Іменем України
04 вересня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/732/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
04.07.2023 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки в розмірі 12 236 (дванадцять тисяч двісті тридцять шість) гривень 71 копійка;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки в розмірі 12 236 (дванадцять тисяч двісті тридцять шість) гривень 71 копійка.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.
В 2004 році позивач досягла пенсійного віку. Органами Пенсійного фонду України було здійснено автоматичне переведення її з одного виду пенсії (пенсії за вислугу років) на інший вид пенсії (за віком) без відповідної заяви.
ОСОБА_1 вважає такі дії органів Пенсійного фонду України протиправними, а розрахунок розміру її пенсійного забезпечення з урахуванням всіх періодів трудової діяльності та заробітних плат для обчислення пенсії на даний момент є недостатнім, та таким, що не відповідає нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Органами Пенсійного фонду України має бути здійснений перерахунок пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому для нарахування пенсії має бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 - 2022 роки, оскільки позивачу було саме призначено пенсію за віком, а не переведено з пенсії за вислугу років.
У зв'язку з цим, позивач була змушена знов звернутись із заявою до відповідача через вебпортал Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії за віком та перерахунку мого пенсійного забезпечення із розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, що становить 12 236 (дванадцять тисяч двісті тридцять шість) гривень 71 копійка, оскільки позивачу було саме призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не переведено з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У відповідь на свою заяву, зареєстровану в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідач надіслав лист від 14.06.2023 № 3890-4059/Ж-02/8-1200/23.
У своєму листі відповідач зазначив, що позивачу було саме переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та здійснено перерахунок із застосуванням розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що з 01.03.2023 становить 7 405 гривень 03 копійки.
Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення позивача за пенсією, а саме коефіцієнту середньої заробітної плати за 2020-2022 роки, що становить 12 236 гривень 71 копійок.
Вказані обставини сталі підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 05.07.2023 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 05.07.2023 клопотання позивача про пришвидшення розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії повернуто позивачу без розгляду.
19.07.2023 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву від 18.07.2023 № 1200-0903-8/14122, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.
Пенсійне забезпечення в Україні здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який набрав чинності з 01.01.2004.
Статтею 10 Закону визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, за вислугу років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 40 Закону визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії розраховується з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до статті 43 Закону перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Частиною другою статті 43 Закону передбачено, що для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом 1 частини першої статті 40 цього Закону.
При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік з урахуванням коефіцієнтів збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного частиною другою статті 42 Закону.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 01.08.1997 отримувала пенсію за вислугу років, як працівник освіти.
Згідно особистої заяви від 03.02.2003 про переведення з одного виду пенсії на інший, ОСОБА_1 з 03.02.2003 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
За довідками про заробітну плату, наявними в електронній пенсійній справі, для обчислення розміру пенсії враховано заробітну плату за період з 01.06.1995 по 31.05.1997 (24 місяці).
Розмір пенсії обчислено із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік з урахуванням коефіцієнтів збільшення, а саме починаючи з 01.10.2017 проводилися осучаснення та індексації заробітної плати. З 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії за результатом якого визначено показник середньої заробітної плати (доходу), який застосовується для розрахунку заробітної плати при обчисленні пенсії в розмірі 7405,03 грн.
На підставі вищевикладеного, відповідач вважає, що провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 в розмірі 12236,71 грн не є можливим, а розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до норм чинного законодавства.
З урахуванням викладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено копіями паспорту громадянина України, картки фізичної особи-платника податків.
Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 30.06.2022 № 3009-5001813201.
З 17.06.1997 позивачу призначено пенсію за вислугу років, що підтверджено посвідченням від 14.07.1997 серії НОМЕР_2 .
Розпорядженням від 03.02.2003 № 128413, згідно особистої заяви від 03.02.2003 про переведення з одного виду пенсії на інший, ОСОБА_1 з 03.02.2003 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії для обчислення розміру пенсії враховано заробітну плату за період з 01.06.1995 по 31.05.1997.
З 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого визначено показник середньої заробітної плати (доходу), який застосовується для розрахунку заробітної плати при обчисленні пенсії в розмірі 7405,03 грн. розмір пенсії позивача з 01.03.2023 складає 4509,70 грн.
31.05.2023 позивач звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою, зареєстрованою за № ВЕБ-12001-Ф-С- 23-118538, в якій просила перерахувати її пенсійне забезпечення при цьому при нарахуванні пенсії застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021,2022 роки, оскільки, на думку позивача, їй було саме призначено пенсію за віком, а не переведено з пенсії за вислугою років.
У відповідь на вказану заяву відповідач своїм листом повідомив, що згідно особистої заяви від 03.02.2003 про переведення з одного виду пенсії на інший, позивача з 03.02.2003 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, яку отримуєте по теперішній час. Для розрахунку пенсії застосовано заробітну плату за період з 01.06.1995 по 31.05.1997. При обчисленні заробітної плати для розрахунку пенсії з 01.03.2023 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) - 7405,03 грн, який визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”. Відтак пенсію обчислено згідно норм чинного законодавства.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернулась до суду.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) (в редакції, станом на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно з абзацом другим пункту 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу з 06.04.2011 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII.
Частиною першою статті 5 Закону №1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону
За приписами частини першої статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Положеннями частини першої статті 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV установлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Положеннями частини третьої статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 та Верховний Суд у постанові від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17 висловили свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Відтак, у разі призначення пенсії відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, та в подальшому зверненні за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV можливим є застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
Водночас, суд зазначає, що пенсія за віком згідно Закону №1058-IV позивачці призначена з 03.02.2003, а відтак застосування показника заробітної плати за 2020-2022 роки є нормативно безпідставним.
Даний висновок узгоджується також з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 22 лютого 2018 року у справі №310/3774/17, від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17, від 01 липня 2019 року у справі №720/208/17, від 27 лютого 2020 року у справі №513/298/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17, а також з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, а тому суд відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.
Щодо доводів позивача про те, що ніякої заяви про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком 03.02.2003 вона до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не подавала, а це було здійснено автоматично при досягненні нею пенсійного віку, суд зазначає, що матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 від 03.02.2003, в якій остання просила перевести її на пенсію за віком.
Суд зауважує, що в цій справі надається оцінка діям відповідача щодо незастосування при розрахунку пенсії за віком середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2020-2022 роки, і не є спірним питанням правильність обрахунку розміру пенсії за віком з дати призначення її.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням фактичних обставин справи та наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, судові витрати покладаються на позивача.
Разом з тим, суд зауважує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2147,20 грн.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2684,00 грн.
Позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, друга з яких є похідною від першої, тому ставка судового збору становить 1059,20 грн.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
З огляду на наведене, суд роз'яснює позивачеві право звернення з клопотанням про повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 1088 грн.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461; місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганської області, 93404) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська