Постанова від 04.09.2023 по справі 938/543/23

Справа №938/543/23

Провадження № 3/938/298/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2023 року селище Верховина

Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М.

з участю: секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ), жительки АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , непрацюючої, за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

якій роз'яснено зміст ст.63 Конституції України та права, передбачені ст. 268 КУпАП,-

В С Т АН О В И В:

26.07.2023 року близько 12.00 год. в с. Яблуниця Верховинського району матір ОСОБА_1 ухилилась від виконання, передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України, обов'язків щодо виховання своїх неповнолітніх дітей, а саме: в період часу 06.07.2023 року до 26.07.2023 року була відсутня за місцем проживання, вела антигромадський спосіб життя, зловживала спиртними напоями, не готувала їжі, не забезпечила навчання дітей, не приділяла уваги вихованню дітей та стану їх здоров'я, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, визнала, пояснивши, що дійсно з 06.07.2023 року до 26.07.2023 року була відсутня за місцем проживання та не приділяла через це уваги щодо виховання, навчання дітей та їх побуту і харчуванню.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснила, що вона працює фахівцем з соціальної роботи Білоберізької сільської ради. 19.07.2023 року до соціальної служби звернувся ОСОБА_3 , який повідомив, що його співжителька ОСОБА_1 06.07.2023 року пішла із дому, місце її перебування не відомо. Відвідавши сім'ю, встановлено, що ОСОБА_1 відсутня за місцем проживання, під час спілкування з дітьми вони підтвердили тривалу відсутність матері та пояснили, що потребують її уваги, а саме: опіки, належного виховання та навчання, приготування їжі, виконання сімейних обов'язків та материнської любові.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що його дружина (цивільна) у період часу з 06.07.2023 року по 27.06.2023 року залишила дітей без догляду, була відсутня за місцем проживання, всі обов'язки щодо дітей виконував він, як батько, та старша дочка, дружина тривалий час не поверталася, не цікавилась дітьми та вела антигромадське життя, зловживала спиртним;

Суддя вважає, що винність ОСОБА_1 у вчиненому, окрім визнання нею вини та поясненням свідка ОСОБА_2 , підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, актом обстеження умов проживання, актом оцінки потреб сім'ї, та іншими матеріалами справи в їх сукупності, які досліджені в судовому засіданні.

Зокрема, зі протоколу про адміністративне правопорушеннясерії ВАВ №437174 від 26.07.2023 року (а.с.1) вбачається, що 26.07.2023 року о 12.00 годин в с. Яблуниця Верховинського району матір ОСОБА_1 ухилилась від виконання, передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання, виховання своїх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , а саме в період часу 06.07.2023 року до 26.07.2023 року була відсутня за місцем проживання, вела антигромадський спосіб життя, зловживала спиртним, не готувала їжі, не забезпечила навчання дітей, не приділяла уваги вихованню та стану здоров'я дітей, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою Верховинського РВП ГУ НП України в Івано-Франківській області із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою.

Також, вказаний протокол про адміністративне правопорушення власноручно підписаний без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , якій було роз'яснено її права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.

При цьому, ОСОБА_1 виклала власноручно пояснення: «з текстом протоколу згідна, вину визнаю у неналежному вихованні своїх дітей» (а.с.1).

Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, доведена:

- заявою ОСОБА_3 на ім'я начальника Верховинського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області (а.с.2), в якій він просить вжити заходів до співжительки ОСОБА_1 , яка неналежно доглядає за трьома неповнолітніми дітьми, залишаючи їх без материнського нагляду та неналежним чином здійснює своїх обов'язки передбачені ст. 150 СК України;

-поясненням ОСОБА_3 (а.с. 3), в яких він вказав, що проживає зі співжителькою ОСОБА_1 та їх трьома неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; також зазначив, що його дружина останнім часом часто зловживає спиртним та неналежним чином виконує свої обов'язки щодо виховання, навчання дітей, забезпечення належного їх розвитку та догляду; з 06.07.2023 року до 26.07.2023 року її не було вдома, вона не цікавилася життям дітей; просив вжити відповідних заходів впливу до неї;

- актом оцінки потреб сім'ї від 19.07.2023 року (а.с.17-23), згідно з висновком якого за результатом оцінки потреб якого з'ясовано, що матері не було вдома з 06.07.2023 року;

- актом обстеження умов проживання від 19.07.2023 року (а.с. 24), відповідно до якого в кімнатах прибрано, чисто, діти доглянуті, забезпечені одягом, зі злів батька мати зловживає спиртними напоями і періодично залишає дітей, станом на 19.07.2023 року її нема вдома 14 днів;

-копіями свідоцтв про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 15);

Також в матеріалах справи міститься:

-ксерокопія паспорта ОСОБА_1 (а.с. 10);

-витяг з реєстру територіальної громади про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 (а.с.11);

-копія паспорта ОСОБА_3 (а.с. 8);

-витяг з реєстру територіальної громади про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 (а.с.9).

Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозаписучих засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

На підставі ст. 252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно зі ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Диспозиція ч.1 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Обов'язки щодо забезпечення батьками необхідних умов життя навчання та виховання неповнолітніх дітей закріплені в ст. 150 Сімейного Кодексу України, а саме відповідно до цього закону батьки зобов'язані 1) виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, 2) піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток , 3) забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя , 4) поважати дитину. У свою чергу в ч. 4 ст.155 Сімейного Кодексу України закріплено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суддя приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки вона ухилилася від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своїх трьох неповнолітніх дітей.

Суддя також враховує, що проникнення до житла ОСОБА_1 комісією здійснено з метою захисту життя та здоров'я дітей, що відповідає ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції; органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

З урахуванням викладеного суддя вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому нею правопорушенню та її особі, в межах санкції ч.1 ст.184 КУпАП.

У ч. 1 ст. 184 КУпАП закріплено, що ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винної до вчиненого правопорушення, наявність на утриманні особи, що притягається до адміністративної відповідальності, трьох неповнолітніх дітей, суд вважає, що для попередження вчинення аналогічних правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення; розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Тому зі ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 536,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 536,80 гривень (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя: Наталія ЧЕКАН