Постанова від 25.08.2023 по справі 191/3420/23

Справа № 191/3420/23

Провадження № 3/191/1472/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2023 року м. Синельникове

Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Прижигалінська Т.В.,

за участю секретаря - Вехник С.Л.

прокурора - Калюжної В.Ю.

правопорушника - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Синельникове Дніпропетровської області, працює : КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради, завідувач поліклініки, зареєстрований та проживає за адресою : АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України Серії НОМЕР_1 , виданий 10.06.1997 року Синельниківським МРВ УМВС в Дніпропетровській області,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

03.08.2023 року до Синельниківського міськрайонного суду надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Постановою судді від 08.08.2023 року було об'єднано в одне провадження адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7 КУпАП : справа №191/3424/23, 191/3427/23, 191/3429/23 та про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-7 КУпАП : справа №191/3421/23, 191/3423/23, 191/3425/23, 191/3428/23. Об'єднаній справі присвоєно єдиний номер №191/3420/23 (провадження № 3/191/1472/23).

Згідно протоколів №1149, №1150, №1151, №1152, №1153, №1154, №1155 та №1156 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 25.07.2023 року встановлено, що відповідно до абз. 10 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно

додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і

свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної

відповідальності.

Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи завідувачем поліклініки КИП "Синельниківська центральна міська лікарня” Синельниківської міської ради, вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, за наступних обставин.

Абз. 1 ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України визначає, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права, а абз. 3 ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України закріплює, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Ч. 2 ст. 169 Цивільного кодексу України передбачено, що територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Відповідно до статуту КПП "Синельниківська центральна міська лікарня" Синельниківської міської ради є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам у порядку й на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом, а також вживає заходів у профілактиці захворювань населення та підтримки громадського здоров'я.

Підприємство засноване на власності територіальної громади міста Синельникового й перебуває в управлінні Сннельниківської міської ради.

Згідно розділу 4 статуту КНП "Синельниківська центральна міська лікарня" Синельниківської міської ради - підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов'язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Підприємство користується закріпленим за ним комунальним майном, що є власністю територіальної громади міста Синельникового на праві оперативного управління. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в установах банків, Державному казначействі України, печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.

Таким чином, КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради є юридичною особою публічного права.

Згідно витягу з наказу №7-к від 37.01.2003 року ОСОБА_1 було прийнято на посаду завідувача поліклініки з 27.01 .2003 року.

Відповідно до Роз'яснення НАЗК від 29.12.2021 № 11 “Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю”. У цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Згідно посадової інструкції завідувача поліклініки КНП "Синельниківська центральна міська лікарня" Синельниківської міської ради - метою діяльності завідувача поліклініки є організація і забезпечення високої якості амбулаторно-поліклінічного, лікувально-діагностичного та реабілітаційного процесу, поліклінічного, лікувально-діагностичного та реабілітаційного процесу, повноцінного обслуговування хворих як в поліклініці так і вдома, консультативної та профілактичної допомоги населенню, та проведення своєчасних та в повній мірі профілактичних заходів, направлених на підтримання та укріплення здоров'я населення, яке проживає на території обслуговування та попередження в нього захворювань, формування у населення здорового способу життя, організація диспансеризації населення, проведення аналізу стану здоров'я населення, яке обслуговується, та розробка, планування І впровадження заходів щодо його покращення, координація діяльності професіоналів, впровадження нових прогресивних методів організації надання амбулаторної медичної допомоги, профілактики, діагностики, лікування та реабілітації пацієнтів. На посаду призначається та звільняється з посади головним лікарем КНП «Синельниківська ЦМЛ» СМР» у відповідності до чинного законодавства. У своїй роботі керується чинним законодавством України про охорону здоров'я, кодексом законів про працю та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я.

Забезпечує виконання працівниками поліклініки чинного законодавства України про охорону здоров'я та Кодексу законів про працю України; нормативно-правових актів, що регламентують діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я; правил внутрішнього трудового розпорядку. Здійснює безпосереднє керівництво діяльністю підпорядкованих професіоналів.

Здійснює постійний контроль за якістю консультування, обстеження, лікування та догляду за пацієнтами шляхом планового контролю за станом роботи професіоналів, постійного аналізу якісних показників діяльності, оцінки ефективності лікувально-профілактичних заходів, а також постійного вивчення розбіжності клінічних та поліклінічних діагнозів, проведення адміністративних обходів, контролю вірності та своєчасності виконання лікарських призначень, методів лікування, контролю якості ведення медичної документації, з подальшим обговоренням результатів контролю на оперативних нарадах. Організовує консультації та консиліуми, приділяти підвищену увагу хворим, складним у діагностичному відношенні, та тяжкохворим. Аналізує показники роботи професіоналів, вживає в межах своєї компетенції, заходи щодо їх оптимізації, вносить пропозиції головному лікарю для прийняття рішень на вищому рівні. Забезпечує достовірну постановку статистичного обліку та подання у встановлений термін звітності про діяльність поліклініки з питань лікувально-діагностичної та профілактичної роботи. Приймає участь у роботі медичних нарад, на яких розглядаються питання діагностично-лікувальної, консультативної та профілактичної роботи. Готує проекти наказів, віддає розпорядження та вказівки медичним працівникам поліклініки з питань діагностично-лікувальної, консультативної та профілактичної роботи, виконавчої та трудової дисципліни. Контролює якість ведення медичної документації, перевіряє достовірність статистичних даних про роботу лікарів.

Представляє підпорядкованих йому медичних працівників до заохочень та вносить пропозиції про накладення стягнень на осіб, які порушують трудову дисципліну та незадовільно виконують свої обов'язки, тощо.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи завідувачем поліклініки КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

21.05.2021 було затверджено колективний договір КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради. Відповідно до нього комунальне підприємство фінансується за рахунок коштів І-1СЗУ та інших коштів, отриманих у результаті господарської діяльності підприємства відповідно до чинного законодавства, а оплата праці працівників здійснюється відповідно до локальних нормативних актів підприємства. Також в колективному договорі визначено Положення про штату праці КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради. Метою цього Положення є забезпечення мотивації персоналу на ефективну працю, спрямовану на задоволення потреб працівників комунального некомерційного підприємства «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради» і досягнення цілей підприємства в умовах існуючої економічної ситуації в Україні. Це Положення визначає систему оплати праці на Підприємстві, її структуру, строки і періодичність виплати заробітної плати, інші питання оплати праці працівників.

Розмір заробітної штати працівника залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та результатів діяльності Підприємства за звітний період (місяць) (4.2 ст.94 КЗпП України) і максимальним розміром не обмежується. Тобто критеріями рівня оплати праці працівників Підприємства є: результати господарської діяльності та рівень доходности Підприємства; внесок кожного працівника з урахуванням фактично відпрацьованого часу та результатів його роботи; посадові оклади працівників, визначені на основі тарифної системи оплати праці відповідно до норм чинного законодавства, Положення і штатного розпису.

П. 4.6.5 Положення про оплату праці КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради визначено, що працівникам встановлюється надбавка до 100% посадового окладу: за високі досягнення у праці; за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання); за складність, напруженість у роботі. У разі несвоєчасного виконання завдань, порушення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначені надбавки зменшуються або скасовуються. Працівникам Підприємства надбавки установлюються Керівником, а керівнику - органом місцевого самоврядування, у межах фонду оплати праці.

Згідно пояснень, які було надто начальником відділу кадрів КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради ОСОБА_2 , встановлено, що щомісяця відповідно до свої посадових обов'язків, керівники структурних підрозділів готують рапорти, заяви щодо встановлення надбавки за складність та напруженість у роботі. Рапорт готують, якщо інформація стосується кількох осіб, а заяву, якщо - однієї. В даних рапортах, заявах зазначається розмір надбавки в залежності від вкладу кожного працівника в межах розміру передбаченого колективним договором, а також в межах фонду оплати праці. У подальшому це подання розглядає головний лікар КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельникївської міської ради та накладає свою візу. Після чого такі рапорти з візою потрапляють до відділу кадрів, де готується наказ щодо встановлення надбавки за складність та напруженість в роботі.

Згідно протоколів №1149, №1150, №1151, №1152, №1153, №1154, №1155 та №1156 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 25.07.2023 року встановлено, що 01.09.2021 року, 01.10.2021 року, 01.11.2021 року та 01.12.2021 року до головного лікаря КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради ОСОБА_3 з рапортом щодо встановлення надбавки за складність та напруженість в роботі за вересень, жовтень, листопад та грудень місяці 2021 року співробітникам поліклініки, в тому числі і собі, звернувся завідувач поліклініки ОСОБА_1 .

На підставі вказаних рапортів були підготовлені накази №115-К від 01.09.2021, №125-К від 01.10.2021, №139-К від 01.11.2021 та №154-К від 01.12.2021, якими встановлено доплату у відсотках до посадового окладу за складність та напруженість в роботі у вересня 2021 року, жовтні 2021 року, листопаді 2021 року та грудні 2021 року ОСОБА_1 у розмірі 50% посадового окладу.

У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту Інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Отже, завідувач поліклініки КНП Синельниківська центральна міська Лікарня» Синельниківської міської ради ОСОБА_1 , перед визначенням розміру надбавки та видання рапорту щодо встановлення надбавки за складність та напруженість в роботі за вересень, жовтень, листопад та грудень місяці 2021 року відносно себе самого не повідомив про наявний конфлікт інтересів головного лікаря КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради, якому він є підзвітним.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідувача поліклініки КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради та будучи, згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону №1700-УІІ, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, знаходячись на робочому місці, всупереч вимогам ч. 1 ст. 28 Закону не пізніше наступного робочого дня, а саме 02.09.2021 року, 04.10.2021 року, 02.11.2021 року та 02.12.2021 року, з моменту видання рапорту від 01.09.2021 року, 01.10.2021 року, 01.11.2021 року та 01.12.2021 року щодо встановлення надбавки за складність та напруженість в роботі за вересень, жовтень, листопад та грудень місяці 2021 року, в якому визначив собі розмір надбавки 50%, не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів у встановленому законом випадку та порядку головного лікаря КНП «Синельниківеька центральна міська лікарня» Синельннківської міської ради, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідувача поліклініки КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради та будучи, згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону №1700-УІІ, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, знаходячись на робочому місці, в порушення вимог ст. 28 Закону прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів - визначивши розмір надбавки та видавши рапорт щодо встановлення надбавки за складність та напруженість в роботі за вересень, жовтень, листопад та грудень місяці 2021 року відносно себе, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував проти вказаних у протоколах правопорушень, пояснив, що не повідомляв свого безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.

Прокурор у судовому засідання просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Суддя, заслухавши пояснення правопорушника, думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є : своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При з'ясуванні цих обставини, суд повинен виходити з положень ст.251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За змістом ст.ст.254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються : дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Згідно п.1.3.7. Колективного договору між адміністрацією комунального некомерційного підприємства «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради» та трудовим колективом комунального некомерційного підприємства «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради» сторони домовилися брати участь у вирішенні соціально-економічних питань, визначенні та затвердженні переліку і порядку надання працівникам соціальних пільг.

Згідно п. 4.1.4, п. 4.1.5 Колективного договору роботодавець зобов'язується здійснювати оплату праці, доплати, надбавки за рахунок коштів підприємства, працівникам лікарні, у відповідності до вимог колективного договору та штатного розпису підприємства. Встановлювати працівникам підприємства розміри посадових окладів, доплат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в залежності від ефективності роботи підприємства, обсягу та якості медичної допомоги, фактичного навантаження на фахівців, на рівні не нижчому, ніж визначеного чинним законодавством та Положенням про оплату праці КНП «Синельниківська ЦМЛ» СМР».

Згідно п. 4.2. п.п. 4.2.1 Колективного договору сторони домовилися разом вирішувати питання щодо умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат.

Згідно п. 8.1. п.п. 8.1.2 Колективного договору роботодавець зобов'язується розглядати рекомендації (пропозиції) профспілкового комітету у випадках встановлення та визначення конкретного розміру надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат.

Розділ 3 Положення про оплату праці КНП «Синельниківська ЦМЛ» СМР» (Додаток № 7 до Колективного договору) передбачає структуру заробітної плати, до якої входять три складових - основна заробітна плата (п. 3.1), додаткова заробітна плата (п. 3.2) та заохочувальні та компенсаційні виплати (п. 3.3).

Так, згідно п. 3.1. цього розділу до додаткової заробітної плати входять надбавки, доплати гарантійні і компенсаційні виплати за суміщення професій (посад), виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників, інтенсивність праці, складність та напруженість у роботі, високі досягнення в праці, виконання особливо важливих завдань. Надбавки за високі досягнення у праці та доплати за інтенсивність праці скасовуються або зменшуються у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи, порушення трудової дисципліни за рішенням керівника Підприємства. Згідно п. 3.3 до заохочувальних та компенсаційних виплат, які мають одноразовий характер, та які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами нормами, входять: а) винагороди та премії: винагорода за підсумками роботи за рік, щорічні винагороди за вислугу років, стаж роботи; б) премії за сприяння винахідництву та раціоналізації, створення, освоєння та впровадження нової техніки і технології, уведення в дію в строк і достроково виробничих потужностей та інші; в) одноразові винагороди (заохочення), не пов'язані з конкретними результатами праці, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і у натуральній формі.

Тобто, надбавки за складність та напруженість у роботі відносяться до додаткової заробітної плати та регулюються Положенням про оплату праці (Додаток № 7 до Колективного договору), а премії відносяться до заохочувальних та компенсаційних виплат, які мають одноразовий характер, та регулюються Положенням про преміювання працівників (Додаток № 15 до Колективного договору). Дані обставини свідчать про те, що надбавки та премії це різні складові заробітної плати.

Пунктом 4.6.5 Положення про оплату праці визначено розмір надбавки до 100 % посадового окладу: за високі досягнення у праці; за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання); за складність та напруженість у роботі. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначені надбавки зменшуються або скасовуються. Працівникам Підприємства надбавки установлюються Керівником, а керівнику - органом місцевого самоврядування, у межах фонду оплати праці.

Згідно ст. 1 Закону «Про запобігання корупції» потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень; приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП - за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до примітки до ст. 172-7 КУпАП під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Для правильної кваліфікації рішення, як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, а відтак, про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, необхідна наявність обов'язкової сукупності таких фактів, як:

- наявність у ОСОБА_1 факту приватного інтересу;

- наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовимио бов'язками ОСОБА_1 із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив для винесення пропозиції (рапорту);

- наявність повноважень на прийняття рішення;

- наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення, при цьому така суперечність не може вплинути, а реально впливає на об'єктивність і неупередженість рішення.

З матеріалів справи вбачається, що наказом № 7-к від 27.01.2003 року головного лікаря «Синельниківської ЦРЛ» призначено на посаду завідувача поліклініки ОСОБА_1 .

У вересні, жовтні, листопаді та грудні 2021 року ОСОБА_1 , як завідувачем поліклініки, були підписані та направлені на ім'я головного лікаря КНП «Синельниківська ЦМЛ» ОСОБА_3 , який є керівником підприємства, рапорти із пропозицією встановити надбавку за складність та напруженість у роботі за рахунок фонду оплати праці співробітникам поліклініки, у тому числі і собі, як завідувачу поліклініки, в розмірі 50 % від посадового окладу.

Згідно витягів з наказів № 115 - к від 01.09.2021 року, № 125-к від 01.10.2021 року, №139-к від 01.11.2021 року та №154-к від 01.12.2021 року встановлено доплати у відсотках до посадового окладу за складність та напруженість в роботі у вересні, жовтні, листопаді та грудні 2021 року відповідно співробітникам поліклініки та завідувачу відділення поліклініки ОСОБА_1 .

З письмових пояснень головного лікаря підприємства ОСОБА_3 вбачається, що він на підставі рапортів щомісяця розглядає питання щодо встановлення працівникам поліклініки, в тому числі й завідувачу поліклініки ОСОБА_1 , розмірів надбавок, які зазначені в рапортах, може корегувати їх, після чого приймає рішення шляхом видання наказу щодо встановлення розмірів надбавок працівникам поліклініки та завідувачу поліклініки за погодженням з профспілкою, яка контролює, щоб всі права працівників дотримувалися.

Зазначені обставини у своїй сукупності свідчать про те, що підставою для встановлення розміру місячної надбавки за складність та напруженість в роботі кожному працівнику поліклініки Синельниківської ЦМЛ є обґрунтоване звернення (рапорт) керівника структурного підрозділу Синельниківської ЦМЛ. Внесення обґрунтованого звернення не є тим рішенням, прийняття якого реально призводить до виплат місячної надбавки, так як остаточне рішення про розмір надбавки приймає головний лікар як безпосередній керівник підприємства «Синельниківська ЦМЛ», який за погодженням із профспілкою оцінює виконану роботу завідувача поліклініки ОСОБА_1 та інших співробітників, про що видає відповідний наказ.

Крім того, суду не надано належних доказів на підтвердження того, що завідувач поліклініки ОСОБА_1 при внесенні пропозицій (рапортів) щодо розміру надбавок для себе бажав отримати стимулюючу виплату у вищому розмірі та таким чином здійснював вплив на зміст рішення керівника підприємства про встановлення стимулюючих виплат (надбавок). Враховуючи визначений Положенням про оплату праці розмір надбавки до 100 % від посадового окладу, ОСОБА_1 зазначав в рапортах розмір надбавки 50 % від посадового окладу, що не являється вищим розміром.

Оцінюючи наведені обставини, судом встановлено, що правовою підставою для видання головним лікарем підприємства наказів про встановлення надбавок є письмові звернення у вигляді рапортів керівника структурного підрозділу ОСОБА_1 на основі фонду оплати праці, який відноситься до відання профспілкової організації. Завідувач поліклініки ОСОБА_1 , звертаючись до головного лікаря з пропозиціями (рапортами), не приймав рішень у формі наказів про встановлення собі розміру надбавки за складність та напруженість в роботі, що виключає його бажання отримати надбавку у вищому розмірі, виключає його бажання задовольнити приватний інтерес та свідчить про відсутність з його боку реального впливу на зміст рішення керівника підприємства, внаслідок чого й відсутня суперечність між його приватним інтересом та службовими обов'язками.

Отже, суд доходить висновку, що такий алгоритм дій завідувача поліклініки «Синельниківської ЦМЛ» ОСОБА_1 , який не суперечить Положенню про оплату праці, обмежує його можливість вчиняти дії, які можуть бути оцінені як дисциплінарний проступок, адміністративне чи кримінальне правопорушення.

З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 в межах наділених повноважень вносились пропозиції (рапорти) про встановлення розміру надбавок за складність та напруженість в роботі співробітникам поліклініки, серед яких був і він, за відсутності у нього реального конфлікту інтересів, що виключає в його діях склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 172 - 7 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності події та складу даних адміністративних правопорушень.

Суд при розгляді справ має бути неупередженим і безстороннім і не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 62Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 33, 245,247,251,252, 283,284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП провадженням закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Т. В. Прижигалінська