04 вересня 2023 року Справа № 160/20483/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про зобов'язання вчинити певні дії, -
15.08.2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якому просить
- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Адаменка Миколи Миколайовича про відкриття виконавчого провадження №72394802 від 02.08.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно відкрито виконавче провадження на підставі постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за №004075, оскільки відповідно до норм ч.4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо: рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили. Так, в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №004075, яка є виконавчим документом, а також заява про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову в порядку п. 1 ч. 1 статті 151 КАС України, про зупинення дії індивідуального акта - оскаржуваної постанови №004075 від 03.05.2023, яку 18.05.2023 р. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2023 р., задоволено частково заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову, та зупинено дію постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №004075 від 03 травня 2023 р. до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/10397/23. Відтак, приступити до виконання Постанови №004075 від 03.05.2023 можливо лише після набрання законної сили судовим рішенням у справі № №160/10397/23, завершення строку, зупинення її дії та який станом на 02.08.2023 не настав, що свідчить про відсутність підстави для відкриття
виконавчого провадження. Також, позивач зазначає, що постанова винесена з порушенням ч.3 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» на підставі виконавчого документа не скріпленого печаткою із зображенням Державного Герба України, що є підставою для повернення такого виконавчого документа та порушення з боку відповідача строку для винесення такої постанови, передбаченого приписами ч.5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження». За таких обставин, постанова старшого державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Адаменка Миколи Миколайовича про відкриття виконавчого провадження №72394802 від 02.08.2023 є протиправною, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.08.2023 року відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 28.08.2023 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також, цією ухвалою витребувано у Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) матеріали виконавчого провадження № 72394802.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву до 28.08.2023 року.
Відповідач станом на 04.09.2023 року правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином.
Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалам.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 03.05.2023 Державною службою України з безпеки на транспорті, в особі його територіального органу - відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті, було винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №004075 від 03.05.2023 року, відповідно до якої постановлено стягнути з ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 гривень, за порушення ст. 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
13.06.2023 року Відділ державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області звернувся до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), з заявою щодо примусового виконання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №004075 від 03.05.2023 до ОСОБА_1 у сумі 17000 грн в якій просив: відкрити виконавче провадження та з метою виконання постанови, накласти арешт на все майно позивача та кошти для юридичних осіб, а у разі відсутності такого майна провести його опис та арешт.
16.05.2023 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області №004075 від 03.05.2023 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000 грн.
Також, 16.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з заявою про забезпечення позову, відповідно до якої позивач просив зупинити дію виконавчого документа - Постанови Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області №004075 від 03.05.2023 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000 грн до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 03.05.2023 №004075 про що винести відповідну ухвалу та зупинити примусове стягнення на підставі виконавчого документу постанови Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області №004075 від 03.05.2023 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000 грн до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 03.05.2023 №004075 про що винести відповідну ухвалу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом зупинення дії виконавчого документа - постанови Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області №004075 від 03.05.2023 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000 грн. до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №160/10397/23.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/10397/23 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи на 13 червня 2023 року об 11:00 год.
Не погоджуючись із ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову позивач звернувся з апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду.
Поставною Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2023 року апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - задоволено частково, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 р. в адміністративній справі №160/10397/23 скасовано та ухвалено нове рішення, яким заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову - задоволено частково, дію постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 004075, від 03 травня 2023 р. зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/10397/23.
З матеріалів справи вбачається, що 02.08.2023 року керуючись вимогами статей 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону, державним виконавцем Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №72394802, на підставі постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №004075 виданої 03.05.2023 року Державною службою України з безпеки на транспорті щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь держави штраф у розмірі 17000 грн.
Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення державним виконавцем відділу постанови про відкриття виконавчого провадження №72394802 від 02.08.2023 року.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
За статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-ІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі-рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких установлюються Законом України від 02 червня 2016 року № 1403-VIII «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (у редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Законом № 1403-УІІІ визначено основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус. Завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом (стаття 3).
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом (частина перша статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-ІІІ).
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-ІІІ виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років (частина перша статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-ІІІ).
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-ІІІ виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо:
1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання);
2) пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання;
3) боржника визнано банкрутом;
4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;
5) юридичну особу боржника припинено;
6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону;
7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень;
8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим;
9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем;
10) виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю;
11) Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку;
12) відповідно до умов угоди про врегулювання спору (мирової угоди), укладеної між іноземним суб'єктом та державою Україна на будь-якій стадії урегулювання спору або розгляду справи, включаючи стадію визнання та виконання рішення, виконавчий документ не підлягає виконанню або покладені виконавчим документом на боржника зобов'язання підлягають припиненню, незалежно від дати укладення такої угоди.
Суд зазначає, що у Законі України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-ІІІ приведений вичерпний перелік виконавчих документів (стаття 3):
виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України;
ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом;
виконавчі написи нотаріусів;
посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанови державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанови приватних виконавців про стягнення основної винагороди;
постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
рішення інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами;
рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішення інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України;
рішення (постанови) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.
За приписами частини 4 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Проте, під час розгляду справи судом встановлено, що поставною Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2023 року апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 р. в адміністративній справі №160/10397/23 скасовано та ухвалено нове рішення, яким заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову задоволено частково, дію постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 004075, від 03 травня 2023 р. зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/10397/23.
Натомість, 02.08.2023 року керуючись вимогами статей 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону, державним виконавцем Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №72394802, на підставі постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №004075 виданої 03.05.2023 року Державною службою України з безпеки на транспорті щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь держави штраф у розмірі 17000 грн.
Так, суд звертає увагу, що Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2023 року про зупинення дії постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 004075, від 03 травня 2023 року була прийнята до моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження №72394802, а не після або під час відкриття виконавчого провадження.
Отже, приступити до виконання Постанови №004075 від 03.05.2023 можливо лише після набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/10397/23, завершення строку, зупинення її дії та який станом на 02.08.2023 не настав, що свідчить про відсутність підстави для відкриття виконавчого провадження.
За таких обставин, суд доходить висновку, що постанову старшого державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Адаменка Миколи Миколайовича про відкриття виконавчого провадження №72394802 від 02.08.2023, є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно прийнято оскаржувані постанови, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується квитанцією №25 від 14.08.2023 року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв'язку із перебуванням головуючого судді у період з 21.08.2023 року по 01.09.2023 року у відпустці, текст рішення суду складений першого робочого дня - 04.09.2023 року.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул. Гетьманська, буд.7, код ЄДРПОУ 34893684) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Адаменка Миколи Миколайовича про відкриття виконавчого провадження №72394802 від 02.08.2023.
Стягнути з Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (51200, Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул. Гетьманська, буд.7, код ЄДРПОУ 34893684) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строк, передбачений частиною 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець