Номер справи 703/4246/23
1-в/703/128/23
04 вересня 2023 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника ВП №2 ЧРУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 ,
особи, щодо якого розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Сміла подання т.в.о. начальника відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Світлогірське Криничанського району Дніпропетровської області, громадянина України, не працюючого, неодруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого, у силу ст.89 КК України, не судимого, однак щодо якого неодноразово застосовувалися примусові заходи медичного характеру у зв'язку з вчиненням суспільно небезпечних діянь,
Т.в.о. начальник відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП у Черкаській області звернувся до суду з поданням про встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду, оскільки останній після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став та продовжує вести антигромадський спосіб життя, скоює адміністративні правопорушення. Проведеними профілактичними бесідами позитивного результату не досягнуто, так як ОСОБА_4 знову скоїв адміністративні правопорушення.
Представник відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП у Черкаській області ОСОБА_3 у судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити.
Особа, щодо якої розглядається подання, ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.
Суд, заслухавши доводи представника відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП у Черкаській області, врахувавши позицію особи, щодо якої розглядається подання, дослідивши матеріали подання, приходить до наступного.
Відповідно до ст.1 та ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Статтею ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості та для піднаглядних встановлююються обмеження частково або у повному обсязі, визначені ст.10 Закону.
Як вбачається з вимоги Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Черкаській області від 25 серпня 2023 року, ОСОБА_4 був засуджений:
- 11 листопада 2008 року Кам'янським районним судом Черкаської області за ч.1 ст.162 КК України до 2 років обмеження волі, на підставі ст.75 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням іспитовим строком на 1 рік;
- 21 грудня 2009 року Кам'янським районним судом Черкаської області за ч.3 ст.186, ч.1 ст.263 КК України до 5 років 6 місяців позбавлення волі, на підставі ч.1 ст.71 КК України частково приєднано невідбутий строк покарання 6 місяців позбавлення волі за вироком Кам'янського районного суду Черкаської області від 11 листопада 2008 року та остаточно визначено до відбування 6 років позбавлення волі. Звільнений з місць позбавлення волі 22 квітня 2014 року, на підставі ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 квітня 2014 року, умовно-достроково на невідбутий строк 1 рік 4 місяці 11 днів.
Згідно ст.89 КПК України, такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.3 ст.90 КПК України, якщо особу було достроково звільнено від відбування покарання, то строк погашення судимості обчислюється з дня дострокового звільнення її від відбування покарання (основного та додаткового)
Згідно ч.5 ст.90 КПК України, якщо особа, що відбула покарання, до закінчення строку погашення судимості знову вчинить кримінальне правопорушення, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. У цих випадках строки погашення судимості обчислюються окремо за кожне кримінальне правопорушення після фактичного відбуття покарання (основного та додаткового) за останнє кримінальне правопорушення.
Відповідно до вимоги Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Черкаській області від 25 серпня 2023 року, ОСОБА_4 , після умовно-дострокового звільнення 22 квітня 2014 року з місць позбавлення волі, де відбував покарання за вироком Кам'янським районним судом Черкаської області від 21 грудня 2014 року, яким його засуджено за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.186, ч.1 ст.263 КК України, до 5 років 6 місяців позбавлення волі та на підставі ч.1 ст.71 КК України частково приєднано невідбутий строк покарання 6 місяців позбавлення волі за вироком Кам'янського районного суду Черкаської області від 11 листопада 2008 року та остаточно визначено до відбування 6 років позбавлення волі, кримінальні правопорушення не вчиняв, натомість до нього неодноразово були застосовані примусові заходи медичного характеру, у зв'язку з вчиненням суспільно небезпечних діянь.
Разом з тим, вчинення ОСОБА_4 , після відбування призначеного судом покарання за вищевказаним виром, суспільно небезпечних діянь, наслідком чого є застосування до нього примусових заходів медичного характеру, у відповідності до ч.5 ст.90 КК України, не перериває перебіг строку погашення судимості.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що судимості ОСОБА_4 за вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.162 КК України, що встановлено вироком Кам'янського районного суду Черкаської області від 11 листопада 2008 року, яке, відповідно до ст.12 КК України, класифікується як кримінальний проступок, та кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.186 та ч.1 ст.263 КК України, що встановлено вироком Кам'янського районного суду Черкаської області від 21 грудня 2009 року, які, відповідно до ст.12 КК України, класифікується як тяжкі злочини, є погашеними 22 квітня 2020 року, внаслідок чого, у силу ст.89 КК України, ОСОБА_4 є особою, яка не має судимості.
Враховуючи, що ОСОБА_4 , у силу ст.89 КК України, є таким, що не має судимості, та приймаючи до уваги, що Законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» не передбачено встановлення адміністративного нагляду щодо несудимої особи, суд приходить до висновку, що відносно ОСОБА_4 не можуть бути встановлені обмеження, передбачені Законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», в зв'язку з чим подання т.в.о. начальника відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП у Черкаській області задоволенню не підлягає.
Керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.392 КПК України, ст.12, 89, 90 КК України, суд
У задоволенні подання т.в.о. начальника відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 7 днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, у разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_1