Справа № 564/2931/23
30 серпня 2023 року
Суддя Костопільського районного суду Рівненської області Олійник П. В. розглянувши матеріали, що надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця, ІПН: НОМЕР_2 , за ч.3 ст. 172-20 КУпАП,
Встановлено, що15.05.2023 року близько 10 год. 00 хв. на території в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_2 , був виявлений сержант ОСОБА_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння. Перебував на території військової частини та виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, в умовах військового стану, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи у його відсутності, вину в скоєні правопорушення визнає.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст.38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Відповідно до ст.221 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Судом встановлено, що адміністративне правопорушення вчинено 15.05.2023 року.
Таким чином, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як 15.08.2023 року.
Справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 надійшла на розгляд суду 30.08.2023 року тобто за межами строку накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи викладене, суд дійшов переконливого висновку, що розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 не призведе до порушення його прав та законних інтересів.
Відповідно до ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до ст.284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Враховуючи, що на момент розгляду справи, сплив строк накладення адміністративного стягнення, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.7 ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.36, 38, 247, 284 КУпАП, суд
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.
СуддяП. В. Олійник