про залишення позовної заяви без руху
04.09.2023 р. Справа № 914/2625/23
Суддя Наталія Мороз,
розглянувши матеріали позовної заяви: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів
про стягнення 150 909 220, 49 грн.
Встановив:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до відповідача Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення 150 909 220, 49 грн.
Розглянувши вказану позовну заяву та додані до неї документи, господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, з огляду на наступне.
У відповідності до положень п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Однак, судом встановлено, що позивачем не зазначено жодних відомостей щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, відтак останнім не дотримано вимог п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюються у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Приписами статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2023 року для працездатних осіб в розмірі 2684 гривні.
У відповідності до ч. 3 ст. 13 Бюджетного кодексу України, складовими частинами спеціального фонду бюджету є, зокрема, доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування.
У постанові Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» в якості органів, що контролюють справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22030000 (судовий збір та надходження від звернення застави у дохід держави згідно з наказом № 11 від 14.01.2011 Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію»), визначено суди загальної юрисдикції та Державну судову адміністрацію України.
Згідно з п. 8.1 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, який затверджено наказом Мінфіну України від 29.01.2013 № 43, щодня у регламентований час за результатами обробки інформації органи Казначейства формують виписки з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих у Головних управліннях Казначейства, у вигляді електронного реєстру розрахункових документів та у разі потреби роздруковують їх. За результатами розподілу платежів між державним та місцевими бюджетами органи Казначейства формують Відомість розподілу платежів до бюджетів. Зазначені виписки та Відомість розподілу платежів до бюджетів в електронному вигляді надаються відповідно до затверджених порядків взаємодії Казначейства України з органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.
При цьому суд враховує, що у Листі Державної судової адміністрації від 02.01.2020 № 11-135/20 зазначено, що при отриманні від платників документів, які підтверджують сплату судового збору за подання заяв, скарг до суду, суди мають перевіряти зазначені в них реквізити рахунків задля уникнення втрат бюджету.
Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір»).
У відповідності до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
В свою чергу, з метою забезпечення виконання вимог цього Закону між Державною судовою адміністрацією України та Державною казначейською службою України (далі - ДКСУ) укладено угоду від 26.08.2015 про інформаційне співробітництво, відповідно до якої Державним підприємством "Інформаційні судові системи" оновлено програмне забезпечення автоматизованої системи документообігу суду КП «Д-3» та КП «ДСС» (далі - АСДС), яке здійснює: 1) централізоване отримання виписок з ДКСУ в електронному вигляді; 2) їх розподіл по судах; 3) автоматичне приєднання відомостей про сплачений судовий збір при реєстрації платіжного документа в суді за наявності виписки з ДКСУ; 4) автоматичне приєднання таких відомостей при надходженні відомостей від ДКСУ про зарахування судового збору, що надійшли після реєстрації платіжного документа в АСДС.
Позивачем в підтвердження сплати судового збору за подання позовної заяви до господарського суду подано копію платіжної інструкції від 11.08.2023 № АУ-4812 про сплату 939 400 грн судового збору.
Суд зазначає, що станом на час постановлення зазначеної ухвали в автоматизованій системі документообігу Господарського суду Львівської області (КП «ДСС») відсутня інформація про зарахування сплаченого згідно платіжної інструкції від 11.08.2023 № АУ-4812 за подання позову у цій справі до господарського суду судового збору в розмірі 939 400 грн до Спеціального фонду Державного бюджету України.
Разом з тим, судом встановлено, що в автоматизованій системі документообігу Господарського суду Львівської області (КП «ДСС») наявна Виписка про зарахування судового збору до Спеціального фонду Державного бюджету України від 11.08.2023, з якої вбачається, що позивачем згідно платіжної інструкції від 11.08.2023 № АУ-4812 судовий збір в розмірі 939 400 грн сплачений за подання до Господарського суду позовної заяви у справі № 914/2543/23.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень», усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про доступ до судових рішень», суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень.
Як встановлено судом із Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщеного на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням https://www.reestr.court.gov.ua/Review/113087491, ухвалою Господарського суду Львівської області від 28.08.2023 у справі № 914/2543/23 за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до відповідача Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" про стягнення заборгованості в розмірі 188 827611,15 грн судом ухвалено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 27.09.2023.
З наведеного суд дійшов висновків про те, що позивачем в підтвердження обставини сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області у цій справі подано копію платіжної інструкції (від 11.08.2023 № АУ-4812), якою позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області у справі № 914/2543/23, а відтак, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України позивачем не додано до позовної заяви доказів сплати судового збору у встановленому Законом порядку та розмірі.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивачем у поданій до Господарського суду Львівської області позовній заяві у цій справі заявлено одну позовну вимоги майнового характеру з ціною позову 150 909 220, 49 грн. Таким чином, сума належного до сплати судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області у цій справі становить 939 400 грн (150 909 220, 49 х 1,5%, але не більше 939 400).
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 25.12.1997 № 9-3П, не є порушенням права на судовий захист відмова суду у прийнятті позовної заяви та інших заяв, скарг, оформлених не у відповідності до чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху у відповідності до положень ст. 174 ГПК України та надання позивачу строку для усунення недоліків.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234 ГПК України, суд,
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення 150 909 220, 49 грн - залишити без руху, надавши позивачу строк 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вищевказаних недоліків.
2. У разі невиконання цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява вважається неподаною і підлягає поверненню позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст. 235 ГПК України.
Суддя Мороз Н.В.