підстави для двох можливих підходів до його тлумачення.
Відповідно до першого підходу передбачені цим підпунктом проценти охоплюють лише нарахування доходів за внесками (вкладами), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Другий підхід до тлумачення розглядуваної норми Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб »полягає, в тому, що до процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки включається також і ті проценти, що нараховуються на пайові внески членів кредитної спілки.
Вказане подвійне тлумачення зумовлене тим, що обидва види доходів кваліфіковані як проценти, а також тим, що граматична конструкція «внесок (вклад)»може стосуватися як внесків на депозитні рахунки, так і пайових внесків.
Відповідно до підпункту 4.4.1 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу рішення приймається на користь платника податків.
Зважаючи на викладене, під процентами, що нараховуються на внесок (вклад) до кредитної спілки та оподатковуються в порядку підпункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», слід розуміти як проценти на вклад (внесок), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, так і проценти, що нараховуються на пайові внески членів кредитної спілки (основні чи додаткові).
При цьому на підставі підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» оподаткування таких процентів відстрочено до 01.01.2010 року.
Наказ ДПА України «Про затвердження Порядку направлення органами податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» від 21 червня 2001 року N 253, зареєстрований у в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за N 567/5758 визначає порядок надсилання, обліку та відкликання податкових повідомлень-рішень і їх підстави. Системний аналіз норм зазначеного нормативного акту свідчить про те що скасуванню підлягає лише первинне податкове повідомлення-рішення №0000361702/0 від 10.03.2010.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковим органом не доведено, що правомірності прийняття спірного повідомлення-рішення, а тому воно підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
Позовні вимоги задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя №0000361702/0 від 10 березня 201 року .
Стягнути з Державного бюджету України на користь кредитної спілки «Хортиця» судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлене 20 вересня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак