31 серпня 2023 року № 320/12116/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України (вч НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльність,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (вч НОМЕР_1 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 в частині ненадання відповіді на поданий ОСОБА_1 інформаційні запити на отримання публічної інформації від 30 березня 2023 року;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати ОСОБА_1 достовірну, точну та повну інформацію, що запитувалась згідно з поданими інформаційними запитами від 30 березня 2023 року в порядку передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації",у вигляді скан-копій документів на електронну пошту запитувача: ІНФОРМАЦІЯ_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.03.2023 електронною поштою звернувся до відповідача із запитом на інформацію, який останній проігнорував - не надав відповіді, чим, на думку позивача, порушив його право на доступ до публічної інформації.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.04.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому останній заперечував проти заявлених позовних вимог та просив суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
30.03.2023 позивач звернувся до Міністерства оборони України із запитами на інформацію, в яких просив надіслати на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 наступну інформацію:
- чи була Війська частина НОМЕР_2 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " сил територіальної оборони ЗСУ (Закарпаття ІНФОРМАЦІЯ_3) залучена / відряджена до виконання бойових завдань у зону / район ведення воєнних бойових дій на виконання бойового розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України №2508Т від 23.04.2022 на виконання вимог ч. 2 ст. 20 Закону України "Про основи національного спротиву";
- надати копію бойового розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України №2508Т від 23.04.2022;
- інформацію про зміст бойового розпорядження Головнокомандуючого Збройних Сил України №2508Т від 23.04.2022 (тобто які військові частини були задіяні до виконання завдань у зону / район ведення бойових дій).
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, що полягає у ненаданні запитуваної інформації, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, з приводу чого суд зазначає таке.
Так, статтею 40 Конституції України закріплено право особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначений Законом №2939-VI.
Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно із статтею 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
За приписами статті 14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
За змістом частини 1 статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та надання інформації за запитами на інформацію.
Приписами статті 19 Закону №2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частинами 1, 4 статті 20 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
В матеріалах справи відсутні докази надання відповідачем відповіді на запити позивача та докази отримання таких відповідей позивачем.
Зважаючи на викладене, відповідачем, у порушення вимог статті 20 Закону №2939-VI, не надано у встановлений строк відповіді на запити на інформацію від 30.03.2023, у зв'язку з чим допущено протиправну бездіяльність щодо їх розгляду.
Суд звертає увагу, що позовні вимоги обґрунтовуються виключно фактом ненадання відповіді на запит.
Ураховуючи вищевикладене належним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду запитів ОСОБА_1 від 30.03.2023 та зобов'язання надати відповіді на такі запити.
При цьому позовні вимоги в частині зобов'язання вчинити дії щодо надання достовірної, точної та повної інформації, а також відповідних копій документів у цьому випадку є передчасними.
Таким чином адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністратвиний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України (вч НОМЕР_1 ) щодо розгляду запитів ОСОБА_1 на інформацію від 30.03.2023.
Зобов'язати Міністерство оборони України (вч НОМЕР_1 ) розглянути та надати ОСОБА_1 відповідь на його запити на інформацію від 30.03.2023.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.