Справа № 569/15607/23
22 серпня 2023 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Панас О.В. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирської митниці про скасування постанови в справі про порушення митних правил,-
встановив: До Рівненського міського суду в порядку адміністративного судочинства надійшла на розгляд позовна заява ОСОБА_1 до Житомирської митниці про скасування постанови в справі про порушення митних правил.
Позивачка просить визнати поважними причини пропуску строку для подачі позовної заяви та поновити ОСОБА_1 строк для подачі позовної заяви про скасування постанови Житомирської митниці в справі про порушення митних правил №0273/101000/22 від 16.11.2022, винесеної Житомирською митницею та про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення. Скасувати Постанову в справі про порушення митних правил №0273/101000/22 від 16.11.2022, винесену Житомирською митницею, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.485 Митного кодексу України та закрити справу про адміністративне правопорушення. Стягнути з Житомирської митниці (Код ЄДРПОУ 44005610) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору. Зупинити виконання постанови Житомирської митниці в справі про порушення митних правил №0273/101000/22 від 16.11.2022, про що постановити відповідну ухвалу.
Відповідно до ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача. У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача. Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження. Зазначеним законом передбачено реєстрацію місця проживання . Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлення форм необхідних для цього документів, передбачено Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України 02.03.2016р. № 207. Так, відповідно до п.12. Правил, особи, які не проживають за зареєстрованим місцем проживання більше одного місяця і які мають невиконані майнові зобов'язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов'язані письмово повідомити відповідному органу реєстрації про своє місце перебування. За п.25 Правил можлива реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні. Отже, такого юридичного визначення як фактичне місце проживання діючими нормативними актами не передбачено, а КАС чітко визначив, що у позивача фізичної особи є право вибору звернення до суду, яке пов'язане з його зареєстрованим місцем проживання, перебування, а у юридичної особи за місцем знаходження юридичної особи. Так, у позовній заяві місцем проживання позивача ОСОБА_1 зазначено АДРЕСА_1 , а місцезнаходження відповідача: АДРЕСА_2 . Належних та допустимих доказів про зареєстроване місце проживання, перебування позивача в м.Рівному, суду не надано. Разом з тим, з долучених копій письмових доказів до позову, вбачається з постанови про прийняття виконавчого провадження ВП №70722613 від 08.08.2023, що адреса боржника ОСОБА_1 є АДРЕСА_3 . Згідно ст. 29 КАС України якою передбачено порядок передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, вказано, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: 2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. У відповідності до вимог статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності. Відповідно до вимог пункту 2 та пункту 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду або якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Суд вважає необхідним звернути увагу на те, що частиною першою статті 318 КАС України передбачено, що у разі прийняття рішення судом першої інстанції з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20,22,25-28 цього Кодексу, таке рішення суду підлягає скасуванню судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю. За наведених обставин, враховуючи те, що достовірних доказів того, що позивач має зареєстроване місце проживання (перебування, знаходження) в м.Рівне , суду не надано, суд, враховуючи той факт, що позивач подав позов відповідно до ст. 25 КАС, прийшов до висновку про передачу справи для розгляду до Рівненського районного суду Рівненської області за підсудністю. На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст. 19, 20, 25, 29, 248, 292 ,297 КАС України,суд, - у х в а л и в: Позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирської митниці про скасування постанови в справі про порушення митних правил направити до Рівненського районного суду Рівненської області (місцезнаходження : 33000, м.Рівне, вул. Симона Петлюри, 10), для розгляду за підсудністю. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.В.Панас