Справа № 367/2647/19
Провадження №2/367/790/2023
Іменем України
25 липня 2023 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
судді Карабаза Н.Ф.,
за участю секретаря Шемігон В.А.,
заочно розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по договору № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь,
До Ірпінського міського суду звернувся з позовом Виконавчий комітет Ірпінської міської радидо ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по договору № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, який мотивує тим що 30.11.2015 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до міського голови з метою укладення договору про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь по об'єкту будівництва АДРЕСА_1 . Між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка Володимира Андрійовича та ОСОБА_2 , було укладено договір № 94 від 04.12.2015р. про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, адреса об'єкта будівництва: АДРЕСА_1 . Відповідно до заяви вх.№Р-5055.2 від 24.05.2017 року ОСОБА_2 просить внести зміни до договору № 94 від 04.12.2015 року, а саме змінити сторону договору з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 у зв'язку із зміною землекористувача та замовника будівництва. Від ОСОБА_1 , до виконавчого комітету Ірпінської міської ради надійшла заява вх.№ Г-10661.2 від 11.10.2017 року в якій останній повідомляє, що він новий користувач земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 та просить укласти з ним угоду про внесення змін до договору № 94, якою змінити замовника будівництва з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , окрім цього звільнити від сплати штрафних санкцій. Угодою № 140 від 28.11.2017 року внесені зміни в договір № 94, а саме: замовника будівництва ОСОБА_2 змінено на ОСОБА_1 та звільнено замовників будівництва ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від сплати, нарахованих за попередній період, штрафних санкцій (в тому числі пені за порушення строків сплати пайового внеску за договором № 94). Інші умови договору залишаються незмінними. Відповідно до п. 1.1. дговору, його предметом є участь замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь. Згідно п.1.2 договору, місце розташування об'єкта: АДРЕСА_1 . Цільове призначення об'єкта: багатоквартирний житловий будинок (І черга) загальною площею 9380,1кв.м., квартирною площею 7119,1кв.м., площею нежитлових приміщень 2261,0кв.м. (у т.ч.: місця загального користування - 737,3кв.м., вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення громадського користування - 1504,5кв.м., технічні приміщення -19,2кв.м.). Пунктом 2.1. договору визначено, що загальна вартість будівництва житлового будинку в АДРЕСА_1 розрахована відповідно до заяви замовника, виходячи з опосередкованої вартості (згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.10.2015 р. №273) складає: 7 119,10 * 7 565,0=53 855 991,50 грн. (в т.ч. ПДВ - 8 975 998,58 грн.). Відповідно, кошторисна вартість житлових та нежитлових приміщень комерційного призначення складає: - нежитлові приміщення: 53 855 991,50 : 9 380,10 х 1 504,50=8 638 110,38 грн.; - житлові приміщення: 53 855991,50 - 8 638 110,38 = 45 217 881,12 грн. Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення визначається для багатоквартирних житлових будинків у розмірі 4 (чотири) відсотка загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта. Також, в зазначеному пункті договору сторони домовились, що для даної забудови величина пайового внеску складає: - житлові приміщення: 45 217 881,12 х 4%=1 808 715,24 грн.; - нежитлові приміщення: 8 638 110,38 X 10%=863 811,04 грн. Разом: 2 672 526,28 грн. Згідно п. 2.2. договору, сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі - 2672526,28 грн. (два мільйони шістсот сімдесят дві тисячі п'ятсот двадцять шість грн. 28 коп.) які замовник зобов'язується сплатити згідно графіку, додаток до договору №1, але не пізніше, ніж до введення об'єкта в експлуатацію. Пунктом 2.3. договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1 % від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної суми. Відповідно до п.3.1.2 договору, замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.2. цього договору. Замовником будівництва було отримано декларацію про початок виконання будівельних робіт (будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 ), яка зареєстрована ДАБІ у Київській області 06.11.2015 року №КС083153100762. Згідно п. 6.1. договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором. Відповідно до Угоди № 140 від 02.11.2017 року про внесення змін до договору сторонами додаток 1 до договору від 04.12.2015р. № 94 «Графік сплати пайового внеску замовника будівництва об'єкту архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» викладено в новій редакції на 2018 рік, згідно з яким: січень - 500 000,0 грн.; квітень - 500 000,0 грн.; жовтень - 500 000,0 грн.; грудень - 672 526,28 грн. Даний графік підписаний уповноваженими представниками сторін без заперечень. Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради повідомлялось відповідачу про наявність заборгованості та обов'язковість сплатити заборгованість по договору Про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, а саме листом від 19.11.2018р. № 01-24/3785/3. Просить стягнути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, 08200, м. Ірпінь, Київської області, вул. Шевченка, 2-а, ЄДРПОУ 05408846, Одержувач: УК у м. Ірпінь -24170000, Рахунок: 31512921010007, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 37911135 - 3 191 332,34 грн., з них: 2 474 526,28 грн. - заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь; 624 836,63 грн. - неустойка; 54 850, 00 грн. - інфляційна складова та 3% річних у розмірі 37 119, 43 грн. та судові витрати по справі.
19.07.2019 року виконавчим комітетом Ірпінської міської ради подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій зазначено, що з метою уникнення втрат міського бюджету, керуючись п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України, позивач бажає збільшити суму позовних вимог. Відповідно до розрахунку суми заборгованості по договору № 94 від 04.12.2015 року заборгованість станом на 12.07.2019 року складає 3 838 939 грн. 51коп. Основна сума боргу по сплаті пайового внеску становить 2474526,28грн. За порушення умов договору в частині строків сплати нарахована неустойка, яка складається з пені 807951,57грн. та штрафу 7% (за прострочення понад 30 днів) 173216,84грн. Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржнику нарахована інфляційна складова 316837,84грн. та 3% річних 66406,98 грн. Просить стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, (08200, м. Ірпінь, Київської області, вул. Шевченка, 2-а, ЄДРПОУ 05408846), Одержувач: УК у м. Ірпінь - 24170000, Рахунок: 31512921010007, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 37911135- 3838939,51 грн., з них: 2474526,28 грн. - заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь; 981 168,41 грн. - неустойка; 316837,84 грн. - інфляційна складова та 3% річних у розмірі 66 406,98 грн. та судові витрати по справі
В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з'явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, щодо винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Заяву про слухання справи за його відсутності не надав, причини неявки суду не повідомив. Про час і місце слухання справи повідомлений належним чином.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 30.11.2015 року вх. № 15814.2 звернувся до міського голови з заявою на укладення договору з пайової участі за адресою м. Ірпінь по об'єкту будівництва АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 -є, виходячи з опосередкованої вартості.
Згідно договору № 94 від 04.12.2015р. про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, укладеного між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка Володимира Андрійовича та ОСОБА_2 предметом договору є участь замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь. Згідно п.1.2 договору, місце розташування об'єкта: АДРЕСА_1 . Цільове призначення об'єкта: багатоквартирний житловий будинок загальною площею 9380,1кв.м., квартирною площею 7119,1кв.м., площею нежитлових приміщень 2261,0кв.м.
Пунктом 2.1. договору визначено, що загальна вартість будівництва житлового будинку в АДРЕСА_1 розрахована відповідно до заяви замовника, виходячи з опосередкованої вартості складає: 7 119,10 * 7 565,0=53 855 991,50 грн. (в т.ч. ПДВ - 8 975 998,58 грн.). Відповідно, кошторисна вартість житлових та нежитлових приміщень комерційного призначення складає: - нежитлові приміщення: 53 855 991,50 : 9 380,10 х 1 504,50=8 638 110,38 грн.; - житлові приміщення: 53 855991,50 - 8 638 110,38 = 45 217 881,12 грн. Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення про порядок залучення коштів будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014р. № 4146-60-VI. Для даної забудови величина пайового внеску складає: - житлові приміщення: 45 217 881,12 х 4%=1 808 715,24 грн.; - нежитлові приміщення: 8 638 110,38 X 10%=863 811,04 грн. Разом: 2 672 526,28 грн. Згідно п. 2.2. договору, сплата коштів замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі - 2672526,28 грн. (два мільйони шістсот сімдесят дві тисячі п'ятсот двадцять шість грн. 28 коп.) які замовник зобов'язується сплатити згідно графіку, додаток до договору №1, але не пізніше, ніж до введення об'єкта в експлуатацію. Пунктом 2.3. договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1 % від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної суми. Відповідно до п.3.1.2 договору, замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.2. цього договору. Згідно п. 6.1. договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.
Згідно заяви вх.№Р-5055.2 від 24.05.2017 року ОСОБА_2 просить внести зміни до договору № 94 від 04.12.2015 року, а саме змінити сторону договору з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 у зв'язку із зміною землекористувача та замовника будівництва.
Згідно заяви ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ірпінської міської ради вх.№Г-10661.2 від 11.10.2017 року ОСОБА_1 є новий користувач земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 та просить укласти з ним угоду про внесення змін до Договору № 94, якою змінити замовника будівництва з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , окрім цього звільнити від сплати штрафних санкцій.
Згідно рішення Сорок другої сесії сьомого скликання Ірпінської міської ради № 2716-42-VII від 02 листопада 2017 року затверджено Угоду про внесення змін до договору від 04.12.2015р. № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь з ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 по об'єкту будівництва за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до угоди № 140 від 02.11.2017 року про внесення змін до договору від 04.12.2015р. № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь (об'єкт будівництва: АДРЕСА_3 до рішення сесії Ірпінської міської ради від 02.11.2017 № 2716-42-VII внесені зміни в Договір №94, а саме: замовника будівництва ОСОБА_2 змінено на ОСОБА_1 та звільнено замовників будівництва ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від сплати, нарахованих за попередній період, штрафних санкцій (в тому числі пені за порушення строків сплати пайового внеску за договором № 94). Інші умови договору залишаються незмінними. Викладено графік сплати пайового внеску Замовника будівництва об'єкту архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» викладено в новій редакції на 2018 рік, згідно з яким: січень - 500 000,0 грн.; квітень - 500 000,0 грн.; жовтень - 500 000,0 грн.; грудень - 672 526,28 грн. Даний графік підписаний уповноваженими представниками сторін без заперечень.
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області звертався із вимогою від 19.11.2018р. № 01-24/3785/3 до ОСОБА_1 погасити заборгованість за договором № 140 від 02.11.2017 року на загальну суму 2 147824,00 грн.
Згідно розрахунку заборгованості, наданого начальником відділу економіки Шевченко О.В., станом на 18.02.2019 року заборгованість ОСОБА_1 , яка виникла за порушення умов договору «Про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» від 04.12.2015 року № 94 становить - 3 191332,34 грн.
Згідно уточненого розрахунку заборгованості станом на 12.07.2019 року загальна сума заборгованості за договором № 94 від 04.12.2015 року становить 3 838 939,51 грн., з них: 2474526,28 грн. - заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь; 981168,41 грн. - неустойка; 316 837,84 грн. - інфляційна складова та 3% річних у розмірі 66 406,98 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Ірпінської міської ради Київської області № 4146-60-VI від 06.11.2014 затверджено Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, відповідно до якого залучення, розрахунок розміру і використання коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь проводиться відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та цього положення.
Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Частиною 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Розділом 2 Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь передбачено порядок встановлення розміру пайової участі.
Так, відповідно до п. 2.1 Положення величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою із замовником будівництва об'єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Згідно з п. 2.2 Положення у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України:
- показників опосередкованої вартості спорудження житла, розрахованої на дату укладання договору про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури - для багатоповерхових житлових будинків;
- опосередкованої вартості адміністративних будинків, які споруджуються на території України, на дату укладання договору про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури - для нежитлових будівель та споруд;
- опосередкованої вартості будинків садибного типу, які споруджуються на території України, на дату укладання договору про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури - для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових та дачних будинків.
Відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Пунктом 2.5 Положення передбачено, що розмір пайової участі у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь складає, зокрема, для житлових будинків з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, розмір коштів пайової участі визначається диференційовано, з урахуванням загальної вартості об'єкта будівництва: для нежитлових приміщень - у розмірі 10%, для житлового фонду - 4%; для нежитлових будівель та споруд - 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.
Відповідно до п. 2.8 Положення у випадку будівництва у житловому будинку вбудовано-прибудованих нежитлових приміщень його загальна кошторисна вартість має визначатись з урахуванням кошторисної вартості таких приміщень. Розмір пайової участі розраховується як сума двох складових: перша становить величину пайової участі, розраховану під житлову частину будинку; друга - величину пайової участі, розраховану для нежитлових будівель та споруд. За відсутності окремих кошторисних розрахунків розмір пайової участі визначається пропорційно загальній площі приміщень. У випадку будівництва об'єктів змішаного типу (таких, що залучаються до пайової участі та тих, що не залучаються) розмір пайової участі розраховується пропорційно загальній площі окремих приміщень в залежності від їх призначення.
Згідно з ч. 8 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Частиною 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Відповідно до п. 2.10 Положення кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Таким чином, з вищезазначеного вбачається, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена, вона визначається для багатоповерхових житлових будинків виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості спорудження житла, розрахованої на дату укладення договору.
Зі змісту п. 2.1 договору вбачається, що величина пайової участі відповідача у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховувалася, відповідно до заяви відповідача, виходячи з опосередкованої вартості (згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 102 від 03.05.2017) будівництва житлового будинку, що відповідає ч. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пунктам 2.1, 2.2 Положення.
Згідно з ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають із підстав, встановлених ст. 11 Цивільного кодексу України.
Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до статей 628, 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
З огляду на вищевикладене, проаналізувавши умови залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури та порядок встановлення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбачені ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і Положенням, що затверджено рішенням Ірпінської міської ради Київської області № 4146-60-VI від 06.11.2014, а також дослідивши зміст договору № 94 від 04.12.2015 року про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь та договору № 140 від 02.11.2017 року про внесення змін, укладеного між сторонами, суд дійшов висновку, що пункти вказаного договору не суперечать нормам законодавства, визначені на розсуд сторін та погодженні ними.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 2474526,28 грн. основного боргу за договором № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь від 04.12.2015 року, зі змінами згідно договору № 140 від 02.11.2017 року є доведеними, обґрунтованими, підтверджені належними доказами і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Судом перевірено розрахунок пені та штрафу, здійснений позивачем, та встановлено, що він відповідає вимогам законодавства та обставинам справи, а тому вимоги в цій частині позову підлягають задоволенню.
Зважаючи на те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо сплати пайового внеску, позивач просить суд стягнути з відповідача 3 % річних та інфляційні втрати з простроченої суми грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом перевірено розрахунок 3 % річних та інфляційних втрат, здійснений позивачем, та встановлено, що він відповідає вимогам законодавства та обставинам справи, а тому вимоги в цій частині позову підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3838939,51грн. заборгованості за договором № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь від 04.12.2015 року, з яких: 2 474 526,28 грн. - заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь; 981 168,41 грн. - неустойка; 316 837,84 грн. - інфляційна складова та 3% річних у розмірі 66 406,98 грн. є доведеними, підтверджені доказами і підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне стягнути із відповідача на користь позивача суму сплаченого ним судового збору в розмірі 57584,10 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 11, 509, 525, 526, 530, 549, 610, 625, 628, 629, 638 ЦК України, ст. 4, 13, 76-81, 89, 141, 247, 263-265, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по договору № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області 3838939,51грн. заборгованості за договором № 94 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь від 04.12.2015 року, з яких: 2 474 526,28 грн. - заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь; 981 168,41 грн. - неустойка; 316 837,84 грн. - інфляційна складова та 3% річних у розмірі 66 406,98 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області судовий збір в розмірі 57584,10 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Ірпінським міським судом Київської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Позивач має право оскаржити рішення до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: Н.Ф. Карабаза