про прийняття адміністративної справи до провадження
04 вересня 2023 року м. Київ № 826/4125/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши питання про прийняття до провадження адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Фонду державного майна України та Екзаменаційної комісії Фонду державного майна України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
- визнати незаконним і скасувати рішення Екзаменаційної комісії Фонду, оформлене Протоколом від 28 лютого 2017 року №93 про позбавлення (анулювання) ОСОБА_1 кваліфікаційного свідоцтва оцінювача ЦМК №71, виданого 13 березня 2004 року Фондом та ПВНЗ "Міжнародний інститут бізнесу" за спеціалізацією 2.1. "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів (крім прав на об'єкти інтелектуальної власності)" (далі - Рішення №93);
- визнати незаконним і скасувати Наказ Фонду від 15 березня 2017 року №412 про позбавлення (анулювання) ОСОБА_1 кваліфікаційного свідоцтва оцінювача ЦМК №71, виданого 13 березня 2004 року Фондом та ПВНЗ "Міжнародний інститут бізнесу" за спеціалізацією 2.1. "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів (крім прав на об'єкти інтелектуальної власності)" (далі - Наказ №412).
- зобов'язати Фонд включити інформацію про оцінювача ОСОБА_1 до Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, та забезпечити інформування громадськості щодо скасування зазначеного рішення Екзаменаційної комісії та Наказу №412, шляхом опублікування відомостей в Державному інформаційному бюлетені про приватизацію та додатку до нього - газеті "Відомості приватизації" та на веб-сайті Фонду в Інтернеті.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 14 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року у задоволенні позову відмовив.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що спірний наказ відповідача про позбавлення (анулювання) ОСОБА_1 кваліфікаційного свідоцтва оцінювача прийнятий на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Верховного Суду від 20.07.2023 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
28.07.2023 справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду та за результатом автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Дудіну С. О.
На підставі цього, справа підлягає прийняттю до провадження для розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Скасовуючи вищевказані судові рішення, Верховний Суд зазначив, що рішенням №93 ОСОБА_1 позбавлено (анульовано) кваліфікаційного свідоцтва оцінювача. Проте, нормативно правової підстави для позбавлення кваліфікаційного свідоцтва оцінювача у цьому рішенні не зазначено.
У Наказі №412 Фонд лише посилається на частину другу статті 16 №2658-ІІІ без зазначення, з яких саме підстав позбавлено позивача кваліфікаційного свідоцтва оцінювача.
Верховний Суд зауважив, що суди попередніх інстанцій, ухвалюючи рішення, також не встановили та не перевірили підстави, передбачені частиною другою статті 16 Закону №2658-ІІІ, щодо позбавлення ОСОБА_1 кваліфікаційного свідоцтва оцінювача.
У позовній заяві позивач також вказував на протиправність рішення і через відсутність передбачених законодавством підстав для розгляду Екзаменаційною комісією питання щодо позбавлення його кваліфікаційного свідоцтва оцінювача.
Абзацами 1, 2 пункту 1 розділу IV Положення №1997, розгляд питань, пов'язаних з позбавленням кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача (його анулюванням), здійснюється за таких умов: у разі отримання Фондом державного майна України письмового звернення (скарги) заінтересованих осіб (заявників). Звернення (скарга) має містити аргументовані підстави для позбавлення кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача. До звернення (скарги) додаються звіт про оцінку майна (акт оцінки майна) або належним чином оформлена його копія відповідно до вимог Положення про порядок рецензування звітів про оцінку майна та майнових прав рецензентами, що працюють у штаті Фонду державного майна України, його регіональних відділень та представництв, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 31 жовтня 2011 року №1585/1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за №1351/20089, а також одна або декілька рецензій на нього (у разі наявності). До звернення (скарги) можуть додаватися матеріали, які розкривають суть питання, зокрема судові рішення, листування з порушеного питання, інші документи.
Верховний Суд звернув увагу на те, що лист Дніпровського управління Національної поліції у м. Києві від 28 вересня 2016 року, який був підставою для ініціювання здійснити рецензування звітів, де оцінювачем виступав ОСОБА_1 , не містить викладених аргументованих підстав для позбавлення його кваліфікаційного свідоцтва оцінювача. Суди попередніх інстанцій не встановили чи може цей лист бути належною підставою для розгляду Екзаменаційною комісією питання, пов'язаного з позбавленням позивача кваліфікаційного свідоцтва оцінювача з огляду на заінтересованість управління Національної поліції у м. Києві у вирішенні цього питання.
Крім того, до позовної заяви позивач надавав докази, зокрема, копії рецензій на звіт про оцінку права вимоги зобов'язання внаслідок здійснення кредитних операцій, проведеної ГО "ВО "УТО", за результатами яких встановлено, що звіти про оцінку майна класифікуються як такі, що у цілому відповідають вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, мають незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки. Проте вони судами попередніх інстанцій на предмет їх належності щодо предмету спору не досліджувались взагалі і оцінки їм не надавалось, про що свідчать мотивувальні частини судових рішень, що оскаржуються.
Зважаючи на викладене, Верховний Суд уважає, що для правильного вирішення цього спору судам необхідно встановити визначені законом та наявні у відповідача на момент прийняття оскарженого рішення підстави для прийняття рішення з урахуванням критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України. Також надати оцінку всім аргументам, які учасники справи наводять в обґрунтування своїх вимог та заперечень. За наслідками встановлених обставин і перевірки їх доказами зробити висновок про наявність або відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини п'ятої статті 353 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.
Відповідно до частини другої статті 241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 49, 171, 179, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Дудіна С. О.
Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
2. Витребувати від сторін письмові пояснення з урахуванням позиції Верховного Суду, викладеної в постанові у цій справі, з наданням відповідних підтверджуючих доказів.
3. Повідомити учасникам справи, що відповідно до положень статті 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
4. Роз'яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, штраф або тимчасове вилучення доказів для дослідження судом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
5. Роз'яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
6. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
7. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
8. У зв'язку з відсутністю у суді можливості друкування документів, які надходять через підсистему "Електронний Суд" чи на офіційну електронну адресу суду, документи до суду направляти засобами поштового зв'язку або нарочно у паперовому вигляді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Дудін С.О.