04 вересня 2023 року Справа № 160/10874/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського міського центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Дніпровського міського центру зайнятості, в якому позивач просить суд:
- відновити право позивача на отримання допомоги по безробіттю;
- визнати протиправними дії відповідача;
- стягнути з відповідача нараховану та не виплачену допомогу по безробіттю у сумі 121 912, 23 грн;
- прийняти рішення про подальше виключення можливості відповідача порушити законні права позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу було припинено виплату грошової допомоги по безробіттю у зв'язку з набранням чинності Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці" від 21 вересня 2022 року 2622- IX (далі - Закон 2622- IX), яким зокрема встановлено тривалість виплати допомоги по безробіттю під час дії воєнного стану, яка не може перевищувати 90 календарних днів. Вважає, що відповідач протиправно застосував до нього зазначену норму, оскільки вона погіршує його становище, яке останній мав до набрання чинності цим законом, а тому такі дії відповідача порушують його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Від позивача також 04.07.2023 року надійшла заява, в якій останній серед іншого просить відновити права на призначення пенсії за віком.
Утім, суд таку заяву позивача до уваги не приймає та не розцінює, як-от заяву про уточнення або збільшення позовних вимог, адже порушені у ній питання не впливають на зміст спірних правовідносин.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач скористався наданим правом та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому указав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на їх необгрунтованість. Зазначає, що що пунктом 3-3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у редакції Закону 2622- IX (дата набрання чинності 29.10.2022), встановлено тривалість виплати допомоги по безробіттю під час дії воєнного стану, яка не може перевищувати 90 календарних днів. При цьому, безробітним, строк виплати допомоги по безробіттю яких на дату набрання чинності цим Законом перевищує 90 днів, виплата допомоги по безробіттю припиняється через 30 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом. Звертає також увагу, що позивач з 30.11.2022 року отримує пенсію за віком.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.
Судом встановлено, що 27.06.2022 року позивач звернувся до центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного та із заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю
Відповідно до відомостей, вказаних в персональній картці № 045022062100017, позивачу з 21.06.2022 року надано статус безробітного на підставі ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю по 17.03.2023 року на 270 календарних днів.
Судом також встановлено, що 28.11.2022 позивачеві припинено виплату допомоги відповідно до п. 3-3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Указані обставини й слугували підставою для звернення до суду із цим позовом.
При вирішені спору суд виходить із того, що відповідно до ст. 9 Закону України «Про зайнятість населення», кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується шляхом: 1) участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття; 2) надання безоплатних соціальних послуг, зокрема, інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних, професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації з урахуванням попиту на ринку праці, сприяння у працевлаштуванні, зокрема, шляхом фінансової підтримки самозайнятості та реалізації підприємницької ініціативи відповідно до законодавства; 3) надання особливих гарантій працівникам, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці; 4) надання додаткової гарантії зайнятості окремим категоріям населення, які не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці.
Статус зареєстрованого безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема за віком, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи (п. 1 ч. 1 ст. 43 зазначеного Закону).
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 44 зазначеного Закону, зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.
Умови тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон України № 1533-ІІІ).
Разом з тим, 29.10.2022 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці", яким були внесені зміни до пункту розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Зокрема, пункт 3-3 був викладений в наступній редакції:
"3-3. Установити, що під час дії воєнного стану:
...тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів. Безробітним, строк виплати допомоги по безробіттю яких на дату набрання чинності цим Законом перевищує 90 днів, виплата допомоги по безробіттю припиняється через 30 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом;"
Таким чином, законодавець на час воєнного стану визначив особливу тривалість виплати допомоги по безробіттю, та вказав кінцевий термін виплати призначеної допомоги.
Вказані норми є чинними, а тому враховуються судом при прийнятті рішення.
Указом Президента України від 24.02.2022р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022р. № 2102-ІХ, у зв'язку із воєнною агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ, Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ та Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України 07 лютого 2023 року № 2915-IX та, який станом на час розгляду цієї адміністративної справи триває.
Судом встановлено, що станом на момент припинення виплати позивачеві допомоги по безробіттю, строк надання такої допомоги не перевищував 90 днів, адже й самими відповідачем не заперечується, що така допомога призначена з 21.06.2022 року.
Означені обставини не враховані відповідачем, який фактично безпідставно припинив позивачеві з 28.11.2022 року виплату допомоги по безробіттю через 30 календарних днів з дня набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці".
Таким чином, з аналізу наведених вище нормативно-правових актів та встановлених обставин справи, відповідач протиправно припинив позивачеві виплату допомоги по безробіттю з 28.11.2022 року, попри те, що на дату набрання чинності зазначеним вище Законом строк виплати позивачеві допомоги по безробіттю не перевищував 90 днів.
Разом з цим, судом встановлено та сторонами не заперечується, позивачеві з 30.11.2022 року призначена пенсія за віком, а відтак з цієї дати позивач втрачає статус зареєстрованого безробітного.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати позивачеві допомоги по безробіттю з 28.11.2022 року та зобов'язання останнього нарахувати та виплатити позивачеві таку допомогу за період до моменту призначення позивачеві пенсії за віком, а саме: за період з 28.11.2022 по 29.11.2022 року.
Розподіл судових витрат здійснюється пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Дніпровського міського центру зайнятості щодо припинення нарахування ОСОБА_1 допомоги по безробіттю з 28.11.2022 року.
Зобов'язати Дніпровський міський центр зайнятості провести нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю за період з 28.11.2022 по 29.11.2022 року.
У решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість), 80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровського міського центру зайнятості.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
Рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.Є. Букіна