04 вересня 2023 року Справа №160/20326/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення суду в адміністративній справі №160/20326/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2022 року у справі №160/20326/21 позовну заяву задоволено частково, а саме:
Визнано протиправною відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Новомосковським МВ УМВС України у Дніпропетровській області 28.12.1995 року) на підставі довідки №ФД96480 від 20.07.2021р. наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №31647-25157/В-01/8-0400/21 від 09.09.2021 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Новомосковським МВ УМВС України у Дніпропетровській області 28.12.1995 року) з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20.07.2021 року №ФД96480, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.
28.03.2022 року позивачем отримано виконавчий лист 160/20326/21.
31.08.2023 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/20326/21.
Розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
В обґрунтування зазначеної заяви, позивачем зазначено, що станом на 26.12.2022 року відповідно до Розрахунку на доплату пенсії за пенсійної справою ФД96480 сума виплати складає 216838,78. На даний момент, не зважаючи на судове рішення, яке набрало законної сили, виконавчий лист, який пред'явлено до виконання, відповідач судове рішення не виконує в частині виплати недоплачених сум у розмірі 216838,78 грн.
На підставі викладеного просить суд встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2022р. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що судовий контроль за виконанням судового рішення має встановлюватись щодо виконання конкретного рішення.
Згідно постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №69228240 від 08.02.2023 з виконання виконавчого листа №160/20326/21 від 28.03.2022р., відповідно до офіційного листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 11.11.2022 за вих. №0400-010901-8/115523 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2022р. по справі № 160/20326/21 проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Доплата у розмірі 216838,78 грн. буде здійснена після виділення додаткових бюджетних асигнувань.
Фактично невиплата позивачу нарахованої доплати пов'язана із відсутністю фінансування органів Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV кошти Пенсійного фонду використовуються на:
1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;
2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;
3)фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Також, відповідно до ч. 1 ст.23 та п. 20 ч. 1 ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
На підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку про те, що неповне виконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів, фактично, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, та вчинення відповідачем дій щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Таким чином, враховуючи наявні матеріали, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю.
Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/20326/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Д.В. Сидоренко