Код суду 233 № 233/4858/23
01 вересня 2023 року суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Леміщенко О.О., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Чернігів, громадянина України, проходить військову служби на посаді начальника медичного пункту 3 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , військове звання - старший лейтенант, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України «Про оборону України», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу». Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указами Президента України та іншими підзаконними актами.
За змістом статті 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час включає, зокрема, забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів підготовленими кадрами, озброєнням, військовою та іншою технікою, продовольством, речовим майном, іншими матеріальними та фінансовими ресурсами; розвиток військово-технічного співробітництва з іншими державами з метою забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів озброєнням, військовою технікою і майном, які не виробляються в Україні; підготовку національної економіки, території, органів державної влади, органів військового управління, органів місцевого самоврядування, а також населення до дій в особливий період.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань. Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Таким чином, особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 від 14 березня 2022 року продовжено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 259/2022 від 18 квітня 2022 року продовжено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 від 17 травня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №573/2022 від 12 серпня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №757/2022 від 07 листопада 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №58/2023 від 06 лютого 2023 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №254/2023 від 01 травня 2023 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Рішень про закінчення особливого періоду на час розгляду справи Президент України не приймав, тобто, тобто особливий період діє в Україні з 17.03.2014 року і до теперішнього часу.
25.05.2023, 27.06.2023, 08.07.2023, 26.07.2023 військовослужбовець військової служби за мобілізацією старший лейтенант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, перебуваючи на посаді начальника медичного пункту 3 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 /22 омбр, в зоні проведення бойових дій, в місці тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_1 /22 ОМБр в АДРЕСА_2 , будучі відповідальним за організацію і якість надання медичної допомоги, обстеження і лікування хворих, стан лікувально-діагностичної роботи в медичному пункті; підтримання внутрішнього порядку в лікувально-діагностичних відділеннях (кабінетах) та інших підрозділах медичного пункту, організовувати ведення обліку, що передбачено статтею 110-1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до ст.ст. 45, 48, 55, 83, 87 Дисциплінарного статуту Збройних сил України за неналежне виконання службових обов'язків, що виразилося у систематичному не здійсненні якісного медичного огляду та обстеження особового складу в медичному пункті, за дуже низьку організацію ведення документації та обліку санітарних втрат протягом 2023 року було оголошено: наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 25.05.2023 №15 - догана, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 27.06.2023 №31 - сувора догана, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 08.07.2023 №419 - сувора догана, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 26.07.2023 №638 - сувора догана. (…) На підставі вищезазначеного старший лейтенант ОСОБА_1 своїм недбалим ставленням, як військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, допустив невиконання завдання командира військової частини НОМЕР_1 в районі бойових завдань та опустив невиконання своїх посадових обов'язків, визначених у статті 110-1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, телефонограмою. Клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило. До протоколу долучено його заяву, в якій він просив розглянути справу без його участі, свою вину визнає повністю.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя приходить до таких висновків.
В протоколі про адміністративне правопорушення в графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності», ОСОБА_1 зазначив: «накладені стягнення по суті є правильними, вину визнаю свою повністю».
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується
-протоколом про військове адміністративне правопорушення ДНК/Б-2 №1230 від 15 серпня 2023 року,
-копією паспорта ОСОБА_1 ;
-копією витягу з реєстру територіальної громади на підтвердження адреси реєстрації ОСОБА_1 ;
-копією посвідчення офіцера на ім'я ОСОБА_1 ;
-копією довідки про присвоєння ІПН на ім'я ОСОБА_1 ;
-копією наказу начальника Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальника Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України від 08.09.2017 №228 «Про визначення посадових осіб Військової служби правопорядку, яким надано право складати протоколи про військові адміністративні правопорушення»;.
-письмовим ОСОБА_2 від 15.08.2023, в якому він зазначає, що підтверджує, що накладені дисциплінарні стягнення у період 25.05.2023, 27.06.2023, 08.07.2023, 26.07.2023 за неналежне виконання службових обов'язків командиром НОМЕР_1 відповідає дійсності. Чому так вийшло пояснювати дуже довго в кожному випадку є різні обставини. Вину визнаю свою повністю;
-медичною характеристикою на ім'я ОСОБА_1 без дати;
-копією службової картки на ім'я ОСОБА_1 ;
-копією наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 25.05.2023 №15, відповідно до якого ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення вимог абз. 1, 2 ст. 11, ст. 13, ст. 49, ст. 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1, ст. 2, абз. 3 ст. 3, абз. 1, 2, 6, 7 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, та накладене дисциплінарне стягнення «догана»;
-копією наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 27.06.2023 №31, відповідно до якого ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за повторне порушення вимог абз. 1, 2 ст. 11, ст. 13, ст. 49, ст. 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1, ст. 2, абз. 3 ст. 3, абз. 1, 2, 6, 7 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, та накладене дисциплінарне стягнення «сувора догана»;
-копією наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 08.07.2023 №419, відповідно до якого ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за систематичне неналежне виконання службових обов'язків та відсутність контролю за особовим складом та накладене дисциплінарне стягнення «сувора догана»;
-копією наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 26.07.2023 №638, відповідно до якого ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за повторне порушення вимог абз. 1, 2 ст. 11, ст. 13, ст. 49, ст. 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1, ст. 2, абз. 3 ст. 3, абз. 1, 2, 6, 7 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, та накладене дисциплінарне стягнення «сувора догана»;
-копією витягу наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 18.06.2023 №177, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено на посаду начальника медичного пункту 3 механізованого батальйону.
Враховуючи викладене, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, встановлених в судовому засіданні, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини , ставлення до скоєного, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, правопорушення скоєне під час виконання обов'язків військової служби, його необхідно звільнити від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 24, 27, 33, 172-15, 283 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Штраф слід перерахувати на рахунок (IBAN) - UA328999980313060106000005692, отримувач - Донецьке ГУК/Костянтинів. МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя О.О. Леміщенко