Справа № 159/3022/23
Провадження № 3/159/1865/23
01 вересня 2023 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Відділу організації несення служби в місті Ковель УПП у Волинській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП,
До Ковельського міськрайонного суду Волинської області після дооформлення надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №357003 від 05.06.2023 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №357003 від 05.06.2023 вбачається, що 05.06.2023 о 22 год 57 хв в м. Ковель по вул. Незалежності, 154, громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом VOLKSVAGEN PASSAT, державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом, а саме не отримував посвідчення водія відповідної категорії (В), чим вчинив правопорушення повторно.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в матеріалах справи наявна заява особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про розгляд справи у його відсутності.
07.07.2023 на адресу суду надійшло клопотання адвоката Клімука В.С. про повернення адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП для належного оформлення у відповідності до чинного законодавства.
Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 07.07.2023 адміністративний матеріал направлено для усунення недоліків.
01.09.2023 на адресу суду надійшло клопотання адвоката Клімука В.С. про повернення адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП для належного оформлення у відповідності до чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що клопотання адвоката Клімука В.С. підлягає задоволенню, а адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачає накладення адміністративного стягнення за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Однак в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено відповідних відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення, передбачених ч. 2-4 ст. 126 КУпАП правопорушень протягом року.
Таким чином, недоліки зазначені у постанові суду від 07.07.2023 виконані не були, а адміністративна справа в первісному вигляді з приєднаним рапортом повторно направлена до суду.
Слід зазначити, щодо наданий рапорт поліцейського, суддя не може вважати належним усуненням недоліків зазначених у постанові суду, оскільки рапорт - це письмове офіційне повідомлення про що-не будь вищій інстанції, керівництву, в якому стисло, але докладно викладена суть якої-не будь справи, тобто є внутрішнім службовим документом в спілкуванні між працівниками поліції. Рапорт не містить фактичних даних на основі яких може бути встановлено наявність чи відсутність адмінправопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і тому, в контексті положень статті 251 КУпАП не можуть бути доказом у даній справі про адміністративне правопорушення.
Зазначені недоліки перешкоджають суду всебічно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Суд вважає, що без усунення вказаних недоліків судовий розгляд справи неможливий, оскільки суд не може виходити за межі адміністративного протоколу і самостійно встановлювати ці обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, у зв'язку з чим матеріали справи належить повернути для доопрацювання та приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог чинного законодавства.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року N 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п. 12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення", згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 277, 278, 283 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал, що надійшов від Відділу організації несення служби в місті Ковель УПП у Волинській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП повернути для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяА. В. Чалий