Справа № 758/7302/23
10 серпня 2023 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Якимець О. І.,
за участю секретаря судового засідання Карпишиної К. С.,
представника заявника - прокурора Дущак Д. В.,
представника заінтересованої особи Смаровоз О. І.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за заявою керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа Подільська районна у місті Києві державна адміністрації про визнання спадщини відумерлою,
заявник звернувся із заявою у порядку окремого провадження в інтересах держави в особі Київської міської ради у якій просить: визнати однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради.
В обґрунтування заяви покликається на те, що у провадженні Подільської окружної прокуратури м. Києва перебуває кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України за фактом заволодіння чужим майном, зокрема власником якого була також ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилась спадщина на спірне спадкове майно, однак спадкоємців ані за законом, ані за заповітом не звертались до нотаріальної контори із відповідними заявами. Відтак у відповідності до ст. 1277 ЦК України така спадщина є відумерлою та підлягає передачі територіальній громаді м. Києва. Просить заяву задовольнити.
Київською міською радою подано до суду пояснення у яких підтримує заяву керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва. Просить розглядати справу у відсутності представника КМР.
Заінтересованою собою подано до суду пояснення у яких зазначає, що підтримує заяву керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва та просить таку задовольнити.
Ухвалою суду від 30 червня 2023 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
У судовому засіданні представник заявника заяву підтримав та просить таку задовольнити з підстав викладених у заяві.
У судовому засіданні представник заінтересованої особи заяву про визнання спадщини відумерлою підтримав та просить таку задовольнити з підстав викладених у заяві по суті.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою (пункт 8 частини другої статті 293 ЦПК України).
У відповідності до частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Суд установив, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_1 , у віці 79 років, у АДРЕСА_2 , що підтверджено актовим записом про смерть від 24.04.2018 № 7130, внесеного до Державного реєстру актів цивільного стану громадян 24.04.2018 № 00137778340. Дані обставини підтверджено актовим записом про смерть від 24.04.2018 № 7130 та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 21.04.2023 № 00039375836 /а.с. 11, 45/.
Відповідно до листа Подільської районної у місті Києві державної адміністрації від 15.05.2023 № 106-3802 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою - АДРЕСА_2 , з 26.07.1977 по теперішній час /а.с. 59/.
Таким чином, місцем відкриття спадщини є остання місце проживання спадкодавця ОСОБА_1 - м. Київ, Подільський район.
Згідно з інформації Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 08 березня 2023 року № 062/14-2973(И-2023) про право власності на майно, квартира АДРЕСА_1 , на праві власності зареєстрована за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 30 жовтня 1994 року, копія якого додано до листа /а. с. 33, 34/.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 30.05.2023 № 334014750 відомості за параметрами - право власності, інші речові права, іпотека, обтяження щодо нерухомого майна - квартира АДРЕСА_1 відсутні / а.с. 12/.
Отже, після смерті ОСОБА_1 залишилась спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
15 травня 1981 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб, відмітка про розірвання шлюбу відсутня, що підтверджено повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 21.04.2023 № 00039375828 /а.с. 53-56/.
15 вересня 2001 року ОСОБА_4 та ОСОБА_1 уклали шлюб, який зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у місті Києві, відомості про розірвання шлюбу відсутні, що підтверджено повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 21.04.2023 № 00039375834 /а.с. 49-52/.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 помер, що підтверджено повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актованого запису про смерть від 23.06.2023 № 0004024 7751 /а.с. 70-72/.
Відповідно до листа Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального правлення Міністерства юстиції (м. Київ) від 02.06.2023 № 1013/33.7-80 актових запис про народження рідних братів та сестер ОСОБА_1 не виявлено /а.с. 60/.
З огляду на викладене, судом установлено, що після смерті ОСОБА_1 відсутні спадкоємці за законом та за заповітом, а також відсутні відомості щодо осіб, які усунені від права на спадкування чи мали б право на спадщину, але не прийняли чи відмовились від її прийняття.
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 23.06.2023 № 72940920 відсутня будь-яка інформація щодо складання ОСОБА_1 заповітів чи укладення спадкових договорів /а.с. 66/.
Згідно з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) відсутня інформація щодо успадкування спадщини після смерті ОСОБА_1 / а.с. 67/.
Попри те, прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва виявлено факт заволодіння чужим майно, зокрема квартирою, власником якої була ОСОБА_1 та внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.03.2023 № 42023102070000048 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, що підтверджено витягом із ЄРДР від 21.03.2023 /а.с. 27/.
Відповідно до ч. ч. 1. 2 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Згідно зі ст. 388 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно з ст. ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про те, що аналізовані судом докази підтверджують як факт наявності в померлої спадкового майна у виді права власності на квартиру, так і факт, що протягом тривалого часу (понад п'ять років) спадщину після її смерті ніхто не прийняв, а відтак встановлені обставини свідчать про необхідність визнання нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 відумерлою спадщиною з передачею його у власність територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради, а заяву слід задовольнити повністю.
Окрім цього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України представництво інтересів держави у суді покладається на органи прокуратури.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з ч. 5 ст. 60 «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Враховуючи викладене, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Київська міська рада як розпорядник майна територіальної громади міста Києва.
Разом з цим, прокуратурою встановлено неналежне виконання Київською міською радою повноважень щодо контролю за використанням комунального майна.
Незважаючи на те, що після смерті спадкодавця минуло вже більше ніж п'ять років, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час вказаний обов'язок не виконаний, не вжито заходів щодо оформлення права власності на вказане майно.
Враховуючи це, існує ризик безконтрольного використання або заволодіння квартирою незаконним шляхом, враховуючи непоодинокі квартирні шахрайства у столиці із майном померлих, які не мають спадкоємців, що також убачається із витягу з ЄРДР № 12023102070000048 від 10.03.2023 відносно цього спадкового майна.
Подільська окружна прокуратура міста Києва листом від 12.05.2023 № 45-4531ВИХ-23 зверталась до Київської міської ради, Департаменту будівництва та житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації щодо повідомлення чи вживались та чи будуть вживатись КМР чи її структурними підрозділами заходи щодо визнання спірного майна відумерло спадщиною.
Відповідно до листа Департаменту будівництва та житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації від 29.05.2023 № 056/95-08/14334/1 повідомлено про відсутність документів на підставі яких необхідно звернутися із заявою про визнання спадщини відумерлою, а тому просить вжити вказаних заходів Подільською прокуратурою місто Києва про визнання спадщини відумерлою та передання відповідного майна на користь територіальної громади м. Києва в особі Київської міської ради.
Отже, суд прийшов до переконання про те, що відповідні органи місцевого самоврядування та державної влади міста Києва не здійснюють у повній мірі свої повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади на спірний об'єкт нерухомого майна.
Вказане свідчить про самоусунення відповідних органів місцевого самоврядування столиці від дієвого захисту майнових інтересів територіальної громади міста Києва.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
З огляду на викладене, суд вважає законним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Судові витрати, пов'язані з розглядом справи віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 10, 76-80, 263-265, 273, 293, 294, 334-338, 352, 354 ЦПК України, суд
заяву керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа Подільська районна у місті Києві державна адміністрації про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що складається із квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 21,3 кв.м, відумерлою та передати її у власність територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради.
Судові витрати, пов'язані з розглядом справи віднести на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Строк апеляційного оскарження може бути поновлено у відповідності до ч. 2 ст. 354 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасники справи:
заявник керівник Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, місцезнаходження заявника - місто, вулиця Костянтинівська, будинок № 19Б; місцезнаходження Київської міської ради - місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок № 36, код ЄДРПОУ 22883141;
заінтересована особа Подільська районна у місті Києві державна адміністрації, місцезнаходження - місто Київ, Контрактова площа, будинок № 2, код ЄДРПОУ 37333608.
Повне судове рішення складено 21 серпня 2023 року.
Суддя О. І. Якимець