14 вересня 2010 року < Текст > Справа № 2а-3517/10/0870
(10 год. 45 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щербака А.А.., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Запорізького міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальгнообов'язкого державного соціального страхування на випадок безробіття до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення виплаченої матеріальної допомоги,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальгнообов'язкого державного соціального страхування на випадок безробіття до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення виплаченої матеріальної допомоги у розмірі 5 811 грн. 35 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач звернувся до Правобережного міжрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 22.06.2009 і була зареєстрований як особа, яка шукає роботу. З 30.06.2009 йому надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу. 23.12.2009 позивачем була отримана довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з якої стало відомо, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, тому відповідач на момент реєстрації у Правобережному МРЦЗ відносився до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання допомоги по безробіттю. Зазначає, що з 29.06.2009 року по 23.12.2009 року стягнути з відповідача 5 811 грн. 35 коп.
У судове засідання представник позивача не з'явився просив суд проводити розгляд справи за його відсутності та позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив. Про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, судова повістка повернулася з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Матеріалами справи встановлено, що судова повістка направлялася на адресу, яка зазначена в копії поштового повідомлення від 26.01.2010 року.
Суд, відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Матеріалами справи встановлено, що 25.06.2009 року до Правобережного міжрайонного центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 для сприяння у працевлаштуванні.
25.06.2009 року ОСОБА_1 подав заяву на ім'я директора Правобережного МРЦЗ, у якій просить до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Зазначає що у даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається не отримує пенсію. 30.06.2009 відповідачем на ім'я Директора Правобережного МЦЗ була подана заява, де зазначено, що вона не має заробітку та інших передбачених доходів; не є підприємцем, не є найманим працівником, не працює за договором цивільно-правового характеру , не одержує пенсію, у разі переплати допомоги по безробіттю зобов'язується повернути сплачену суму, зобов'язується своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати та забезпечення соціальними послугами.
На підставі особистої заяви та витягу із наказів про прийняті рішення по особі директора Правобережного РЦЗ від 24.12.2009 ПК №0859029090622000015 ОСОБА_1 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 915/5136.
Відповідно до п. 2, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000, особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Правобережним МРЦЗ під час обміну даними з ДПІ було отримано відомості про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 Таким чином на момент реєстрації в службі зайнятості відповідачка відносилась до зайнятої категорії населення і не мала права отримувати допомогу по безробіттю.
Згідно п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пп. а п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" ОСОБА_1 відноситься до категорії зайнятого населення. Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів. Даний факт, ОСОБА_1, приховав, таким чином незаконно отримував допомогу по безробіттю.
У зв'язку з тим, що він був зареєстрований в установленому порядку, як безробітний у Правобережному міжрайонному центрі зайнятості м. Запоріжжя, ОСОБА_1, відповідно до ст. 36 п.2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зобов'язана своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ "Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" № 219 від 14.02.2007 р. громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Тобто, відповідач, безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримав право одержувати допомогу по безробіттю.
Відповідно до довідки, наданої Правобережним МРЦЗ за період перебування на обліку з 29.06.2009 по 23.12.2009 ОСОБА_1 була виплачена допомога по безробіттю у розмірі 5 811 грн. 35 коп. (відповідно до розрахунку з червня по грудень 2009 року).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 69114, АДРЕСА_1,) на користь Запорізького міського центру зайнятості (69037, м. Запоріжжя, вул.40 років Радянської України, 56-а. р/р 37179300901007 в ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015, ОКПО 20482573) 5 811 грн. 35 коп. (п'ять тисяч вісімсот одинадцять гривень тридцять п'ять копійок) виплаченої матеріальної допомоги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Щербак